اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
ایران آنلاین گزارش می‌دهد:

نکاچوب مازندران؛ چشم به راه یاری مسئولان

نکاچوب مازندران؛ چشم به راه یاری مسئولان
سارا ربیعی خبرنگار

شرکت نکاچوب از قدیمی‌ترین کارخانه‌های موجود در مازندران است که سال‌هاست با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند، حتی این کارخانه روزهایی را به یاد دارد که نفس‌هایش به شماره افتاده بود و می‌رفت تا برای همیشه کارش به تعطیلی بکشد اما با تمام مشکلات هنوز بی‌رمق و کم جان به کار خود ادامه می‌دهد و منتظر نگاه مهربانانه مسئولان به خود است تا با احیا و بروزرسانی بتواند همان شکوه گذشته را دوباره به رخ کشد.

به گزارش ایران آنلاین، چند روز پیش سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه سفر کاری خود به مازندران، از شرکت نکا چوب بازدید کرد؛ بازدیدی که روح امید را در این کارخانه زنده کرده است چرا که وزیر اقتصاد در این بازدید ظرفیت صنایع نکا چوب را قابل اتکا و ارزنده توصیف و ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با همت مجموعه و بخش‌های مختلف دولت بتوانیم نیازهای اقتصادی کشور را از کارخانه‌های داخلی نظیر نکا چوب تأمین کنیم.

 

احیا و بروزرسانی دستگاه‌های نکاچوب مهم‌ترین هدف


مدیرعامل نکاچوب در گفت و گو با ایران آنلاین با بیان اینکه این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین واحد صنعتی در صنایع سلولزی مازندران در سال 48 راه‌اندازی شده است، مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی این شرکت را تأمین مواد اولیه و اعتبار لازم برای بروزرسانی دستگاه‌های فرسوده است.
حسن کریمی در ادامه با بیان اینکه از اسفند ماه سال ۹۶ که تمامی مجوزهایی بهره برداری از جنگل ممنوع گردید شرکت با مشکل اساسی تامین مواد اولیه مواجه شد، افزود: این امر موجب خارج شدن دستگاه‌ها از خط تولید شده است و اکنون نکا چوب با کمترین توان خود در حال فعالیت است و برای تامین مواد اولیه مجبور شده شاخ و برگ هرس شده درختان باغ‌ها را خریداری کند.
کریمی با بیان اینکه در سال هایی نه چندان دور تمام واحدهای این شرکت به بهترین شکل ممکن و در امتداد یک سیکل ترکیبی با حداکثر توان مشغول به فعالیت بودند، یادآورشد: متاسفانه یکی از مهم‌ترین عناصر نکاچوب یعنی خطوط تولید این شرکت متعلق به 50سال گذشته بوده و مستهلک و فرسوده شده است؛ امری که توان رقابت در بازارهای بزرگ را از ما گرفته است.
مدیرعامل نکاچوب در ادامه با اشاره به اینکه دولت تصمیم دارد تا برای احیای نکاچوب آن را به اشخاص حقیقی/حقوقی واگذار کند، یادآور شد: از آنجاییکه مقدمات واگذاری شرکت نکا چوب از سوی بانک ملی انجام شده، بهتر است این شرکت به اشخاص حقیقی/ حقوقی فعال در زمینه صنایع سلولزی واگذار شود تا امکان استفاده بهینه از برند این شرکت وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه تا زمان واگذاری باید شرکت سرپا بماند از تدوین طرح توجیهی و توسعه‌ای نکاچوب خبر داد و گفت: برای احیای دوباره نکاچوب نیازمند طرحی بودیم که بتواند مسئولان را مجاب کند تا برای توسعه و ماندگاری شرکت قدم‌های اساسی بردارند؛ در حال حاضر این طرح تدوین و به بانک ملی و هولینگ آینده پویا ارجاع داده شد و مورد تأیید قرار گرفته است.
خاندوزی وزیر اقتصاد نیز قول مساعد در تأمین اعتبار آن دادند تا بتوانیم بر اساس آن خط تولید نکاچوب را بهبود بخشیم.
کریمی یادآور شد که با تأمین اعتبار این طرح، می‌توان گام مهمی در احیا نکاچوب که یک سرمایه بزرگ در حوزه اقتصادی و اشتغالزایی در مازندران است برداشت.
به گفته مدیر عامل نکاچوب این شرکت در تیر ماه 48 به صورت شرکت سهامی تأسیس و در سال 51 در اداره ثبت شرکت‌های ساری و میاندورود ثبت شده است؛ سرانجام در سال 52 با کسب پروانه بهره‌برداری از سوی اداره‌کل صنایع ، بهره‌برداری از بخش صنعت کارخانه آغاز شده است.
این مسئول ضمن تبیین گستره فعالیت کارخانه نکاچوب، بهره‌برداری از جنگل‌ها ، تهیه و اجرای طرح‌های جنگلداری، تأسیس کارخانجات صنایع چوب و بهره‌برداری از آنها و تولید فرآورده‌های چوبی نظیر نئوپان ساده، نئوپان ملامینه، تخته چندلا و روکش و انواع تخته را از محورهای فعالیت این کارخانه عنوان کرد.
وی درباره اهداف تأسیس این شرکت نیز گفت: همانگونه که در اساسنامه شرکت، آمده، می‌توان به مواردی نظیر حفظ و نگهداری از جنگل‌های تحت اختیار با بهره‌برداری علمی و اصولی، اجرای صحیح طرح ‌های جنگلداری تحت نظارت و کنترل سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، احیای جنگل‌های مخروبه و فضای باز جنگلی، مراقبت و حراست از قاچاق چوب و قطع بی‌رویه و نیز جلوگیری از صدمات ناشی از دام و دامدار در عرصه‌های جنگلی اشاره کرد.
کریمی با بیان اینکه از یک میلیون هکتار جنگل موجود در شمال کشور 250 هزار هکتار آن در اختیار شرکت نکاچوب است، یادآور شد: این شرکت دارای موقعیت لجستیکی بسیار مطلوبی است؛ از یک طرف دارای عرصه‌های جنگلی است و از طرف دیگر نزدیکی به بندامیر آباد و فرودگاه ساری و جاده بین‌المللی و عبور ریل قطار از داخل این شرکت، موقعیتی است که کمتر شرکتی در کشور می‌تواند آن را داشته باشد.
به گزارش ایران آنلاین، اگر قول‌ها و وعده‌های مسئولان در تأمین اعتبار عملی شود، چراغ نکاچوب برای همیشه روشن می‌ماند و حتی می‌تواند بازارهای صادراتی بی‌نظیری را از آن خود کرده و در اقتصاد و پویایی مازندران نقش موثری را ایفا کند.


 

کپی