اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
تداوم زن‌کُشی در فرانسه

قتل هشتاد و دومین زن فرانسوی در سال 2022

قتل هشتاد و دومین زن فرانسوی در سال 2022
راضیه خوئینی خبرنگار

با قتل زنی دیگر، آمار مقتولان زن در سال 2022 فرانسه به 82 نفر رسید. او مادر 3 بچه قد و نیم قد بود که به دست شوهر سابقش کشته شد؛ چند ماه قبل به دلیل ممانعت از دیدن فرزندانش، در چارچوب بخشی از حضانت مشترکشان به مراکز قضایی فرانسه شکایت کرد؛ ولی بی نتیجه مانده بود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از یاهو، مردی در فرانسه همسر سابقش را با کابل برق خفه کرد و سپس خود را به پلیس تسلیم کرد. عبدالکریم گرینی، دادستان عمومی «روئان» در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: صبح روز یکشنبه مردی 35 ساله پس از کشتن زن قبلی اش به وسیله کابل برق به مرکز پلیس در «کمل ورنی» مراجعه کرد. وی افزود: قاتل مدیر یک هتل-رستوران است و تحت بازداشت و بازپرسی تیم تحقیقاتی دربخش قتل‌های خانوادگی قرار دارد.

به گفته این منبع، پس از رخ دادن فاجعه هولناک در صبح شنبه، این فرد که از مقتوله دارای 3 فرزند، از سنین 16 ماهه تا 5 ساله است، آنها را در محل زندگی پدرش رها کرده و صبح روز یکشنبه به مرکز ژاندارمری در این شهر رفته و به قتل اعتراف کرده است. سپس پلیس جسد مقتوله را در زیر لایه ای از خاک در پشت وانت شخصی او پیدا کرده است.

هشتاد و دومین مورد زن کشی در سال 2022

به گفته قاضی پرونده، این قتل مقابل چشم کودکان انجام نشده است و مرد پس از خفه کردن همسرش او را به داخل خودروی خود برده و رویش را با خاک پوشانده است. این هشتاد و دومین مورد از قتل زنان در سال 2022 فرانسه است.

قتل های دیگری نیز به تازگی در این کشور رخ داده است از جمله: یک زن در «دوردونیه» با 20 ضربه چاقو توسط همسرش که یک پلیس سابق بود کشته شد. در «جورا» هم زنی 49 ساله توسط هم‌خانه‌ای خود جان باخت، در آلزاس زنی 70 ساله توسط همسرش به قتل رسید و... شمار این رویدادهای هولناک آنقدر زیاد است که به تازگی وزارت کشور فرانسه گزارشی در خصوص این فاجعه منتشر کرده است که در پی می آید.

افزایش 20درصدی کشتار زنان در سال 2021 در فرانسه

بر اساس گزارش وزارت کشور فرانسه درخصوص «مرگ های خشونت آمیز در درگیری های زناشویی» که به تازگی منتشر شد درسال 2021 ، صد و بیست و دو زن توسط شوهر یا همسر سابق خود به قتل رسیده اند که در مقایسه با سال قبل 20 درصد افزایش داشته است.


به گفته فرانس 24، این آمار تکان دهنده است. بر اساس گزارشی که روز جمعه 26 آگوست از سوی وزارت کشور فرانسه منتشر شد، شمار زنان کشته شده در فرانسه در سال 2021 نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش داشته است، به طوری که 122 زن بر اثر اصابت ضربات توسط همسر یا شوهر سابق خود کشته شده اند که در مقابل 102 زن در سال 2020 افزایش چشمگیری داشته است.


85 درصد از کل قربانیان مرگ های خشونت آمیز درسال 2021، زنانی هستند که توسط شوهران خود در درگیری های زناشویی به قتل رسیده اند. در مجموع (143 فقره قتل که 121 نفر آنها زن و 21 نفر مرد هستند). در مقایسه با  82 درصد در سال 2020 و یک سهم ثابت از سال 2006 وجود دارد.


نتایج مطالعات وزارت کشور فرانسه مشخص می کند که این آمار و ارقام بیشتر مربوط به مرگ ومیرهای خشونت بار در درگیری های زناشویی پیش از همه گیری کووید 19 است.
در واقع سال 2020 با کشته شدن تنها 102 زن در مقایسه با 146 زن در سال 2019 واقعا استثنایی بوده است؛ ولی دقیقا مشخص نشده است که این کاهش قتل زنان تا چه اندازه می تواند با دوره های قرنطینه و منع رفت و آمد، ارتباط داشته باشد.


ایزابل رم، معاون وزیر برابری حقوق زنان و مردان، این آمار در سال 2021 را منزجر کننده دانسته و به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: باوجود تلاش های بی سابقه‌ی دولت در 5 سال گذشته زن‌‎کُشی در فرانسه همچنان در سطح بسیار بالایی باقی مانده است. در میان قربانیان زن تقریبا از هر 3 نفر یکی از آنها قبلا مورد خشونت قرار گرفته (32درصد) که 64 درصد از آنها به نیروهای پلیس مراجعه کرده بودند. یعنی از این تعداد 84 درصد به مراجع قانونی خشونت را گزارش کرده بودند.

استفاده از سلاح سرد در قتل ها 

فرانسوا بریه، مدیرکل فدراسیون همبستگی ملی زنان که مدیریت خط تلفن 3919 به منظور رسیدگی به گزارش های زنان قرباانی خشونت را بر عهده دارد، می گوید: این اطلاعات «وحشتناک» نشان می دهد که مسیرهای ارزیابی و رسیدگی ممکن است.

فرانسوا بریه می افزاید: زمانی که یک زن خشونتی را گزارش می کند ما باید بهتر ارزیابی کنیم که با چه خطراتی مواجه است. اما باید در شناسایی و ردیابی خشونت نیز پیشرفت کنیم و به نوعی به زنان اجازه دهیم تا حقایق و خطرات احتمالی را مطرح کنند.

ارنستین رونایی، رئیس اداره نظارت بر خشونت علیه زنان در سن‌سن‌دنی با ابراز تاسف از این آمار می گوید: این نشان می دهد که اقدامات حمایتی برای زنان اعمال نشده است. تنها 3 قربانی زن از 122 نفر که نسبتی مضحک است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه: همانند سال های گذشته اختلافات زناشویی (31 مورد)، جدایی های توجیه نشده (27درصد)، از علل اصلی قتل ها هستند. در یک سوم از مرگ و میرها صرف نظر از جنسیت، عامل قتل از سلاح سرد تیغه دار استفاده کرده است. اما 46 قتل با سلاح گرم انجام شده است که 44 مورد از آنها قاتل مرد است.

در سال 2022، تا اواخر مرداد یعنی با گذشت حدود 8 ماه از سال میلادی، 85 مورد زن‌کُشی صورت گرفته است که حدود 43 درصد از عاملان قتل پس از اقدام هولناک خود دست به خودکشی زده‌اند.

 

/ انتهای پیام

 

 

کپی