اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
نخست‌وزیر جدید انگلیس سودای تاچر شدن دارد

تراس در طوفان

تراس در طوفان
بنفشه غلامی

عصر دیروز رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس، بعد از رقابتی که بیش از 6 هفته سخت به طول انجامید انتخاب شد و لیز تراس که تا صبح دیروز به عنوان وزیر امور خارجه این کشور شناخته می‌‌شد، بر رقیب خود ریشی سوناک پیروز شد و نه فقط رهبری حزب محافظه‌کار را به دست گرفت که کلید خانه شماره 10 داونینگ استریت را نیز در کیف خود گذاشت تا بعد از 3 سال، یک بار دیگر صدای کفش‌های زنانه در دفتر نخست وزیری انگلیس بپیچد.

روزنامه ایران: به گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، ساعت 12:30 ظهر دیروز به وقت محلی (16 به وقت تهران) سر گراهام بردی، رئیس کمیته 1922 متشکل از پیشگامان حزب محافظه‌کار انگلستان در جمع ده‌ها نفر از اعضای برجسته حزب در سالن ملکه الیزابت دوم در مرکز لندن، نتیجه آرای پستی 200 هزار عضو برجسته حزب محافظه‌کار را قرائت و اعلام کرد: لیز تراس رهبر جدید حزب محافظه‌کار و نخست وزیر جدید انگلیس خواهد بود. بنابر اطلاعاتی که سر گراهام بردی داده است، تراس توانست با 81 هزار و 326 رأی (57 درصد آرا) بر ریشی سوناک با 60 هزار و 399 رأی پیروز شود. این در حالی است که در انتخابات 2019 بوریس جانسون با 66.4 درصد آرا، در انتخابات 2005 دیوید کامرون با 67.6 درصد آرا و در انتخابات 2001 دانکن اسمیت با 60.7 آرا به پیروزی رسیده بودند که این حاکی از آن است که تراس با کمترین محبوبیت نسبت به سایر رهبران حزب محافظه‌کار به پیروزی رسیده است. این نتیجه در حالی به دست آمد که نظرسنجی‌های هفته پیش نیز نشان می‌‌داد شانس پیروزی تراس بر سوناک 97 درصد در مقابل 2 درصد خواهد بود. بر مبنای آمارها تعداد آرای باطله نیز 654 رأی اعلام شد. مشارکت اعضای حزب محافظه‌کار در این انتخابات 82.6 درصد بوده است.


لیز تراس در سخنرانی خود بعد از این پیروزی، نخست از کسانی که به او رأی دادند و همین طور حزب محافظه‌کار تشکر کرد که برای او یکی از طولانی‌ترین  روندهای گزینش رهبر در تاریخ را برگزار کردند. او از ریشی سوناک نیز به خاطر مبارزه سختی که با وی داشت، تشکر کرد. او همچنین با تأکید بر موضع ضد روسی خود، از بوریس جانسون نیز به خاطر اینکه مقابل ولادیمیر پوتین ایستاده و از اوکراین حمایت کرد و همچنین به خاطر ایستادگی بر سر برگزیت، تشکر کرد.


نخست وزیر جدید انگلیس  کیست؟
به گزارش سایت شبکه خبری بی‌بی‌سی، لیز تراس 47 ساله زاده آکسفورد است و مدرک دانشگاهی خود را نیز از دانشگاه آکسفورد گرفته است. اما سال‌ها است که در لندن زندگی می‌‌کند و صاحب دو دختر است. پدر او معلم ریاضیات بود و مادرش یک پرستار چپگرا و مخالف مصوبه‌های مارگارت تاچر برای استقرار تجهیزات اتمی امریکا در انگلیس. با این حال لیز تراس وقتی 7 ساله بود، نقش مارگارت تاچر را در انتخابات سراسری مدرسه‌اش بازی کرد و به گفته خودش، هرچند سخنرانی بسیار صمیمانه‌ای برای سایر کودکان داشت اما برخلاف تاچر که بعد از سخنرانی‌های معروفش، به پیروزی رسید، او نتوانست حتی یک رأی در این انتخابات به دست بیاورد. خودش هم به شوخی می‌‌گوید: «حتی خودم هم به خودم رأی ندادم.» هرچند او تن به این شکست داد اما اخیراً برادرش در یکی از برنامه‌های بی بی سی، گفته بود که لیز از بچگی از باخت متنفر بود. این تنفر از شکست باعث شد، او اکنون 39 سال بعد از ناکامی در مدرسه، بسیار تلاش کند تا خود را زنی نشان دهد که از بانوی آهنین انگلیس پیروی کرده و قادر است همچون او به رهبری حزب محافظه‌کار برسد. لیز تراس، هرچند در هر پنج دور رأی‌گیری در روند انتخابات درون حزبی، حزب محافظه‌کار، از ریشی سوناک عقب افتاد اما از همان زمان همه می‌‌دانستند که او برنده نهایی انتخابات خواهد بود. زیرا وی سال‌های زیادی از دوره کاری خود در حزب محافظه‌کار را صرف ایجاد روابط خوب با انجمن‌های انتخاباتی کرده بود و دربدترین روزهای نخست وزیری بوریس جانسون نیز وفاداری خود را به او حفظ کرد.


