اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران تشریح کرد:

ازدواج در سن بالا و تعویق خودخواسته فرزندآوری از عوامل نازایی

ازدواج در سن بالا و  تعویق خودخواسته فرزندآوری از عوامل نازایی
سارا ربیعی خبرنگار

ناباروری یا نازایی علل مختلفی دارد. آنچه اکنون بیش از عوامل دیگر خودنمایی می‌کند و در واقع تهدید بزرگی برای جمعیت محسوب می‌شود، ازدواج در سنین بالا و تعویق خودخواسته فرزندآوری است.

 مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران در گفت و گوی اختصاصی با «ایران انلاین»، با بیان این مطلب، اشاره‌ای نیز به ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آبان‌ماه 1400 داشت که در آن تکالیفی برای وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها تعیین شده است.
سمیه قاسمی طوسی یادآور شد: در همین ارتباط، ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در تمامی استان‌ها ازجمله مازندران تشکیل شده است که ریاست آن را استاندار بر عهده دارد و دبیری و جانشینی آن نیز برعهده دفتر امور بانوان و خانواده استانداری است.
وی با اعلام اینکه مجلس شورای اسلامی 21 مسأله را در بحث فرزندآوری، ازدواج، و جوانی جمعیت مورد بررسی قرار داده، افزود: جلسات متعددی با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران علوم اجتماعی در این زمینه‌ها تشکیل شد و ماحصل آن نیز 73 ماده قانونی در حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بوده که هم شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌صورت مستقیم و هم دولت، آن را ابلاغ کرده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با اشاره به ابلاغ قانون جوانی جمعیت به تمامی فرمانداری‌ها گفت: یک دستور درون‌استانی نیز به آن پیوست شد تا نظام‌مسائل درون‌شهرستانی از سوی فرمانداری‌ها و دستگاه‌های شهرستانی جهت احصاء مشکلات و موانع، به ستاد استانی گزارش شود.
وی با اشاره به مسائل مهمی چون «هویت نسلی»، «کاهش جمعیت بومی» و «مردمی‌سازی جمعیت»، تصریح کرد: هویت نسلی مازندران به دلایلی که نیاز به ریشه‌یابی دقیق‌تری دارد، در خطر افتاده است و برای جلوگیری از کاهش جمعیت بومی باید برنامه داشته باشیم و استفاده از فعالیت‌های منسجم گروه‌ها و تشکل‌های مردمی در بحث خانواده و جوانی جمعیت را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.
قاسمی طوسی از طرح 1000 زوج به پیشنهاد استان مازندران ذیل طرح جوانی جمعیت خبرداد و اظهار داشت: در این طرح، بحث آموزش، تسهیلاتِ فرزندآوری، تحکیم خانواده و ... دیده شده و رایزنی‌هایی از سوی وزارت کشور صورت گرفته تا در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از بررسی، برآورد هزینه و نحوه اجرا مورد موافقت و حمایت قرار بگیرد و اگر قابلیت کاربست برای استان‌های مشابه مانند گیلان و تهران را دارد، اجرا شود.
دبیر ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مازندران با اشاره به اینکه پنجره جمعیتی با طراحی در چشم‌انداز 7 ساله بوده و 2 سال از آن گذشته است، بیان کرد: باید برنامه‌های ما طوری باشد که در تله جمعیتی نیفتیم و توجه به «ازدواج»، «فرزندآوری» و «پیشگیری یا درمان نازایی» برای جلوگیری از افتادن در تله جمعیتی ضروری است.
این مسئول ادامه داد: به‌عنوان نمونه؛ وزارت راه و شهرسازی مکلف شده‌است که برای والدین فرزندان چهار قلو، زمین یا مسکن مناسب تامین کند؛ در استان مازندران تنها یک چهار قلو در شهرستان نور داریم که از طریق اداره‌کل راه و شهرسازی مازندران، در حال پیگیری هستیم تا آنچه را قانون معین کرده، اتفاق بیفتد.
