اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اعلام کرد؛

تقویت تعامل دولت سیزدهم با سازندگان تجهیزات صنعت نفت

تقویت تعامل دولت سیزدهم با سازندگان تجهیزات صنعت نفت

به گزارش ایران آنلاین، رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت گفت: تعامل دولت سیزدهم با سازندگان تجهیزات صنعت نفت تقویت شده و به دنبال عملیاتی شدن آن هستیم.

«احسان ثقفی» در نشستی خبری با بیان اینکه بحث اشتغال در شرایط کنونی بسیار پر اهمیت است و مورد تاکید رهبر انقلاب در شعار سال نیز بوده است، افزود: اشتغال مولد پایدار خواهد بود.

وی ادامه داد: تولید این انجمن دانش محور است و اگر این‌گونه نبود یا راکد شده بود یا به تعطیلی می‌رسید.

ثقفی تاکید کرد: اقتصاد نیازمند اشتغال است و این صرفاً مربوط به ایران نیست.

وی با اشاره به اینکه اشتغال ایجاد شده توسط این انجمن مولد است، گفت: اگر چاشنی دانش را حفظ کنیم، موفق خواهیم بود، اکثر اعضای انجمن استصنا می‌توانند دانش بنیان باشند.

رییس استصنا افزود: تصمیم بر این شد همایش مشترکی با همراهی پارک فناوری و نوآوری نفت برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه تعاملات دولت سیزدهم با انجمن استصنا تقویت شده است، ادامه داد: امیدواریم از تعامل فراتر رفته و عملیاتی شود.

اگر موانع داخلی حذف شود، تحریم به طور نسبی حل خواهد شد

ثقفی با تاکید بر اینکه تحریم واقعیتی است که وجود دارد، گفت: با این وجود چرخ صنعت نفت متوقف نشده و بخش خصوصی راهکار لازم برای تامین مواد اولیه را پیدا کرده است.

وی به مشکلات داخلی از جمله گمرک، بیمه، مالیات و... اشاره کرد و بیان داشت: اگر موانع داخلی حذف شود، بحث تحریم به طور نسبی حل خواهد شد. با این حال بحث روابط مالی با بانک‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و پرهزینه خواهد بود.

ثقفی با اشاره به اینکه در مواردی مواد خام حتی از آمریکا نیز وارد می‌شود، ادامه داد: اکنون بیشترین حجم از مواد اولیه از چین وارد می‌شود.

ساخت ۸۰ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور

در این نشست، محمد اسماعیل کفایتی، رییس پارک فناوری و نوآوری نفت با اشاره به اینکه رویکرد انجمن استصنا همگرایی و تعامل است، گفت: بحث شبکه‌سازی مجموعه توانمند باید انجام شود.

وی ادامه داد: دانش بنیان شدن صنعت مفت مسیر پر فراز و نشیبی است.‌

کفایتی با تاکید بر اینکه نفت ملی شد اما در صنعت اتفاق نیفتاد، گفت: بعد از انقلاب اتفاقاتی خوبی افتاد و در بعد نیروی انسانی کارهای بزرگی انجام شد.

وی افزود: در نمایشگاه نفت بیش از ۲ هزار شرکت نفتی ایرانی حضور داشتند اما ور یک دهه گذشته اغلب شرکت‌کنندگان خارجی بودند.

رییس پارک فناوری و نوآوری نفت ادامه داد: امروز ۸۰ درصد تجهیزات نفت در داخل تامین می‌شود و امیدواریم جشن خودکفایی را بگیریم.

وی تاکید کرد: دانش بنیان شدن به نفع همه مجموعه‌ها است اما واقعیت را باید بپذیریم که اتفاقات زیرساختی باید بیفتد و قوانین به سمت تولید تغییر کند.

کفایتی گفت: در بحث اشتغال با تهدید بزرگی روبه‌رو هستیم که باید مدیریت شود و به کارآفرینی فکر کنیم.

وی اضافه کرد: مهم سطح فنّاوری است که سازندگان صنعت نفت به آن دست پیدا می‌کنند.

رییس پارک فناوری و نوآوری نفت ادامه داد: بخشی از تجهیزات ساخته شده در صنعت نفت در داخل کشورهای تک است.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ شرکت عضو استصنا در کلاس بین‌المللی حضور دارند، گفت: برای اولین بار صادرات کاتالیست به روسیه انجام شد.

کفایتی با بیان اینکه می‌توان ساخت ۲۰ درصد باقیمانده تجهیزات نفت را در دستور کار قرار داد، افزود: این اقدام قدرت چانه‌زنی ایران را بالا می‌برد.

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی انرژی نقطه قوت به شمار می‌رود، ادامه داد: می‌توان با مشورت با ذی‌نفعان، سود حداکثری به دست آورد.

رییس پارک فناوری و نوآوری نفت گفت: یکی از مباحث مطرح شده با روس‌ها این است که به لحاظ فنّاوری و سرمایه خلاهای موجود را پر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فروش نفت و تامین سوخت اولویت وزارت نفت بوده است، افزود: این موارد به خوبی مدیریت شد.

انتهای پیام/


 

کپی