اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

واکنش یک فرد نزدیک به صدر به دعوت العامری برای گفت وگوی سیاسی

واکنش یک فرد نزدیک به صدر به دعوت العامری برای گفت وگوی سیاسی

به گزارش ایران آنلاین،«صالح محمد العراقی» که از او به عنوان فرد نزدیک به رهبر جریان صدر در عراق یاد می شود، به دعوت «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح برای گفت وگو بین جریان صدر و چارچوب هماهنگی شیعی این کشور واکنش نشان داد و برای انجام آن شرط گذاشت.

 به نقل از پایگاه خبری میدل ایست نیوز، صالح محمد العراقی امروز (دوشنبه) در توییتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نوشت: با توجه به "دعوت مکرر برادر العامری برای گفت وگو بین چارچوب (هماهنگی که وی به آن تعلق دارد) و جریان صدر، باید بگویم که اگر کوتاه بیاییم و مذاکره را قبول کنیم، این مذاکره مشروط به موارد زیر است."

او درباره این شروط تصریح کرد: شرط اول این است که برادر العامری و تشکل متبوع وی از چارچوب هماهنگی خارج شود. 

العراقی دومین شرط را محکوم کردن صریح به گفته خود اظهارات «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون در فایل صوتی اخیر منتسب شده به وی است.

وی این شرط را درحالی مطرح کرد که پیش از این رئیس ائتلاف دولت قانون و دفتر وی این فایل صوتی منتسب به نوری المالکی را که در آن به مقتدی صدر اهانت می شود، تکذیب کردند.

نوری المالکی در توییتی نوشته بود: من گفته های منتسب به خود در شبکه‌های اجتماعی درباره اهانت به جناب مقتدی صدر را تکذیب می کنم و تاکید می‌کنم که به روابط حسنه با برادران در جریان صدر و سایر شرکای سیاسی کماکان تمایل دارم و امید دارم که چنین فایلی را تصدیق نکنند، زیرا این اقدامات به منظور فتنه انگیزی و ایجاد شکاف و اختلاف افکنی صورت می گیرد.

محمد صالح العراقی درباره شرط سوم مذاکره نیز نوشت که "شما (العامری) پیش از این یکی از امضاکنندگان یک سند اصلاحات بودید و این سند اجرا نشد. پس چه کسی ضامن اجرای (برآیند) گفت وگو درباره اصلاحات است؟ شما باید ضامنی را مشخص کنید تا عراق را از چنگ مفسدان نجات دهیم".

«هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح در پارلمان عراق امروز در بیانیه ای گفت: در شرایط تنش رسانه ای از طریق بیانیه های متقابل که خواستار تظاهرات مردمی می شود و ممکن است از کنترل خارج شده و منجر به خشونت شود، مخلصانه از برادران در جریان صدر و چارچوب هماهنگی می خواهم عقل و حکمت را پیشه و خویشتن داری کنند و منافع کشور و مردم را اولویت دهند.

العامری افزود: دو طرف از طریق گفت وگوی جدی و سازنده برای رسیدن به راه حل هایی برای اختلافات فیمابین تلاش کنند.

رئیس ائتلاف فتح در ادامه تصریح کرد: خون مردم عراق برای همه عزیز است و ملت عزیز عراق تا به امروز خون بسیاری فدا کرده است؛ خون ریزی بس است و توجه به خون مردم عراق امانتی بر عهده همگان است و مسئولیت ریخته شدن آن نیز با همه است.

هادی العامری، پیش از این نیز مقتدی صدر، رهبر جریان صدر را به گفت وگوی جدی با چارچوب هماهنگی برای خروج از بحران سیاسی عراق فراخوانده بود.

وی در بیانیه ای گفته بود: مخلصانه برادر عزیزمان مقتدی صدر را به گفت وگوی جدی با برادران در چارچوب هماهنگی برای ایجاد راه حلی برای رفع بن بست سیاسی کشور و یافتن راه حل های ممکن با هدف جلوگیری از خطرات احتمالی برای کشور و مردم فرا می خوانم.

تجمع طرفداران جریان صدر در بغداد و ورود آنها به پارلمان عراق برای دومین بار در چند روز گذشته باعث شده که سایر جریان های سیاسی و مسئولان این کشور طی روزهای اخیر موضعگیری کرده و با توجه به حساسیت شرایط عراق خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو شده، بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید کرده و از مقتدا صدر خواستند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت و گو شود.

انتهای پیام/

کپی