اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ورود دوباره طرفداران صدر به پارلمان عراق

ورود دوباره طرفداران صدر به پارلمان عراق

به گزارش ایران آنلاین،طرفداران جریان صدر امروز برای دومین بار در کمتر از چهار روز وارد مقر پارلمان عراق در منطقه سبز در مرکز بغداد شده‌اند.

طرفداران جریان صدر به ریاست «مقتدی صدر» ظهر امروز (شنبه) با عبور از موانع امنیتی و ورود به منطقه سبز بغداد، مجددا وارد صحن پارلمان عراق شدند.

طرفداران صدر چهارشنبه گذشته هم در اعتراض به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی سمت نخست وزیری عراق، در منطقه سبز بغداد تجمع کرده و سپس مقر پارلمان عراق شدند.

برخی منابع عراقی می‌گویند که در حین ورود تجمع‌کنندگان امروز شنبه به داخل پارلمان، شماری از نیروهای امنیتی و تجمع کنندگان زخمی شده‌اند.

در همین حال، «صالح محمد العراقی » از نزدیکان مقتدی صدر که از او به عنوان «وزیر صدر» در عراق یاد می‌کنند، گفت: «ما تشکل های سیاسی را مسئول هرگونه تعدی به تظاهرکنندگان مسالمت جو در بغداد می دانیم».

طرفداران جریان صدر عراق صبح امروز شنبه ابتدا در میدان «التحریر» و ورودی منطقه سبز تجمع کردند اما سپس با عبور از چهار ایست و بازرسی امنیتی خود را همانند روز چهارشنبه به مقر پارلمان رسانده و وارد آن شدند.

پیش از این «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در بیانیه ای از تجمع کنندگان خواست تا به مسالمت آمیز بودن تجمع خود و دستورات نیروهای امنیتی پایبند باشند.

او افزود: تداوم تنش سیاسی باعث تنش در جامعه می شود و به نفع منافع عمومی نیست.

الکاظمی تصریح کرد: نیروهای امنیتی باید وظیفه خود در حفاظت از نهادهای رسمی را انجام دهند و لازم است که همه اقدامات قانونی را برای حفظ نظم و امنیت اتخاذ کنند.

این درحالی است که برخی از منابع خبری گزارش دادند که هواداران صدر بعد از یورش خود به منطقه سبز از سمت تونل الزیتون، یک خودروی دولتی را به تصرف خود درآوردند.

تحرکات طرفداران مقتدی صدر در اعتراض به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی سمت نخست وزیری از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده است.

چهارشنبه شب پس از ورود معترضان به منطقه سبز بغداد، رهبر جریان صدر اعلام کرد که « این یک پیام عالی خودجوش، مردمی و اصلاح طلبانه بود» و از معترضان تشکر کرد.

چارچوب هماهنگی شیعیان عراق هم در بیانیه‌ای درباره ورود معترضان به منطقه سبز بغداد هشدار داد و از ملت خواست تا مانع بروز فتنه جدید در کشور شوند.

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت عراق نیز در واکنش به ورود طرفداران جریان صدر به خیابان و تصرف منطقه سبز، در مصاحبه ای تلویزیونی گفته بود که نیروهای چارچوب هماهنگی شیعی دست از معرفی محمد شیاع السودانی برای نخست وزیری نکشیده‌اند.

وی در گفت و گو با بخش عربی "بی بی سی" از التزام چارچوب هماهنگی به معرفی السودانی برای نخست وزیری عراق سخن گفت و از نحوه تعامل نیروهای امنیتی با معترضان در ورود آنان به منطقه سبز انتقاد کرد.

رهبر جریان حکمت عراق تاکید کرد که با وجود تصرف پارلمان (از سوی طرفداران جریان صدر در روز چهارشنبه گذشته) این اقدامات، چارچوب هماهنگی را از ادامه راه بازنخواهد داشت و جریان صدر با هر نامزد دیگری غیر از السودانی نیز مخالفت خواهد کرد.

شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق دیروز در مراسم تعویض پرچم گنبد سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و حضرت ابالفضل العباس (ع) سخنرانی کرد و گفت: امام حسین علیه السلام از ما می‌خواهد از تفرقه و جدال به خاطر منافع دنیایی دوری کنیم.

مرجعیت عالیقدر عراق خواستار حفظ اتحاد ملت عراق و زندگی در صلح و آرامش شد و اعلام کرد که «امام حسین علیه السلام از ما می خواهد که حرمت اموال و دارایی‌های دولتی و خصوصی را حفظ کنیم».

انتهای پیام/


 

کپی