اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اتحاد و مقاومت، رمز پیروزی مقابل اسرائیل

اتحاد و مقاومت، رمز پیروزی مقابل اسرائیل
ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران

جنبش جهاد اسلامی و رژیم صهیونیستی، اهداف متفاوتی از جنگ اخیر داشتند. جهاد اسلامی به عنوان جنبشی جهادی در مسیر مقاومت علیه رژیم اشغالگر، درصدد آزادسازی فلسطین و نابودی این رژیم است و همواره با همه ابزاری که در اختیار دارد برای دفاع از مردم چه در کرانه باختری، قدس، نوار غزه و... تلاش می‌کند.

روزنامه ایران: این جنبش به فلسطین به عنوان سرزمینی واحد نگاه می‌کند و فرقی میان قدس، کرانه باختری و غزه چه در داخل فلسطین و چه در خارج از آن قائل نیست و این دیدگاه برخلاف آن هدفی است که رژیم صهیونیستی در سال 2005 با جداسازی مناطق فلسطینی به دنبال آن بود. بنابراین جهاد اسلامی مسیری را پیش گرفته تا مانع از تجزیه و تفرقه مردم فلسطین شود. به عبارت دیگر این جنبش در رؤیای ایجاد طرح یا پروژه ملی فلسطین جامع در تمام زمینه‌ها و با هر ابزار و امکاناتی است و برای تحقق آن از هر راهکار مردمی، سیاسی و شیوه‌های مختلف مانند روش مبارزه مسلحانه بهره می‌گیرد. به رغم این امیدواری‌ها برای ایجاد یک پروژه ملی جامع و همه جانبه، مشکلی که با آن مواجه هستیم آن است که مردم فلسطین همواره از رهبرانشان جلوتر هستند. در این شرایط جهاد اسلامی به عنوان یک جنبش در تلاش است مردم فلسطین را متحد کرده و مبارزه‌شان را نیز یکپارچه کند. همزمان نیز از هر نوع سیاست‌ وحدت گرایانه و مبارزه‌ای در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کرده و از هیچ کاری برای مردم فلسطین دریغ نمی‌کند. به‌واقع هدف جنبش جهاد اسلامی فلسطین دفاع از هر مشکلی است که مردم فلسطین کشور در هر مکان و زمانی با آن مواجه هستند.

علت جنگ اخیر نیز تلاش رژیم برای بازداشت شیخ بسام السعدی در اردوگاه جنین بود که به شکل وحشیانه‌ای هدف حمله قرار گرفت. شیخ السعدی تنها یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی نبود بلکه همواره نقش بسیار بزرگ و ارزنده‌ای در زمینه آگاه‌سازی و وحدت‌بخشی در فلسطین ایفا می‌کرد. ایشان از ده‌ها سال قبل در تیررس اهداف رژیم صهیونیستی قرار داشت و این رژیم از هیچ کاری برای بازداشت، تبعید و حتی ارعاب و خشونت علیه خانواده، فرزندان و دامادهایش نیز فروگذار نکرد. در زمان بازداشت این فرمانده نیز جهاد اسلامی وارد صحنه شد و به رژیم صهیونیستی درباره سلامت شیخ السعدی هشدار داده و نیروهایش را به حال آماده باش درآورد. اما صهیونیست‌ها در حالی مناطق اطراف غزه را پس از این هشدار بستند که جهاد اسلامی یک گلوله نیز شلیک نکرده بود و به نظر من این پیروزی بزرگی برای غزه و جنبش جهاد اسلامی بود.

