اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رهاورد سفر معاون وزیر نیرو به استان یزد

تحویل 8 ساختگاه احداث نیروگاه خورشیدی به سرمایه‌گذاران

تحویل 8 ساختگاه احداث نیروگاه خورشیدی به سرمایه‌گذاران
الهه بهمن آبادی خبرنگار

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور و معاون وزیر نیرو در سفر به استان یزد از تحویل 8 ساختگاه احداث نیروگاه خورشیدی به سرمایه‌گذاران در این استان خبر داد.

به گزارش ایران آنلاین، محمود کمانی در نشست با سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های خورشیدی و مسئولان استان یزد با اشاره به تصویب طرح سامانه‌های ۵ کیلوواتی تجدیدپذیر برای اقشار کم درآمد کشور با همکاری پنج نهاد اجرایی در قالب تفاهم نامه مشترک، گفت: برای استان یزد ۴‌هزار سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی در نظر گرفته شده که با آغاز به کار طرح مذکور، این مهم محقق خواهد شد.
وی افزود: با اجرای این طرح، انرژی پاک برای حمایت از اقشار کم‌درآمد با یک فرایند بسیار مناسب تولید شده که کمکی برای تأمین مخارج زندگی آن‌ها می‌شود.
کمانی با بیان اینکه خانواده‌های زیرپوشش، توسط نهادهای حمایتی معرفی و پس از بررسی شرکت‌های توزیع نیروی برق، امکان احداث این سامانه‌ها در منازل آن‌ها تأیید می‌شود، یادآور شد: بعد از این مرحله، شرکت‌های بزرگی که هر کدام حداقل 5 هزار واحد را برای تامین تجهیزات و خدمات پس از فروش و گارانتی تعهد کرده‌اند، تجهیزات را ارائه کرده و با کمک شرکت‌های محلی، کار احداث سامانه ها و تجهیزات آنها آغاز می‌شود.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور در ادامه با تاکید بر اینکه برای خانواده‌هایی که امکان احداث سامانه ها و تجهیزات در منازل آن ها وجود ندارد باید تمهیداتی اندیشیده شود، گفت: در روستاها و شهرها این تجهیزات در زمین‌هایی که توسط استانداری تعیین می‌شود نصب شده و به صورت تجمیعی به شبکه متصل می‌شوند.
وی با تقدیر از مسئولان استان یزد و شخص استاندار برای اهتمام ویژه در اجرای این طرح، گفت: این همکاری باعث استقبال مناسب و حضور سرمایه‌گذاران نیروگاه های خورشیدی در مناقصه  220مگاوات نیروگاه شده است.
کمانی صدور مجوز در اسرع وقت را  بهترین انگیزه برای سرمایه‌گذاران دانست و ابراز امیدواری کرد که جوز اداره محیط زیست و منابع طبیعی و انشعابات در اسرع وقت صادر شود تا سرمایه‌گذاران دغدغه صدور مجوز را نداشته باشند.
وی با اشاره به طرح تأمین برق صنایع توسط وزارت نیرو گفت: در این طرح شرکت‌های صنعتی که خواهان نداشتن محدودیت برق هستند، با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ارائه برق آنها به شبکه، به همان میزان مشمول قطعی برق نمی‌شوند.
معاون وزیر نیرو افزود: استقبال خوبی از این طرح از سوی شرکت‌های بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه و شرکت مس شده و امیدواریم این استقبال توسط صنایع بزرگ استان یزد نیز انجام شود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای یزد نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه برای حفظ جایگاه برتر استان یزد در بهره برداری از انرژی خورشیدی تلاش خواهیم کرد گفت: در مناقصه اول ساتبا، استان یزد برای سرمایه‌گذاری 220 مگاواتی نیروگاه‌های خورشیدی انتخاب و با ایجاد ساختگاه‌ها در شهرستان‌های ابرکوه، مهریز و بافق موافقت شد.
ابوالفضل اسدی با اشاره به تعیین 350 مگاوات در بخش دوم مناقصه ساتبا برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد، گفت: ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک و بزرگ خورشیدی از جمله اقدامات در حال انجام در این حوزه است که امیدواریم چنین جلساتی موجب تسریع در دستیابی به هدف مذکور شود.
اسدی به قابلیت‌های استان یزد به عنوان استان بهره‌ور و نوآور اشاره و ابراز امیدواری کرد که  بتوانیم در کنار مدیریت عرضه و تولید برق به کمک انرژی‌های تجدیدپذیر بویژه انرژی خورشیدی، در حوزه بهره‌وری نیز اقدامات تاثیرگذاری انجام دهیم.
وی افزود: اقدامات مختلفی در حوزه بهره‌وری انرژی انجام شده که تعویض پوشال و سرویس بیش از 2 هزار کولر آبی در استان یزد، بخشی از اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.
اسدی با اشاره به تلاش دولت سیزدهم برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در کشور، گفت: با توجه به بحران آب، گازوئیل و محیط زیست در استان، باید به صورت همزمان مباحث کاهش آلودگی هوا، بهره‌وری و بهینه‌سازی انرژی در استان را دنبال کنیم.
وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیل مناسب موجود در استان یزد، این استان پایلوت خوبی در این حوزه در کشور بوده و امیدواریم بتوانیم برتری خود را در حوزه انرژی خورشیدی در کشور حفظ کنیم.
گفتنی است، این 8 ساختگاه در مجموع 220 مگاوات نیروگاه خورشیدی را با سرمایه‌گذاری 6 هزار میلیارد ریالی در خود خواهند داشت.
گروه مپنا در ساختگاه های مهردشت 2 شهرستان ابرکوه با ظرفیت 70مگاوات و مهرگان 2 شهرستان مهریز با ظرفیت 50 مگاوات، شرکت نوران انرژی سبز خاورمیانه در ساختگاه‌های سریزد 1 با ظرفیت 25سریزد2 با ظرفیت 15و یزدمهر شهرستان مهریز به ظرفیت 15 مگاوات، شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در ساختگاه ابرکوه با ظرفیت 25مگاوات و کنسرسیوم شرکت‌های ایران تابلو و مدیریت تانا انرژی در ساختگاه‌های مبارکه 1و2 شهرستان بافق هر یک به ظرفیت 10مگاوات، سرمایه گذاران ایجاد کننده نیروگاه‌های خورشیدی در استان یزد هستند. همچنین، احداث 8 نیروگاه مذکور علاوه بر صرفه‌جویی سالانه ۶۵0 هزار بشکه معادل نفت خام، جلوگیری از انتشار سالانه 265 هزار تن گاز گلخانه‌ای، تولید سالیانه بیش از 415 میلیون کیلووات ساعت برق پاک و کمک به توسعه پایدار استان یزد را به دنبال خواهد داشت.
شایان ذکر است در ادامه این سفر معاون  وزیر نیرو از نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی ساغند اردکان نیز بازدید کرد. عملیات اجرایی این نیروگاه  در ابتدای سال 1401 آغاز شده و برنامه‌ریزی شده این نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود 180 میلیارد تومانی بخش خصوصی در همین سال به بهره‌برداری برسد.


 

کپی