اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس جمهور روسیه در مجمع اقتصادی شرق پاسخ اتهامات غرب به کرملین را داد

پوتین: تحریم ها را خنثی کردیم

پوتین: تحریم ها را خنثی کردیم

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی شرق که از دیروز در ولادی ووستوک روسیه آغاز شد و امروز به پایان می‌‌رسد، با تأکید بر اینکه روسیه منزوی نخواهد شد، هشدار داد: «تحریم‌های امریکا بنیان اقتصاد جهان را تهدید می‌‌کند.»

روزنامه ایران: به گزارش خبرگزاری روسی تاس، رئیس جمهور روسیه در ابتدای سخنرانی خود، تب تحریم‌ها در غرب را تهدیدی مانند کرونا در جهان دانست و تأکید کرد: «جهان نباید بر اساس خواست یک کشور خاص که خود را برتر از دیگران می‌‌داند، اداره شود.»
او گفت: «تأکید روسیه درخصوص جهان چندقطبی، به گونه‌ای است که جهان باید بسیار عادلانه‌تر باشد، نه آنکه بر اساس دستورات کشوری باشد که کل سیاست خود را بر اساس حق انحصاری ادعایی خود استوار کرده است.»


تحریم‌های بی اثر
وی سپس با اشاره به اینکه کشور او قادر است تهاجم اقتصادی و فناوری غرب را مدیریت کند، گفت: «آنچه می‌‌خواهم درباره آن صحبت کنم، سوء رفتارها است که نمی توانم با کلمه ای بهتر از این، آن را توصیف کنم.» وی همچنین تحریم‌های غرب بر مسکو را بی اثر خواند و تأکید کرد: «بازار پولی و مالی روسیه کاملاً در ثبات به سر می‌‌برد. نرخ تورم کشور ما در حال کاهش است و بیکاری به پایین‌ترین سطح آن رسیده است. ضمن اینکه برآوردها و پیش‌بینی‌های کارشناسان اقتصادی روسیه حاکی از خوشبینی آنها نسبت به تداوم این روند صعودی تا بهار است.»
او در همین ارتباط به بازگشت بومرنگ تحریم‌ها به سمت غرب پرداخت و گفت: «شمار زیادی از شرکت‌های غربی برای خروج از روسیه عجله کردند اما اکنون شاهد آن هستیم که چگونه مشاغل اروپایی در معرض خطر هستند و یکی پس از دیگری بسته می‌‌شوند.»
او همچنین با پر قدرت خواندن ارزش روبل به کاهش ارزش ارزهای دلار، یورو و پوند در ماه‌های اخیر پرداخت و گفت: «اعتماد عمومی به این ارزها در حال کاهش است. در حالی که من مطمئن هستم روسیه تا کنون چیزی از دست نداده و در آینده نیز از دست نخواهد داد.»


پاسخ به اتهامات غرب
ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود همچنین به اتهاماتی که غرب علیه روسیه مطرح می‌‌کند، پرداخت. او نخست به اذعان غرب به رعایت نشدن سطح استانداردهای زندگی در اروپا به دلیل بحران اقتصادی در قاره سبز اشاره کرد و گفت: «تحریم‌ها تهدیدی برای کل جهان است و در عین حال که کیفیت زندگی در کشورهای اروپایی را پایین آورده، باعث شده است، سطح دسترسی کشورهای فقیر به منابع غذایی نیز کاهش یابد.» او سپس به اتهام غرب به روسیه بابت استفاده از گندم به عنوان سلاح اشاره کرد و گفت: «همه اینها در حالی است که اروپا مردم کشورهای فقیر را بابت گندم اوکراین فریب می‌‌دهد.» پوتین با ارائه آماری که حاکی است، تنها دو کشتی از 87 کشتی صادرات غلات از اوکراین که در ترکیه به عنوان کشور میانجی پهلو گرفتند، راهی آفریقا شدند، غرب را متهم کرد مانند استعمارگران عمل می‌‌کند. او گفت: «گندم‌هایی که صادر شده اند، بیش از آنکه به دست کشورهای فقیر یا در حال توسعه برسند، سر از کشورهای توسعه یافته غرب درآورده‌اند و از مجموع 2 میلیون تن غلاتی که از اوکراین خارج شد، تنها 60 هزار تن به قاره آفریقا رسید.» وی تأکید کرد، روسیه به همین منظور قصد دارد پس از مذاکره با رئیس جمهور ترکیه و طرح ایده «محدود کردن مقصد صادرات غلات اوکراین» مانع چنین اقداماتی شود.


پوتین سپس به اتهامات غرب به روسیه بابت استفاده از گاز صادراتی خود به عنوان سلاح پرداخت و با تأکید بر اینکه نورد استریم یک به دلیل تحریم‌ها قابل استفاده نیست، گفت: «روسیه آماده است تا پمپاژ گاز خود از طریق خط لوله نورد استریم 2 را آغاز کند. ما هیچ چیزی را بدون هدف نمی‌سازیم. نورد استریم 2 نیز با هدف ساخته شد تا در صورت لزوم، مورد استفاده قرارگیرد.»


اطمینان‌بخشی به شرکا
بنابر این گزارش، رئیس جمهور روسیه سپس به شرکا و متحدان خود اطمینان داد، مسکو همواره با پایبندی به یک سیاست مستقل به راه خود ادامه دهد. او با تأکید بر اینکه «روسیه یک کشور مستقل است و هرقدر تحت فشارهای زیادی بابت این مسأله قرار بگیرد، همچنان از منافع ملی خود دفاع خواهد کرد» از شرکای خود در کشورهای آسیا و پاسیفیک بابت سال‌ها همکاری در تجارت، سرمایه‌گذاری و مشارکت در سایر حوزه‌ها تشکر کرد و مسئولیت‌پذیری و قابل اعتماد بودن آنها را ستود. او گفت: «اغلب کشورهای آسیا و پاسیفیک منطق مخرب بودن تحریم‌ها را قبول دارند و بر همین اساس روابط تجاری روسیه با این کشورها بر اساس منافع متقابل و بهره‌برداری از پتانسیل‌های اقتصادی است.»
پوتین در بخش دیگری از سخنان خود نیز تأکید کرد، کشورش به آنچه که غرب در قبال شهروندان روسیه انجام داد، پاسخ می‌‌دهد. او گفت: «آنها برای شهروندان ما محدودیت روادید اعمال کردند. پس ما هم باید عمل متقابلی انجام دهیم. ما نباید کاری کنیم که برخلاف منافع ملی ما باشد.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی