اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
«ایران» از روند معاملات سهام گزارش می‌دهد

خروج حقیقی‌ها از بازار سهام کاهش یافت

خروج حقیقی‌ها از بازار سهام کاهش یافت

معاملات بازار سهام یک روز دیگر با کاهش شاخص‌ها همراه شد تا با کاهش قیمت سهام و برآوردهای صورت گرفته در خصوص افزایش بازدهی اکثر صنایع بزرگ بازار، نسبت‌های ارزندگی بازهم بهبود یابد و نسبت ریسک به بازدهی بازارسهام در مقایسه با سایر بازارها در شرایط مطلوب‌تری قرار گیرد.

روزنامه ایران: روز یکشنبه، شاخص کل بورس 6 هزار و 702 واحد از ارتفاع خود را از دست داد و در عدد یک میلیون و 390 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم وزن نیز 2 هزار و 544 واحد کاهش یافت و به سطح 40 هزار واحد رسید. شاخص کل فرابورس نیز 107 واحد نزول کرد و در عدد 18 هزار و 874 واحد به کار خود پایان داد تا این موضوع باعث شود نسبت قیمت به درآمد بازار 0.2 واحد کاهش یابد و به عدد 6.1 برسد. همچنین درجریان معاملات روز یکشنبه خروج پول حقیقی از معاملات سهام 50 درصد کاهش یافت و ارزش معاملات خرد با 14 درصد افزایش به بالای سطح 3 هزار میلیارد تومان رسید.
 
روند صعودی قیمت‌های فلزات، روند خروج حقیقی‌ها از سهام فلزاتی را کند کرد
گروه فلزات اساسی یکی از گروه‌هایی بود که طی یک ماه گذشته با تشدید روند نزولی قیمت جهانی فلزات و پیش‌بینی‌ها در مورد تشدید رکود در بازارهای جهانی با کاهش قیمت روبه‌رو شد و بیشترین تأثیر را بر روند نزولی شاخص‌ها ثبت کرد. روندی که دو روز گذشته با افزایش قیمت‌های جهانی و بازگشت نرخ دلار به سطح 30 هزارتومان درحال متوقف شدن است و به نظر می‌رسد سهامداران بار دیگر نسبت به بازدهی سهام این گروه، خوشبین شده‌اند.
بر اساس آخرین آمارهای منتشرشده، قیمت سنگ آهن وارداتی چین با شروع دوباره پروژه‌های ساختمانی در این کشور با افزایش 3.1 درصدی روبه‌رو شده و از مرز 100 دلار در هر تن گذشته است. همچنین روز جمعه، قیمت آلومینیوم در بوس فلزات لندن با افزایش 24 دلاری به مرز 2 هزار و 500 دلار در هر تن بازگشت.
در این روز قیمت مس نیز با افزایش 2.3 درصدی روبه‌رو شد و تا 7 هزار و 907 دلار در هر تن بالا رفت.
این اخبار در کنار روند صعودی قیمت و معاملات انواع محصولات فولادی و همچنین تداوم عرضه‌های فلزات پایه در بورس کالای ایران باعث شد روند نزولی قیمت سهام در گروه فلزات به طور محسوسی کاهش یابد و سهام این گروه معاملاتی از لیست تأثیرگذارترین‌ها بر شاخص خارج شود. کارشناسان معتقدند با توجه به روند رو به رشد سود‌سازی و تداوم فروش داخلی و صادراتی شرکت‌های فلزاتی، این صنعت می‌تواند سودهای بالایی را برای سال 1401 شناسایی کند که این موضوع سهام شرکت‌های بزرگ این صنعت را در مرز جذابیت قرار خواهد داد.
 
افزایش 0.6 درصدی نرخ ارز پایه محصولات شیمیایی برای عرضه در بورس کالا
دیروز، دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت‌های جدید محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا را اعلام کرد. بر اساس این اطلاعیه نرخ ارز پایه برای ارزش‌گذاری محصولات با افزایش 0.6 درصدی نسبت به آخرین نرخ‌های اعلامی، به حدود 26 هزار و 753 تومان رسیده است. کند شدن روند کاهشی قیمت جهانی محصولات، در کنار افزایش قیمت ارز پایه، منجر شد تا قیمت محصولات نسبت به آخرین نرخ‌های اعلام شده، با تغییرات ناچیزی روبه‌رو شود که این موضوع منجر به خوشبینی سهامداران نسبت به سهام شرکت‌های پالایشی خواهد شد.
 
عرضه 10 هزار تن زغال سنگ در بورس انرژی
بورس انرژی ایران دیروز میزبان عرضه ۱۰ هزار تن زغال‌سنگ عمده شرکت زغال‌سنگ پروده طبس در رینگ داخلی بود. این عرضه که بورس انرژی ایران قیمت پایه آن را عدد 40 هزار ریال به ازی هر تن اعلام کرده منجر شد تا سهامداران نسبت به سود‌سازی بیشتر صنعت بدبین شوند و سهام شرکت نیز در بازار سهام با کاهش 2.5 درصد روبه‌رو شود.
لازم به ذکر است نرخ فروش محصولات این شرکت نسبت به سه ماهه فصل بهار با 2.2 درصد کاهش روبه‌رو شده است.
 
 
انتهای پیام/
 
 
 
کپی