اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
بیژن حیدری، داور بین‌المللی فوتبال در گفت‌وگو با «ایران»:

داوری ما به هیچ وجه حرفه ای نیست

داوری ما به هیچ وجه حرفه ای نیست
محمدمحمدی سدهی

مردود شدن داوران در تست آمادگی جسمانی پیش فصل مسابقات لیگ برتر فوتبال واکنش‌های بسیار زیادی به همراه داشت و در روزهای گذشته اظهار نظرهای زیادی درخصوص داوران مطرحی که در این تست مردود شده‌اند، منتشر شد.

روزنامه ایران: برخی‌ها دلیل این اتفاق را آماده نبودن داوران از نظر روحی دانستند و برخی از داوران هم این موضوع را عجیب ندانستند اما مردودی بیش از 60 داور و کمک داور فوتبال در آزمون آمادگی جسمانی باعث حیرت فوتبالدوستان و انتقاد برخی از کارشناسان داوری شده است.


دکتر بیژن حیدری، داور سرشناس فوتبال که در تست‌های آمادگی جسمانی قبول شده است، درخصوص این موضوع به خبرنگار «ایران» گفت: «این اتفاق چند دلیل خاص داشت که یکی از این دلایل کرونا بود. کرونا چند سالی بود که در کشور ما قربانی می‌‌گرفت و جامعه ورزش و داوران هم به نوعی درگیر این موضوع بودند اما امسال برای نخستین سال بود که داوران ما پس از پشت سرگذاشتن کرونا در تست آمادگی جسمانی شرکت می‌‌کردند و این موضوع باعث شد تا از نظر جسمانی آماده نباشند. برخی از داوران ما به این ویروس مبتلا شده‌اند و همان طور که می‌‌دانید ابتلا به این ویروس باعث می‌‌شود تا نیروی جسمانی با افت زیادی همراه شود.»او صحبت‌های خود را این گونه ادامه داد: «علاوه بر این تست‌های آمادگی جسمانی داوران بسیار قانونمند و سخت بود و این موضوع بار روانی زیادی داشت. تست داوران همانند امتحان می‌‌ماند و به هر حال کسانی که در این تست شرکت کرده‌اند استرس داشتند و این موضوع هم باعث شد تا برخی از داوران نتوانند از این تست سربلند خارج شوند. به هر حال این اتفاق افتاد و شنیده‌ام که کمیته داوران قصد دارد که پیش از آغاز لیگ برتر از داوران مردود شده تست بگیرد تا داوران بتوانند از ابتدای فصل قضاوت کنند.»


این داور بین‌المللی فوتبال کشورمان در پاسخ به این سؤال که آیا داوران ما در تعطیلات نیم فصل تمرین نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌‌شود تا از نظر بدنی دچار مشکل شوند، افزود: «حقیقت این است که داوران ما پس از اتمام مسابقات لیگ استراحت می‌‌کنند و تحرک چندانی ندارند. در حالی که این صحیح نیست و باید در زمان اتمام لیگ هم تمرینات‌شان را برگزار کنند تا آمادگی بدنی‌شان حفظ شود. من خودم در تعطیلات تمرینات بدنسازی‌ام را ادامه می‌‌دهم و علاوه بر این مسافت زیادی را می‌‌دوم تا بدنم از هر نظر آماده بماند.»
حیدری بیان کرد: «داوری ما به هیچ وجه حرفه‌ای نیست و اکثر داوران ما دوشغله هستند. این گونه نیست که داوران ما همانند فوتبالیست‌ها پول‌های زیادی دریافت کنند و تمام فکر و ذکرشان قضاوت در زمین فوتبال باشد. داوران ایرانی بیشتر وقت خود را روی شغل اصلی خود می‌‌گذارند که از این طریق پول دریافت می‌‌کنند. البته این طبیعی است و داوران ما بحق این کار را انجام می‌‌دهند چرا که برای امرار معاش نیاز به پول دارند و خواسته‌های مالی‌شان از طریق قضاوت برآورده نمی‌شود.»


