اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
چرخش صدر باعث نگرانی از بازگشت آشوب‌ شد

آرامش شکننده

آرامش شکننده
حسین فاطمی

بعد از سخنرانی تلویزیونی سه‌شنبه مقتدی صدر، خروج صدری‌ها از منطقه سبز و بازگشت آرامش به بغداد، در حالی که انتظار می‌‌رفت، آشوب‌ها در عراق پایان گرفته باشد، رهبر این جریان و سخنگوی وی دیگر بار با اظهاراتی فضای سیاسی این کشور را ملتهب کردند.

روزنامه ایران:  بنابر گزارش رسانه‌های عراقی، مقتدی صدر به فاصله چند ساعت پس از سخنرانی سه‌شنبه‌اش در جدیدترین واکنش، خواهان حقوق آشوبگران طرفدار خود که در درگیری‌های اخیر کشته شدند شد. وی در توئیتی گفت: «خداوند شهدای انقلاب مسالمت آمیز را رحمت کند، من شهادت آنها را به خود تسلیت می‌‌گویم و از خداوند برای خانواده آنها صبر و فراموشی و برای مجروحان شفای عاجل را خواستارم.» صدر در ادامه توئیت خود افزود: «طرف‌های ذیربط در نهادهای رسمی باید حقوق آنها را به صورت کامل مطالبه کنند؛ این کمترین اقدامی است که می‌‌توان در پاسخ به اقدام نیک آنها انجام داد.» وی تصریح کرد: «از خانواده کشته شدگان می‌‌خواهم توبه کسانی را که سلاح حمل کردند بپذیرند و از آنها می‌‌خواهم که بسیار استغفار کنند و مجدداً در آینده چه زنده بودم یا مرده، این اقدام را تکرار نکنند.» این در حالی است که صدر پس از درگیری‌ها میان سرایا السلام (شاخه نظامی جریان صدر) با نیروهای امنیتی عراق گفته بود که قاتل و مقتول در آتش هستند و در این باره فرقی ندارد چه کسی خونریزی را آغاز کرده است.


اندکی بعد از توئیت مقتدی صدر، صالح محمد العراقی، سخنگوی وی نیز در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از فراخوان چهارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه برای تشکیل جلسه مجلس انتقاد کرد و مدعی شد: «این اقدام در حالی رخ می‌دهد که خون کشته‌شدگان تظاهرات مسالمت‌آمیز خشک نشده و انگار که مقتولان، تروریست یا صهیونیست هستند و هیچ ارتباطی با مذهب یا میهن‌شان ندارند.» او تأکید کرد: «اگر چهارچوب هماهنگی اعلام عزا نکند من و جریان صدر را از امروز دشمن درجه اول خود به حساب بیاورند که از همه روش‌ها علیه آنان عمل می‌کنیم البته به دور از خشونت و ترور.»


واکنش‌های متفاوت مقاومت
این حملات به چهارچوب هماهنگی در حالی صورت گرفت و جریان صدر در شرایطی بار دیگر بر طبل آشوب کوبید که پیش از آن حشدالشعبی از فراخوان مقتدی صدر برای آرامش اوضاع و توقف خشونت مسلحانه تقدیر کرده و خواستار گسترش امنیت و عمل به وظایف ملی بر اساس قانون و قانون اساسی شده بود. حشدالشعبی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «ملت عراق طی 24 ساعت گذشته، ترس و وحشت را در پی خشونت در برخی شهرها بخصوص مرکز بغداد که در پی آن ده‌ها نفر قربانی شدند، شاهد بودند. لذا فراخوان مقتدی صدر برای آرامش اوضاع و توقف خشونت مسلحانه قابل تقدیر است.» به گزارش خبرگزاری المعلومة نیز تشییع پیکر نیروهای الحشد الشعبی که در حادثه منطقه خضراء کشته شدند صبح دیروز چهارشنبه برگزار شد. این تشییع با حضور قیس الخزعلی، دبیرکل گروه عصائب اهل حق صورت گرفت.


نگرانی از بازگشت آشوب به بغداد در حالی است که پس از دوشنبه و سه‌شنبه ملتهب در بغداد و فروکش کردن درگیری‌ها به نظر می‌‌رسد فضا برای ازسرگیری روند سیاسی در عراق فراهم شده باشد. در همین راستا چهارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه عراق در بیانیه‌ای از فتنه کورکورانه و کشته شدن شماری از شهروندان عراق به دلیل مواضع بررسی نشده‌ای که به این وضعیت منجر شد ابراز تأسف شدید کرد و از همه مواضع، سخنان و اقداماتی که توقف این فتنه و جلوگیری از ریختن خون برادران و فرزندان کشور را باعث شد، تقدیر کرد.  در ادامه این بیانیه، چهارچوب هماهنگی بر تسریع در تحقق آرمان‌های ملت عراق با مشارکت گسترده همه نیروهای سیاسی که تمایل به حمایت از فرایند سیاسی را دارند، تأکید کرد. در نهایت چهارچوب هماهنگی از پارلمان و سایر نهادهای قانونی خواست به انجام وظایف قانونی خود و وظایفی که در قبال شهروندان دارند، بازگردند.


انتخابات زودهنگام و تهدید به کناره‌گیری
در حالی جریان چهارچوب هماهنگی از آغاز روند سیاسی در عراق و شروع به کار پارلمان می‌‌گوید که برهم صالح هم در سخنرانی بعدازظهر سه‌شنبه خود با ملت عراق از انتخابات زودهنگام پارلمانی گفت. رئیس جمهور عراق در سخنانی تأکید کرد: «برگزاری انتخابات زودهنگام جدید، راه خروج از بحران کنونی است. امروز چاره‌ای جز آغاز اقدامات حقیقی وجود ندارد. بنیان نهادن حکومت بدون تثبیت حاکمیت محقق نخواهد شد. تداوم وضعیت کنونی، موجب فساد بیشتر است. باید اصلاحات قانونی صورت گیرد.»
به موازاتش مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق هم در سخنرانی تلویزیونی خود تهدید کرد که اگر طرفین بخواهند به تنش، نزاع، اختلاف و بی توجهی به منطق ادامه دهند به مسئولیت اخلاقی و ملی خود در رها کردن مسئولیت نخست‌وزیری و اعلام خالی شدن منصب به موجب ماده 81 قانون عمل می‌کند و نیروهای سیاسی را در برابر مسئولیت خود در قبال ملت عراق و تاریخ قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

 

 

کپی