اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

مسکو: آمریکا دلیل بحران گاز در اروپا

مسکو: آمریکا دلیل بحران گاز در اروپا

به گزارش ایران آنلاین، وزارت امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه، واشنگتن را متهم کرد که با وادار کردن اروپا به خودکشی به صورت قطع همکاری های اقتصادی و انرژی با مسکو، بحران عرضه گاز را در این قاره به وجود آورده است.

 «ماریا زاخاروآ» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در حاشیه مجمع اقتصادی شرق در ولادیوستوک، در باره شرط ازسرگرفته شدن فعالیت خط لوله نورد استریم یک،گفت: پاسخ را حتی کودکان هم می‌دانند، کسانی که این بحران را آغاز کرده اند، باید آن را به پایان رسانند.

وی افزود: با این که مسکو عرضه‌کننده قابل اطمینان انرژی از دوره شوروی بوده، اما ایالات متحده از دیرباز برای قطع روابط انرژی روسیه و کشورهای مهم اروپایی مانند آلمان تلاش می کرده است. هم زمان با غلبه قدرت واشنگتن، نیروهای سیاسی در اتحادیه اروپا به قدرت رسیده اند که نقش تحریک‌کننده را بازی می‌کنند. با اینکه این کار خودکشی قطعی است، اما به نظر می رسد آنان وادار به پیمودن این مسیر خواهند بود.

اروپا در پی کاهش عرضه گاز روسیه، اوج گیری بهای انرژی و پیشنهاد احتمال سهمیه بندی گاز در آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه اروپا، با سخت ترین بحران عرضه گاز روبروشده که سابقه نداشته است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در پی کاهش عرضه گاز روسیه به مصرف کنندگان اروپایی، مسکو را به باج گیری از انرژی متهم کرده اند، اما مسکو علت کاهش عرضه را برطرف نشدن اشکال فنی در ایستگاه فشار گاز به علت تحریم های غرب دانسته است.

کرملین می گوید که غرب با اعمال شدیدترین تحریم ها در تاریخ معاصر بر روسیه، بحران انرژی را ایجاد کرده که از دید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور، با اعلان جنگ اقتصادی برابری می کند.

 نیکلای شولگینوف وزیر انرژی روسیه با اشاره به بهای گاز به خبرگزاری تاس گفت که اروپا به احتمال زیاد قادر نخواهد بود حتی تا سال ۲۰۲۷ نیز از گاز روسیه، صرف نظر کند. قطع وابستگی اروپا به گاز روسیه چندان ساده نیست و اروپا تنها می تواند به آمریکا که تولید گاز مایع طبیعی را افزایش داده، تکیه کند.

/انتهای پیام 

کپی