او صحبت‌هایش را این گونه ادامه داد: «داوران ما در 35 سالگی مشهور می‌‌شوند در حالی که 35 سالگی سن بالایی است. البته سن مشهور شدن داوران در سراسر دنیا هم همین است اما شرایط بدنی داوران ما با داوران دیگر کشورها متفاوت است چرا که داوری شغل محسوب می‌‌شود و داوران کشورهای دیگر از این طریق پول‌های خوبی دریافت می‌‌کنند اما در کشور ما این گونه نیست.»
این داور بین‌المللی فوتبال اظهار کرد: «فیفا محدودیت‌های سنی را برای داوران برداشته است و اعلام کرده که هر داوری در صورت آماده بودن می‌‌تواند در هر سنی قضاوت کند و در کشور انگلیس داوری حضور دارد که 50 سال دارد.  البته در کشور ما محدودیت سنی وجود دارد و داورانی که سن شان از 45 سال می‌‌گذرد، براساس این محدودیت سنی داوری را کنار می‌‌گذارند. در حال حاضر در کشور ما داوران جوان خوبی حضور دارند که این داوران می‌‌توانند در چرخه قرار بگیرند و در آینده نزدیک جایگزین خوبی برای داوران نامدار باشد.»


یکی از مباحث اصلی درخصوص داوری ورود VAR به کشور است که البته وزیر ورزش در جدیدترین صحبت‌های خود اعلام کرد که این تکنولوژی در نیم فصل دوم  لیگ بیست و دوم به ایران می‌‌آید. حیدری درخصوص این موضوع گفت: «در حال حاضر ورود VAR خواسته تمام جامعه فوتبال است نه فقط داوران. تیم‌ها، هواداران فوتبال و بازیکنان این خواسته را دارند که این تکنولوژی هر چه زودتر به کشور بیاید تا اشتباهات داوری تصحیح شود. البته در این مسیر مشکلاتی وجود دارد که این مشکلات قابل حل است و می‌‌توان این تکنولوژی را به ایران بیاوریم.»
او بیان کرد: «درخصوص داوران باید بگویم که ورود این تکنولوژی برای داوران بسیار مهم است چرا که ما برای حضور در میادین بین‌المللی نیازمند کار با این تکنولوژی هستیم تا بتوانیم لایسنس‌های فیفا را بگیریم. در حال حاضر عدم استفاده از این تکنولوژی بیشتر به ضرر داوران است چرا که این موضوع باعث شده برخی داوران که لایسنس VAR را ندارند قضاوت در میادین بین‌المللی را از دست بدهند.»
او افزود: «داوران ما در فصول گذشته مشکلات زیادی داشتند اما در حال حاضر مهم‌ترین اولویت برای فصل بیست و دوم استفاده از VAR است که امیدواریم این اتفاق در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیفتد. هیچ کدام از داوران راضی به ضرر تیم‌ها نیستند و نمی‌خواهند خدایی ناکرده با یک اشتباه زحمات یک تیم را بر باد بدهند. این تکنولوژی کمک می‌‌کند تا این اتفاقات نیفتد و حواشی زیادی که در کنار داوران ما است از بین برود. به هر حال باید همه دست به دست هم بدهیم تا فصل بیست و دوم را با VAR یا بدون این تکنولوژی به بهترین نحو ممکن به پایان برسانیم.»

برش
خسروی: قطعاً VAR به نیم فصل دوم نمی‌رسد

​​​​​​​علی خسروی، عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال درمورد مردود شدن تعداد زیادی از داوران در تست آمادگی جسمانی اظهار داشت: «به‌عنوان فردی که 40 سال است در داوری هستم برای داوران غصه می‌خوردم زیرا کار خیلی سخت شده است اما این اتفاق خیلی هم خوب شد زیرا جوان‌هایی که پشت سر داوران مانده‌اند، اکنون می‌توانند خودشان را نشان بدهند. مردودی‌ها سلبریتی‌های داوری کشورمان بودند و این اتفاق برای همه داوران یک تلنگر بود و باید روزها و تمرینات سختی را سپری کنند.» او در گفت‌و‌گو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران درخصوص اینکه آیا قرار است در نیم فصل دوم از VAR استفاده شود، گفت: «فرایند VAR دست‌کم نیاز به یک سال و نیم زمان دارد. ابتدا باید دستگاه‌های نظارتی آن را تأیید کنند و سپس خریداری شوند، آموزش داده شوند، به‌صورت آفلاین و در ادامه آنلاین مورد استفاده قرار بگیرند. قطعاً به نیم فصل دوم نمی‌رسد.»
 

انتهای پیام/

 

 

کپی