اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
وقتی رسانه‌های جهت‌دار غرب، کنار متجاوز قرار می‌‌گیرند

نشان دادن «ظالم» به جای «مظلوم»

نشان دادن «ظالم» به جای «مظلوم»
مهند آیاش، تحلیلگر سیاسی مترجم: وصال روحانی

یک‌بار دیگر رسانه‌های غربی می‌کوشند حملات سبعانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه را واکنش این رژیم به عملیات نظامی فلسطینی‌ها توصیف و تأکید کنند که اسرائیلی‌ها فقط قصد دفاع از خود را دارند. این در حالی است که حملات این مرتبه صهیونیست‌ها بیش از دفعات قبلی تمام منطقه نوار غزه و کرانه غربی را شامل می‌شود و فقط واژه «بربریت» اقدام ضد انسانی تازه آنها را توصیف می‌کند.

روزنامه ایران: وقتی رسانه های بزرگ غربی کنترل افکار عمومی را با مطالب یکسویه خود در اختیار می گیرند، نمی‌توان امیدی به این بست که سرانجام روزی مردم امریکای شمالی و اروپای غربی درک ‌کنند که شروع‌‌کننده هر تحرک نظامی و  تجاوز به مردم، صهیونیست‌ها هستند. همین حالا هم رژیم تل‌آویو طوری از شهرک‌سازی‌های غیر‌قانونی‌اش در کرانه غربی دفاع می‌کند که گویی تا همین چند ماه پیش این مکان‌ها در‌اختیار مالکان واقعی آن که فلسطینی‌های شریف هستند، نبوده است.


آسمان تل‌آویو تیره‌تر از هر زمانی است اما...
گروه‌های «مقاومت» در فلسطین در سه روزی که از شروع حملات ددمنشانه جدید صهیونیست‌ها در نوار غزه گذشت، بارها و در قالب طرح‌هایی دقیق، مناطق سوق‌الجیشی و حساس در تل‌آویو و اطراف آن را مورد حملات موشکی خود قرار دادند.
یکی از وسیع‌ترین و مؤثرترین حملات آنان یکشنبه شب روی داد که آسمان تیره تل‌آویو را برای صهیونیست‌ها سیاه‌تر از هر زمانی کرد. با این حال بسیاری از منابع خبری معروف غربی در توصیف حملات جنون‌بار رژیم اشغالگر قدس به نوار غزه و واکنش بدیهی و قدرتمندانه نهادهای فلسطینی به این حملات به گونه‌ای عمل کرده‌اند که انگار شروع‌کننده بحران، فلسطین بوده یا اگر هم پذیرفته‌اند که آتش‌بیار معرکه همچون همیشه اسرائیل بوده، با عمده‌تر کردن اخبار واکنش فلسطینی‌ها و تأکید بر کشته‌شده‌های صهیونیست‌ها یک‌بار دیگر برای آنها مظلوم‌نمایی کرده‌اند. «بی.‌بی.‌سی» آورده است: در حملات موشکی فلسطین به اسرائیل 15 شهروند این رژیم کشته شده و دست‌کم 30 نفر هم مجروح شده‌اند. «سی.‌ان.‌ان» هم ادعا کرده است: در حالی که فلسطینی‌ها مدعی‌اند حملات اسرائیلی حداقل 10 کشته شامل یک کودک 5 ساله و یک زن خانه‌دار 33 ساله را روی دست آنها گذاشته است رژیم تل‌آویو متذکر شده که حداقل 90 درصد آنها نظامی بوده‌اند. شبکه تلویزیونی «سی.‌بی.‌اس» امریکا هم آورده است: درست است که وزارت بهداشت فلسطین تأکید بر مجروح شدن 55 نفر در حملات هوایی اسرائیل دارد، اما تا این لحظه به‌درستی تفکیک و تصریح نکرده که چه تعداد از آنها نظامی بوده‌اند و چه میزان مردم عادی. این در حالی است که رژیم صهیونیستی تأکید دارد در میان مجروحین حداقل 20 نفر نظامی هستند.


