اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تیراندازی سعودی ها به مرگ ۳ شهروند یمنی منجر شد

تیراندازی سعودی ها به مرگ ۳ شهروند یمنی منجر شد

به گزارش ایران آنلاین، سه شهروند یمنی در یک هفته گذشته با شلیک نیروهای مرزبانی سعودی کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری رسمی یمن(سبا) روز دوشنبه به نقل منابع خود اعلام کرد که از ۲ تا ۹ مرداد سه شهروند یمنی در استان صعده با شلیک نیروهای مرزبانی به سر و بدن آن ها کشته و ۲۱ تن دیگر نیز زخمی شدند.

این منابع تاکید کردند که ارتش عربستان شهروندان یمنی را در مناطق مرزی هدف قرار می دهد و تاکنون ده ها نفر را کشته یا زخمی کرده است.

شبکه المسیره یمن روز دوشنبه اعلام کرد که ائتلاف سعودی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۰ بار آتش‌بس یمن را نقض کرده است.

به پیشنهاد سازمان ملل متحد یک آتش بس دوماهه از دوم آوریل (۱۳ فروردین) در یمن برقرار شد که از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعاست؛ اما این آتش بس تاکنون صدها بار توسط ائتلاف متجاوزان نقض شده است.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد برای تمدید دوباره آن، برای دو ماه دیگر تمدید شد. این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان می رسد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

بسیاری از کارشناسان تشدید حملات اخیر ائتلاف سعودی به یمن را ناشی از شکست این ائتلاف در تحقق اهداف خود در یمن می‌دانند. سازمان ملل متحد تداوم درگیری در یمن و محاصره غیرانسانی این کشور را دلیل بروز قحطی و فاجعه انسانی بی‌سابقه در یک قرن گذشته می داند.


/انتهای پیام
 

کپی