اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ

به گزارش ایران آنلاین،بنابر تازه ترین نظرسنجی های به عمل آمده، بیشتر آمریکایی ها خواهان مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا درباره حادثه تروریستی ۶ژانویه ۲۰۲۱ ) ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹)هستند؛ اقدامی که از سوی کمیته تحقیق کنگره از آن بعنوان نقطه اوج تلاش برای کودتا از سوی ترامپ و هواداران وی خوانده می شود.

به نقل از تارنمای خبری هیل، در نظرسنجی اختصاصی صورت گرفته برای این رسانه آمریکایی، بیش از نیمی از رای دهندگان آمریکایی موافق آن هستند تا دونالد ترامپ با کیفرخواست جنایی بر سر حادثه ۶ ژانویه روبرو شود. این درحالی است که  جمعی رای دهندگان آمریکایی نیز بر این باور هستند که باید به ترامپ اجازه دادتا دوباره برای ریاست جمهوری نامزد شود.

 از دیگر نتایج این نظرسنجی که از سوی «هاروارد کپس - هریس» بطور اختصاصی برای تارنمای خبری هیل انجام شده و  ۱۰ مرداد ماه منتشر  شده، آمده است که واقعه تروریستی ۶ژانویه  حمله به عمارت کنگره آمریکا  که آخرین مرحله از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در آن جریان داشت و با تحریک دونالد ترامپ برای تغییر نتیجه آرا رخ داد؛ یک نقطه تفرقه آمیز در آمریکا است.

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ
حمله هواداران سفیدپوست دونالد ترامپ به عمارت کنگره در ۶ژانویه ۲۰۲۱

«مارک پن» ، مدیر نظرسنجی هاروارد درمورد نتایج  حاصل از  این نظرسنجی به هیل گفت: این نظرسنجی نشان داد که مساله اعلام جرم علیه ترامپ درباره واقعه ۶ژانویه می تواند یک موضع به شدت تفرقه انگیزانه در آمریکا باشد.

نظرسنجی اختصاصی هیل از میان یک هزار و ۸۸۵ رای دهنده ثبت نام شده آمریکایی با هماهنگی «مرکز مطالعات سیاسی آمریکایی» در دانشگاه هاروارد انجام شده است.

 حمله ۶ ژانویه به کنگره نقطه اوج تلاش برای کودتا از سوی ترامپ و هواداران وی

به گزارش ایرنا، در نخستن جلسه کمیته ویژه تحقیق واقعه ۶ژانویه (۱۷ دی ماه ۱۳۹۹) که ۲۰ خرداد ماه و برپایه تحقیقاتی که از یکهزار شاهد دراین زمینه صورت گرفته بود برگزار شد،  «بنی تامپسون» رئیس این کمیته تحقیق به صراحت گفت که حمله ۶ ژانویه به کنگره نقطه اوج تلاش برای کودتا از سوی ترامپ و هواداران وی بوده است.

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ
«بنی تامپسون» (Bennie Thompson) رئیس کمیته تحقیق ۶ ژانویه اقدام ترامپ و هوادرانش را تلاشی برای کودتا دانست

در همین حال «لیز چینی» معاون این کمیته در نخستین جلسه برگزاری این جلسه درباره نتایج این تحقیقات خطاب به حضار گفته بود: آنهایی که به عمارت کنگره حمله بردند و با نیروهای امنیتی و پلیس ساعت ها در نبرد بودند، با اظهارات مشوقانه دونالد ترامپ صورت گرفت  که گفته بود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ربوده شده، رئیس جمهوری (سابق آمریکا) دونالد ترامپ این جمعیت را فراخواند، این جمعیت را گرد هم آورد  و آتش حمله به عمارت کنگره را شعله ور ساخت.

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ
لیز چینی معاون کمیته تحقیق ۶ ژانویه کنگره: آتش حمله به کنگره را ترامپ شعله ور ساخت

حمله سفید پوستان آمریکایی به کنگره آمریکا در ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹ درحالی پس از سخنان تحریک آمیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا رخ داد، که مرحله پایانی انتخابات  ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا  با حضور رئیس مجلس نمایندگان و مایک پنس معاون وقت رئیس جمهوری  در جریان بود.

بسیاری از کارشناسان و شخص نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا این اقدام را یک حمله تروریستی معادل با واقعه یازده سپتامبر توصیف کردند.

آمریکایی ها خواهان اعلام جرم و محاکمه ترامپ

ترامپ بر سر این موضوع برای دومین بار در تاریخ آمریکا مورد استیضاح قرارگرفت اما باز هم تبرئه شد.

 

انتهای پیام/

 


 

کپی