اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «ایران»:

قیمت‌های سهام در بازار از لحاظ فاکتورهای بنیادین بسیار ارزنده و منطقی است

قیمت‌های سهام در بازار از لحاظ فاکتورهای بنیادین بسیار ارزنده و منطقی است

یک کارشناس بازار سرمایه گفته است که درحال حاضر بازار سرمایه کشش عرضه‌های اولیه را ندارد اما در کل حیات بازار سرمایه به همین عرضه‌های اولیه و ناشران آن بستگی دارد.

ر.زنامه ایران: علی بهشتی روی درگفت‌و‌گو با روزنامه ایران، افزود: به‌صورت مرتب و در طول یک سال تعداد زیادی از شرکت‌ها در فرابورس و بورس پذیرش می‌شوند اما سرمایه‌گذاران بازار سرمایه تحلیل خاصی از وضعیت بازار ندارند زیرا این عرضه‌های اولیه باید در ابتدای سال اطلاع‌رسانی شود، نه به‌صورت مقطعی!
به گفته وی، در صورت اطلاع‌رسانی از وضعیت عرضه‌های اولیه در ابتدای هر سال، اهالی بازار هم خود را با این تقویم هماهنگ خواهند کرد اما وقتی اطلاع‌رسانی دقیق و درستی از این عرضه‌های اولیه صورت نمی‌گیرد، معامله‌گران هم از شایعه‌ها دلسرد می‌شوند.


بهشتی روی، از اینکه متولیان امر تصمیم این را ندارند که در ابتدای هر سال، تقویم درستی از نام و زمان واگذاری شرکت‌ها در بورس اعلام کنند انتقاد کرد و گفت که همین عدم اطلاع دقیق از زمان عرضه‌های اولیه، تأثیرات منفی خود را بر بازار گذاشته است.


مدیرعامل کارگزاری مهرآفرین با اشاره به تردید و ابهام موجود در بازار سرمایه گفت که بخشی ازاین تردید مربوط به افرادی است که به‌دنبال دعوت از آنها در سال‌های قبل، در بازار سرمایه حضور یافتند اما به‌دلیل عدم اجابت توقعات آنها با ضررهای هنگفتی مجبور به ترک بازار سرمایه شدند.


وی تصریح کرد که در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل فعالان دائمی بازار سرمایه، عدم ثبات در اجرای قوانین و مقررات در بازار سرمایه، فقدان ثبات در اجرای درست نرخ بهره و مالیات و نرخ عوارض صادراتی بوده که دخالت دولت در بحث‌های کلان باعث شده که معامله‌گران نتوانند یک تصمیم آگاهانه بگیرند.


به گفته بهشتی روی، ذات پول ترسو است و تا وقتی که سرمایه‌گذاران فاقد خیالی راحت در بورس باشند، منابع مالی خود را از بازار سرمایه خارج کرده و به سمت بازارهای دیگر می‌روند.
این کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به خروج پول حقیقی‌ها از بازار سرمایه در تیرماه، گفت که در تیرماه تکنیکالیست‌ها با یکسری اعداد برای شاخص در قالب حمایت یا مقاومت، باعث شدند تا تعداد فروشندگان سهام بیشتر شود زیرا وقتی این حمایت‌ها از دست می‌رود، ناخودآگاه به فعالان بازار پیام منفی می‌دهد و در این صورت فشار فروش هم در بازار بیشتر می‌شود.


وی اظهار داشت که وقتی بازار سرمایه دارای افق روشنی نباشد رفتار هیجانی هم بیشتر می‌شود و در این مواقع، سهامدار برای جلوگیری ازضرر بیشتر، انتحار می‌کند.
مدیرعامل کارگزاری مهرآفرین با بیان اینکه همواره در بازار سرمایه وقتی که هیچ دلیلی برای منفی شدن وجود ندارد، بازار ازهمان مقطع برمی‌گردد، اذعان داشت که در حال حاضر پول‌های حقیقی فعالین قدیمی بازار که از بازار خارج شده جذب هیچ‌یک از بازار‌های موازی از جمله مسکن، خودرو، سکه و طلا نشده است.


بهشتی روی، برآورد کرد که بخشی ازپول‌های خارج شده از بازار مربوط به جاماندگان سال‌های 98 و 99 بوده یعنی افرادی که فعال واقعی بازارسرمایه نبودند و از بازار خارج شده‌اند.
وی توضیح داد که هیچ‌گاه عمق بازار سرمایه در کشور حتی با احتساب سهامداران عدالت 50 میلیون نفر نبوده زیرا عمده افرادی که دارای سهام عدالت هستند شناختی از بازار سرمایه ندارند، بنابراین فعالین واقعی بازارسرمایه حدود دو میلیون نفر است.


این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد که بخش دیگری از پول‌های خارج شده از بازار مر بوط به همین دو میلیون فعالین واقعی بازار بوده که پول‌های خود را درصندوق‌های با درآمد ثابت برده‌اند و یا درحساب بانک‌ها پارک شده و در شرایط فعلی سود آن را دریافت می‌کنند و پس از رونق دوباره به بازار سرمایه بازمی‌گردند.


وی درباره تأثیرات اخد مالیات از سپرده‌های بانکی از حقوقی‌ها گفت که درکلان موضوع، افق میان و بلندمدت بازارسرمایه مشخص نیست، بنابراین پولی هم که قرار است ازحساب حقوقی‌ها خارج شود، جذب بازار سرمایه نمی‌شود و بیشتر به سمت اوراق دولتی خواهد رفت و اگر بازارسرمایه رشد کرد مجدد همین منابع به بازار بازمی‌گردد.
بهشتی روی، گفت که در حال حاضر بازار سرمایه به آن شرایط فنر فشرده نزدیک‌تر شده زیرا از نظر حقیقی‌ها و حقوقی‌های فعال در بازار، قیمت‌ها از لحاظ فاکتورهای بنیادین بسیار ارزنده و منطقی بوده و بعید نیست که بزودی با یک اتفاق یا یک خبر در قالب یک محرک، فنر فشرده بازار مجدد باز شود.
وی برآورد کرد که دیر یا زود فنر فشرده بازار باز خواهد شد و دوباره معامله‌گران به سمت بازار سرازیر می‌شوند هرچند که بهتر است معامله‌گران غیر حرفه‌ای به‌صورت مستقیم وارد بازار سرمایه نشوند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

کپی