اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آخرین جزییات تأمین آب منطقه سیستان با شیرین‌سازی چاه‌های ژرف

آخرین جزییات تأمین آب منطقه سیستان با شیرین‌سازی چاه‌های ژرف
محمد شکوهی فر خبرنگار

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان آخرین جزییات تأمین آب منطقه سیستان از طریق شیرین‌سازی چاه‌های ژرف را تشریح کرد.

به گزارش ایران آنلاین، علیرضا قاسمی درباره وضعیت آبی شمال استان گفت: دشت سیستان به عنوان منطقه‌ای فوق استراتژیک از اهمیت بسزایی برخوردار است که به لحاظ پیشینه تاریخی قدمت چندین هزار ساله دارد، اما طی سال های اخیر به دلیل بدعهدی افغانستان در خصوص رهاسازی حقآبه دچار مشکلات فراوانی شده است.
وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای پیش رفته که چاه‌نیمه‌ها که به عنوان منابع تأمین آب شرب شهرها و روستاهای سیستان در نظر گرفته شده‌اند، چند سال است آوردی از رودخانه هیرمند نداشته که با مدیریت انجام شده، جابجایی آب بین چاه‌نیمه‌های 4 به 3 و 2 به یک و تصفیه آب از طریق ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه‌های موجود و انتقال آن از طریق خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع در دسترس مردم منطقه قرار می‌گیرد.
این مسئول ادامه داد: پیرو سفر رئیس‌جمهوری به استان و نظر مساعد وزیر نیرو و با هماهنگی به عمل آمده با معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، موضوع استفاده از چاه‌های ژرف و توسعه چاه‌های جدید در دستور کار وزارت نیرو به عنوان متولی تأمین آب قرار گرفت.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به این مهم مقرر شد برای چاه‌های ژرف 2 و 3 آب شیرین‌‍کن نصب و با اجرای خطوط انتقال جدید به خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع روستایی متصل شود.
قاسمی با اشاره به اینکه در راستای تحقق شعار امسال( تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی)، یک شرکت دانش‌بنیان به عنوان سرمایه‌گذار طرح معرفی شده است، افزود: به منظور اجرای این طرح، آب شیرین‌کن در محل چاه شماره 3 با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذار که در حال اخذ مجوزهای قانونی و مرحله انعقاد قرارداد به سرمایه‌گذار است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه استفاده از دستگاه‌های شیرین‌سازی آب توسط شرکت دانش‌بنیان صورت می‌گیرد، تجهیز واحد شیرین‌سازی و نصب آن مستلزم زمان بوده که در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: قرار است این شرکت دانش‌بنیان تجهیزاتی احداث کند که راندمان شیرین‌سازی آب چاه به بالای 90 برسد، شرایطی که در کشور برای نخستین‌بار رخ می‌دهد، چراکه شیرین‌سازی آب شیرین‌کن‌ها 70 درصد است.
وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت شرایط زیست محیطی منطقه و ضرورت مدیریت پساب در این طرح از تجهیزاتی استفاده می‌شود که بیشترین راندمان را داشته باشد و کمترین پساب را تولید کند.
قاسمی با بیان اینکه در فاز ا هزار مترمکعب در شبانه‌روز از طریق خط انتقال به طول 6 کیلومتر به خطوط آبرسانی در شهرستان نیمروز متصل و بخشی از کمبود رفع می‌شود، تصریح کرد: این طرح پس از نصب تجهیزات و تکمیل خط وارد مدار تولید و بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خط انتقال در قالب طرح جهاد آبرسانی در حال انجام است، ادامه داد: این خط در مرحله تهیه لوله و مصالح مورد نیاز قرار دارد، در گام دوم ظرفیت نهایی چاه شماره 3 که 2500 مترمکعب در شبانه‌روز است تا پایان سال وارد مدار خواهد شد.
این مقام مسئول بیان کرد: برای چاه‌های شماره 2 نیز نصب آب شیرین‌کن و اجرای خط انتقال در دستور کار قرار دارد و با برنامه‌ریزی صورت گرفته و پیرو سفر وزیر کشور به سیستان مقرر شد چاه‌های ژرف جدید با حمل دکل حفاری به سیستان آغاز شود.
وی افزود: در حال حاضر شرکت آبفا آماده مذاکره با سرمایه‌گذاران جهت واگذاری کار و احداث آب شیرین‌کن است که اگر به نتیحه برسد و توافق صورت گیرد، در گام‌های بعدی انجام می‌شود.
به گفته قاسمی، برنامه ریزی صورت گرفته به گونه‌ای است که در نواحی مختلف از جمله هامون، هیرمند و نیمروز چاه‌های جدید حفر شود و شیرین‌سازی نیز با توجه به کیفیت چاه‌ها صورت پذیرد که پس از شیرین‌سازی این چاه‌ها با خطوط انتقال جدید به شبکه‌های روستایی متصل خواهند شد.
وی با بیان اینکه حفاری چاه‌های جدید که در دستور کار وزارت نیرو و معاونت علمی رئیس‌جمهوری قرار دارد، نیازمند تأمین اعتبار و منابع مالی لازم است، ابراز امیدواری کرد که با مساعدت وزیر نیرو و همکاری سازمان برنامه‌بودجه کشور اعتبارات مورد نیاز محقق شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: این شرکت در فاز نخست شیرین‌سازی چاه‌های ژرف قصد دارد، در صورت تأمین اعتبارات مورد نیاز میزان 19 هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب شیرین را به شبکه‌های روستایی دچار کمبود آب تزریق کند تا با هم افزایی منابع تامین موجود و چاه‌های ژرف وابستگی آب شرب منطقه به آورد رودخانه هیرمند به حداقل ممکن برسد.

 

کپی