در همین زمان مصر وارد صحنه شد تا با آزادی آقای عواوده از اسرای فلسطینی، مسأله را به صورت مسالمت‌آمیز حل و فصل کند و در عین حال برون رفتی برای آزادی شیخ السعدی بیابد. متأسفانه در این شرایط رژیم صهیونیستی با ترور شهید الجعبری همه را غافلگیر کرد. جهاد اسلامی نتوانست در برابر ترور این انسان بزرگ ساکت بماند چراکه سکوت آنها می‌تواند مجوز ترورهای بعدی چه در بعد نظامی و چه سیاسی را به صهیونیست‌ها بدهد. بنابراین جنبش تصمیم به پاسخگویی گرفت و جبهه‌ای علیه رژیم صهیونیستی باز کرد که در آن جهاد اسلامی به عنوان یک قدرت بزرگ مقاومت ظاهر شد و صهیونیست‌ها را در همان 24 ساعت اول وادار به آتش بس کرد.بدون شک اهداف رژیم صهیونیستی از این جنگ کاملاً مشخص است و نخستین علت آن را می‌توان سیاست انتخاباتی دانست. چراکه این رژیم و دولت آن در داخل اسرائیل بویژه با بستن مناطق اطراف غزه بدون شلیک یک گلوله از سوی جبهه مقاومت، تحت فشار قرار داشتند.

بنابراین با این جنگ می‌خواستند در سطوح سیاسی این‌گونه وانمود کنند که قادر به اداره این رژیم به هر نحوی چه در زمان جنگ یا صلح هستند. شاید شهادت دو فرمانده ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین درکوتاه مدت دستاوردی برای رژیم صهیونیستی به شمار بیاید اما در بلند مدت هیچ عوایدی برای آن نخواهد داشت. زیرا جنبش جهاد اسلامی فلسطین به لطف خدا قادر به پرورش فرماندهان بزرگ خواهد بود. این جنبش اکنون از این نبرد پیروز بیرون آمده و به قدرتی قطعی در مقابل رژیم تبدیل شده است. این جنبش همچنین چهره واقعی مقاومت را به رخ این رژیم کشیده و به آن فهمانده که وقتی جنبش جهاد اسلامی یک تنه در برابر این رژیم قرار می‌گیرد، وضعیت رویارویی‌های تل‌آویو با مردم فلسطین این‌گونه است. پس اگر تمامی گروه‌های مختلف مقاومت از حماس گرفته تا حزب‌الله لبنان وارد چنین نبردی شوند، وضعیت اسفباری متوجه رژیم خواهد شد که هرگز تاکنون آن را به چشم ندیده است.

این نبردها به دشمن صهیونیستی فهماند که در صورت مشارکت همه گروه ‌های مقاومت چه آینده سیاهی منتظر آن خواهد بود.از دستاوردهای جنبش جهاد اسلامی در یک سال اخیر احیا کردن مسأله فلسطین بود، خصوصاً که این مسأله مدت‌ها بود که از صحنه بین‌الملل غایب بود. یکی از اهداف ما در این جنگ قرار دادن مسأله فلسطین در اولویت‌های جهان اسلام و جهان است. بویژه که در بحبوحه درگیری‌هایی مانند اوکراین و تایوان قرار داریم. جنبش جهاد اسلامی ثابت کرد، مسأله فلسطین در مرکزیت امت اسلامی و حتی در سطح جهان خواهد بود و به دشمن نیز فهماند که مقاومت در وضعیت مطلوبی به سرمی برد و توانایی بالایی دارد.از طرفی، ثابت کرد که مردم فلسطین با یکدیگر متحد و در برابر دشمن صهیونیستی در کنار مقاومت هستند. همچنین امت عربی و اسلامی نیز از مقاومت حمایت می‌کنند. لذا اهداف مقاومت در این جنگ به واقع محقق شده است و موج‌های دیگری نیز تا ادامه اشغالگری در راه خواهد بود و نبرد نهایی با نابودی رژیم پایان خواهد یافت.


جنگ اخیر غزه این پیام را نیز در بر داشت که هر کس بخواهد از طریق سازش دستاوردی برای مردم فلسطین ایجاد کند دچار توهم شده است و این تنها از طریق ایجاد برنامه واحد ملی برای مقاومت در برابر دشمن محقق خواهد شد. پس ما در جهاد اسلامی فلسطین از مردم فلسطین و حامیان آنان می‌خواهیم که به جای اینکه به دنبال راه حل از جاهای دیگری باشند، یک برنامه واحد را برای مقاومت در برابر رژیم ترسیم کنند.
 

انتهای پیام/

 

 

 

کپی