اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

در نشست هم‌اندیشی فرمانداران سیروان و کوهدشت عنوان شد:

مدیریت آب در روستاهای اطراف سد سیمره در گرو تعامل مسئولان

مدیریت آب در روستاهای اطراف سد سیمره در گرو تعامل مسئولان

فرماندار شهرستان سیروان با اشاره به اینکه آب کشاورزی روستاهای سیروان و کوهدشت در اطراف رودخانه سیمره باید مدیریت شود تا رضایتمندی مردم بیشتر شود، بر همکاری و هم‌افزایی هرچه بیشتر مسئولان شهرهای سیروان و کوهدشت در تمام حوزه‌ها بویژه در بحث تأمین آب کشاورزی تأکید کرد.

به گزارش ایران آنلاین، علیرضا رئیسی در نشست هم‌اندیشی با فرماندار و شورای تأمین شهرستان کوهدشت لرستان که در محل فرمانداری سیروان برگزار شد، تصریح کرد: تعامل و همکاری هرچه بیشتر مسئولان سیروان و کوهدشت باعث پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای این شهرها و رفع زودهنگام مشکلات مردم می‌شود.
وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های صاحب‌نظران، نخبگان، ریش سفیدان و غیره از اولویت‌های اصلی مجموعه این فرمانداری است، برون‌رفت از مشکلات و تنگناهای توسعه را منوط به استفاده از ظرفیت‌های بومی – محلی و بهره‌‌گیری از دانش و توانمندی جوانان صاحب اندیشه و جامعه نخبگان عنوان کرد.
فرماندار شهرستان سیروان با اشاره به اینکه این دیدار به منظور رفع مشکل کم‌آبی کشاورزان شهرستان کوهدشت و سیروان برگزار شده است، تصریح کرد: خشکسالی‌های اخیر باعث کم شدن و حتی خشک شدن رودخانه سیمره شده و میزان آب فعلی این رودخانه، هم‌اکنون جوابگوی آبیاری کشاورزی روستاهای سیروان و کوهدشت نیست و باید با تعامل و مدیریت مصرف آب توسط روستائیان، تلاش کنیم تا بیش از این با کمبود آب مواجه نشویم.
رئیسی با بیان اینکه باید برای رضایتمندی مردمان پائین دست سیروان و روستاهای کوهدشت اطراف رودخانه سیمره ، منابع آبی مدیریت شود، یادآور شد: در حال حاضر تنها منبع درآمد ساکنان این روستاها، کشاورزی است و باید به آنها کمک شود تا بتوانند بحران خشکسالی و کم‌آبی را تحمل کنند.
وی، در ادامه با اشاره به مصوبات بخش آب در این نشست افزود: به منظور ایجاد عدالت در توزیع و دسترسی کشاورزان به آب، مقرر شد، 24 ساعت کشاورزان سیروان و 24 ساعت بعدی کشاورزان کوهدشت از منابع آبی استفاده کنند؛ روز جمعه نیز منابع آبی به صورت آزاد در اختیار محیط زیست قرار گیرد.


فرماندار شهرستان سیروان با اشاره به اینکه مصوب شد که جاده کوهنانی- کوهدشت به سیروان برای  وصل شدن این دو به یکدیگر ازطرف مسئولان کوهدشت آسفالت شود، گفت: تعیین حقآبه کشاورزان برای سال‌های آینده به منظور جلوگیری از نارضایتی‌ مردم و اقدام پیش از بحران در سال‌های آینده از دیگر مصوبات این نشست است.
رئیسی به دیگر مصوبات این نشست اشاره کرد و افزود: ارائه کشت جایگزین برای کشاورزان منطقه، گشت مشترک منابع آب و جهاد کشاورزی برای بازدید و کنترل منطقه، برگزاری جلسه‌ای بین معتمدان دو شهرستان برای رفع کدورت و مشکلات به وجودآمده و انتخاب میرآب برای روستاها با نظارت امور آب و جهادکشاورزی دو شهرستان مذکور از دیگر مصوبات این نشست است.
وی  به دیگر مصوبات این نشست اشاره کرد و اظهار داشت: طبق مصوبات این جلسه، مقرر شد که موتورهای آبی موجود به منظور مدیریت بهتر شناسایی و آمارگیری دقیق شود و سدهای ایجاد شده توسط کشاورزان به قید فوریت تخریب و دهیاران و معتمدین روستاها همکاری لازم را با دستگاه‌های مجری انجام دهند تا مشکلات کنونی برطرف شود.
همچنین فرماندار کوهدشت در این نشست از خدمات‌رسانی مسئولان شهرستان سیروان به روستاهایی که در نزدیکی این منطقه قرار دارند قدردانی کرد و گفت: خدمات‌رسانی در زمینه‌های برق، سوخت، خدمات کشاورزی و ... به روستاهای ذکر شده قابل تقدیر است و انتظار می‌رود این خدمات همچنان استمرار یابد.
محمد مرادی کفراج افزود: با توجه به این که این روستا ها از لحاظ تقسیمات کشوری زیرمجموعه شهرستان سیروان نمی باشد ولی خوشبختانه مسئولان این منطقه به این روستاها خدمات رسانی می کنند.
گفتی است مسئولان شهرستان های سیروان و کوهدشت از روستاهای مجاور رودخانه سیمره بازدید کردند و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات آن ها قرار گرفتند و تصمیمات و برنامه ریزی های لازم را در این خصوص انجام دادند.

کپی