ترا س  چه در سر دارد؟
لیز تراس که دیروز رهبر حزب محافظه‌کار شد، امروز برای اینکه مراحل قانونی ورود او به خانه شماره 10 داونینگ استریت طی و نامش به عنوان جانشین بوریس جانسون ثبت شود، باید نخست به دیدار ملکه انگلیس برود و  سپس با دریافت حکم خود به ساختمان نخست وزیری این کشور برود.
او در سخنرانی‌ها و کمپین‌های انتخاباتی‌اش نقشه راه خود برای اقتصاد و سیاست داخلی کشورش را فاش کرده است که باید دید چگونه به آنها عمل خواهد کرد. بر این مبنا او وعده داده، بودجه‌ای اضطراری را تصویب خواهد کرد تا به وضعیت اقتصاد سامانی ببخشد. علاوه بر این متعهد شده که هیچ مالیات جدیدی را تصویب نکند و مانع افزایش مالیات‌ها برای شرکت‌های تولیدی شود. این در حالی است که پیش‌تر بنا بود مالیات‌ها از سال 2023 از 19 درصد به 25 درصد افزایش یابد.  او همچنین می‌‌خواهد آنچه را که به عنوان «هزینه سبز» برای رسیدن به انرژی‌های پاک روی قبوض انرژی قرار می‌‌گرفت، تعلیق و هزینه آن را از طریق دولت پرداخت کند. او همچنین گفته است که 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی را تا سال 2026 در بخش دفاعی صرف خواهد کرد و این رقم را تا سال 2030 به 3 درصد خواهد رساند.


تراس در زمینه سیاست خارجی نیز چندان متفاوت از بوریس جانسون عمل نخواهد کرد. واقعیت این است، انتظار نمی‌رود تراس بخواهد تمرکز خود را روی سیاست خارجی بگذارد و تغییری در وضعیت موجود بدهد. زیرا وضعیت اقتصادی انگلیس چنان بحرانی است که به نوشته تحلیلی از روزنامه فایننشال تایمز باید دوران کاری بسیار سختی را برای برطرف کردن مشکلات چند ماه آینده مردم این کشور آغاز کند.
او در گام نخست باید فکری به حال بهای انرژی در انگلیس کند که به طرز سرسام‌آوری روند افزایشی یافته است و باعث شده مردم انگلیس فقیرتر از هر زمانی شوند. بنابراین همان طور که سردبیر ایندیپندنت گفته است: «لیز تراس برخلاف همه نخست وزیران انگلیس که یک دوره ماه عسل داشتند، باید مستقیماً وارد طوفان شود.»

بــــرش
فاجعه ای  برای انگلیس

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند از منتقدان تراس است. او پیش از اینکه تراس در انتخابات درون حزبی محافظه‌کاران پیروز شود، گفته بود: «حضور تراس به عنوان نخست وزیر می‌تواند نه فقط برای اسکاتلند که خواهان استقلال از انگلیس است که برای کل این کشور یک فاجعه باشد.»
او با این حال تأکید کرده بود که اگر تراس نخست وزیر شود، سعی خواهد کرد روابط کاری خوبی با  او برقرار کند، هرچند که می‌‌داند از نظر سیاسی به سختی با او توافق خواهد داشت.

بــــرش
وزیر تنش و تضعیف اعتماد

آغاز به کار لیز تراس با انتقاداتی همراه است. در همین ارتباط به گزارش اسکای نیوز، سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند، تراس را در کسوت وزیر خارجه، زنی توصیف کرد که با ایجاد تنش و تضعیف اعتماد بین انگلیس و ایرلند به روابط آنها آسیب زد. او همچنین تأکید کرد که امیدوار است، لیز تراس در کسوت نخست وزیر به این مسیر در سیاست خارجی خود ادامه ندهد. او با این حال تراس را سیاستمداری بااستعداد و پرانرژی توصیف کرد که دولت ایرلند امیدوار است بتواند روابط خوبی با او ایجاد کند.

انتهای گیام/

 

 

کپی