قاسمی طوسی همچنین افزود: دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌ها باید یک سوم از فضای محیطی خود را به تبلیغات در حوزه خانواده و جوانی جمعیت اختصاص دهند.
وی با طرح این سئوال که شاید برخی‌ بپرسند باتوجه به شرایط اقتصادی چرا باید مردم را به ازدواج و فرزندآوری تشویق کنیم، تصریح کرد: علاوه بر آنکه در آموزه‌های دینی به این موضوعات توجه شده است و باید به آنها اعتقاد راسخ داشته باشیم که ازدواج از سنت‌های حسنه است و از سوی دیگر، فرزند با آمدنش روزی خود را می‌آورد؛ لازم است  تبعات اجتماعی ناشی از تجرد و زندگی بدون فرزند را برای جامعه برجسته کنیم.
تشویق به ازدواج و فرزندآوری با اجرای طرح 1000 زوج، تبلیغات محیطی، فعال‌کرن نقش بهورزها و ماماها، و انجام تعهدات از سوی دستگاه‌ها، حمایت بانک‌ها برای ارائه تسهیلات ازدواج، حمایت بیمه‌ها از تعرفه خدمات درمانی و دارویی برای زوج‌های نابارور، جلوگیری از سقط جنین‌های ناآگاهانه، ضرورت تشویق به ازدواج و فرزندآوری توسط چهره‌های سرشناس، توجه به غربالگری نازایی در کنار غربالگری‌های مرسوم و توجه به نقش پدافند غیرعامل جهاد کشاورزی در تولید محصولات سالم، ازجمله مواردی است که دبیر ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مازندران برای تحقق اهداف این ستاد عنوان کرده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با اشاره به تخصیص 9 میلیارد تومان به راه‌اندازی و تجهیز بخش نازایی در دو بیمارستان خاتم‌الانبیاء بهشهر و شهید بهشتی نوشهر در سفر ریاست جمهوری به مازندران، اعلام کرد که بخش نازایی بیمارستان خاتم بهشهر در هفته دولت افتتاح می‌شود.
این مسوول با اشاره به ضرورت توجه به مشکل نازایی تأکید کرد: سه گروهی که در این بخش باید مورد توجه ویژه باشند اول افرادی هستند که در سن بالا ازدواج می‌کنند و باید با صرف هزینه‌های گزاف صاحب فرزند شوند، دوم زوج‌هایی که فرزندآوری را به تعویق می‌اندازند و ممکن است دچار نازایی اولیه و ثانویه شوند و سوم نیز با زوج‌هایی مواجهیم که خواستار فرزند هستند اما مشکل نازایی دارند، باید ویژه دیده شوند.
قاسمی طوسی بیان کرد: 4 کمیته شامل کمیته حمایتی با مسوولیت معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی، کمیته سلامت با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش با مسئولیت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیته نظارت با مسئولیت اداره‌کل دفتر بازرسی و نظارت بر عملکرد استانداری در ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تشکیل شده است.
وی با قدردانی از رویکرد ویژه استاندار مازندران به مقوله حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، ادامه داد: استاندار مازندران با توجه به نگاهی که دولت در امر مردمی‌سازی فعالیت‌های مختلف در جامعه دارد، پیشنهاد دادند درباره افزودن کمیته مردمی به 4 کمیته دیگر بررسی و تصمیم‌گیری شود چرا که معتقد است اجرای موفق اهداف ستاد در طرح‌ها و برنامه‌هایی که داریم، با کمک‌ گروه‌های مردمی سریع‌تر محقق می‌شود. 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نرخ ولادت در سال 99 استان را 9 نفر عنوان کرد که به ازای هر یکهزار نفر است همچنین نرخ باروری در استان را 1.1، نرخ ازدواج را 6.4 و نرخ طلاق را 2.9 (به ازای هر هزار نفر) اعلام کرد که در همه این شاخص‌ها در مقایسه با میانگین کشوری وضعیت مناسبی نداریم.
قاسمی طوسی در پایان با بیان اینکه خانواده کوچک‌ترین نهاد اجتماعی اما عنصر ارزشمندی در تعالی و هویت و آینده یک جامعه است، اظهار داشت: موضوع ازدواج، فرزندآوری، تحکیم خانواده و مسائل مربوط به آنها در ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حال بررسی است و اینها در کنار هم باید پازل جمعیتی را تشکیل دهند.

کپی