غربی ها علا قدوم 5 ساله را فراموش‌کرده‌اند
رسانه های معروف اروپای غربی هم کوشیده‌اند با به تصویر کشیدن تضادهای بین آمار ارائه شده از سوی دو طرف، فلسطینی‌ها را متهم به ارائه تصاویری گنگ از این جنگ کنند و در نقطه مقابل مدعی شوند که گزارش‌های رژیم صهیونیستی از نتایج این رویارویی به حقیقت نزدیک‌تر است. یکی از آنها دیلی تلگراف انگلیس است که با چاپ گزارشی در روز یکشنبه کوشیده است از اسرائیل «ظالم»، تصویر یک «مظلوم» در چشم جهانیان عرضه کند. در گزارش این روزنامه آمده است: «در حملات موشکی فلسطینی‌ها به نقاطی از اسرائیل بعضی مردم طوری
قلع و قمع شده‌اند که تشخیص چهره و هویت‌شان هم کاری بسیار سخت و نزدیک به غیر‌ممکن است.»


بدیهی است که این نشریه و امثال آن هیچ اشاره‌ای به شهادت علا قدوم دختر 5 ساله فلسطینی نکرده باشند که همراه با پدرش و سوار بر یک موتورسیکلت برای خرید تره‌بار به مغازه‌ای معمولی در گوشه‌ای از نوار غزه رفت و هر دو بر اثر بمباران هوایی منطقه توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند. مادر علا قدوم همین حالا هم در یک شوک بزرگ به‌سر می‌برد، زیرا در یک چشم به هم زدن نزدیک به نیمی از اعضای خانواده‌اش را از دست داد. درست است که هنوز سه فرزند دیگر او زنده هستند، اما فشار عاطفی و روحی روی آنها به قدری زیاد است که به هیچ روی نمی‌توانند آینده‌ای را برای خود متصور باشند و بتوانند روزی به روند زندگی عادی خویش برگردند.


فقط افسوس عمیق
آنچه اسرائیل از سال 1948 به بعد انجام داده تصاحب خاک فلسطینی‌ها و تصرف قدم به قدم منطقه ای بوده که همیشه سرزمین مادری مردم فلسطین به شمار می آمده است. به سبب حمایت گسترده ماشین جنگی امریکا از مهاجران بی‌ملیتی که به فلسطین آمدند و آنجا را تسخیر کردند، فلسطینی‌ها هرگز نتوانسته‌اند در یک نبرد عادلانه صهیونیست‌های شرور را به عقب برانند و با گذشت هر سال وقاحت و زیاده‌خواهی رژیم تل‌آویو بیش از پیش شده و بر حجم شهرک‌سازی‌های غیر‌قانونی آنها در جنوب لبنان، نوار غزه و کرانه غربی افزوده شده است. نقطه اوج این روند غیر‌انسانی طی دو سه سال اخیر بوده که صهیونیست‌ها با شرارتی هرچه بیشتر فلسطینی‌ها را از خانه‌های خود در نوار غزه اخراج و این مناطق را تصاحب و به نام خویش کرده و با دیدن هر مقاومتی به سوی گروه‌های رزمنده فلسطینی آتش گشوده و جان آنها را ستانده‌اند. قطعاً این خونخواری ضد‌انسانی روزی متوقف شده و صهیونیست‌ها از صفحه هستی پاک خواهند شد، اما تا زمانی که در رسانه‌های بزرگ غربی این‌طور به نفع آنها تبلیغ می‌شود و چهره یک مظلوم را برای آنها ترسیم می‌کنند، جز افسوس و تأسف عمیق واکنشی نمی‌توان داشت.
* منبع: Aljazeera

انتهای پیام/

 

 

 

کپی