اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اعلام کرد:

نظارت تیم‌های گشت و بازرسی بر رودخانه‌ها و مسیل‌های سیل‌خیز استان اردبیل

نظارت تیم‌های گشت و بازرسی بر رودخانه‌ها و مسیل‌های سیل‌خیز استان اردبیل
سولماز نعمتی خبرنگار

با وقوع پدیده مانسون و بارش‌های سیل‌آسای تابستانی در اغلب استان‌های کشور، شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل نیز با استقرار 22 تیم گشت و بازرسی، نظارت مستمر بر رودخانه‌ها و مسیل‌های پرخطر و سیل‌خیز استان را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش ایران آنلاین، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در این باره گفت: مدیران و کارشناسان در شهرستان‌ها بطور مستمر گلوگاه‌های پرخطر و سیل خیز را رصد می‌کنند و نظارت مستمر بر رودخانه‌ها و مسیل‌های پرخطر و سیل‌خیز با هدف واکنش سریع در مواجهه با خطر سیل است.
حمید فضایلی، لایروبی، بازگشایی و آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها را یادآور شد و افزود: در همین راستا اقدامات لازم صورت گرفته و رودخانه‌ها و مسیل‌ها با اولویت سیل‌خیز بودن لایروبی و بازگشایی می‌شوند.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه اکنون۷۰ درصد از حجم سدهای استان خالی است، از آمادگی شرکت آب منقطه‌ای استان اردبیل برای ذخیره‌سازی آب، هنگام وقوع سیلاب احتمالی خبر داد و افزود: برای جبران کسری آب در سدها علاوه بر رعایت شیوه‌های مدیریت مصرف بهینه آب، ذخیره‌سازی آب در سدها در هنگام بارش باران در استان نیز مدنظر است.

وی در ادامه تأکید کرد که از طریق فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و همچنین شورای اسلامی روستاها اطلاعیه‌های لازم برای رعایت حریم و بستر رودخانه‌ها به مردم صادر شده و حفاظت از منابع آبی مورد تأکید قرار گرفته است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل با تأکید بر پیگیری و تکمیل طرح‌های توسعه منابع آب در استان گفت: پیگیری تکمیل پروژه پایاب خداآفرین و اخذ ردیف اجرایی برای مرمت و بهسازی شبکه مغان، تکمیل سدها و شبکه‌های در حال احداث و آغاز عملیات اجرایی چند سد در استان جزو برنامه‌های اولویت‌دار شرکت آب در این بخش است.
فضایلی، برنامه تخصیص آب برای رونق و شکوفایی صنعت و همچنین احداث سدهای معیشتی در استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: موافقت با تخصیص منابع آب برای بخش صنعت از طرف شرکت آب منطقه‌ای اردبیل به سازمان صنعت معدن وتجارت و تامین آب برای احداث ۱۱۰ سد معیشتی نیز به جهاد کشاورزی استان ابلاغ شده است.
وی در پایان یادآور شد که بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمال‌غرب کشور در جایگاه چهارم قرار دارد. گفتنی است، تاکنون ۱۰ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد مخزنی کوچک در استان اردبیل احداث شده است.

 

کپی