اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

المنت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

المنت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

المنت های حرارتی از جمله پرکاربردترین قطعات و لوازم صنعتی به شمار می‌روند. در این مقاله از ایران آنلاین به طور کامل درباره انواع المنت ها صحبت خواهیم کرد.

یکی از سوالاتی که این روزها ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است، این است که المنت چیست؟ در این مقاله از ایران آنلاین قرار است به طور جامع پاسخ این سوال را بدهیم.  اگر شما هم علاقه مندید درباره المنت های حرارتی اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه همراه ما باشید.

المنت حرارتی چیست؟

المنت ها قطعه ای هستند که انرژی برق یا الکتریکی را می‌گیرند و آن را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند. المنت های حرارتی کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف و موارد خانگی دارند و از انواع و اقسام مختلفی تشکیل می‌شوند. در ادامه درباره انواع المنت حرارتی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

انواع المنت حرارتی

المنت های حرارتی به طور کلی به 8 دسته اصلی با نام های: المنت سرامیکی، میله ای، فلنج دار، تسمه ای، کویل هیتر، کوره ای، فشنگی و استخری تقسیم می‌شوند. البته برخی از افراد المنت استخری را جدا از المنت میله ای نمی‌دانند و معتقدند نباید المنت استخری را جدا از این المنت در نظر گرفت. در ادامه درباره المنت استخری و المنت سرامیکی که از اهمیت بالایی برخوردارند توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

المنت استخری

گرم کردن آب استخر ها برای پرورش ماهی و سایر کاربردها از دغدغه های قدیمی بشر بوده است. در گذشته از روش های دیگری برای گرم کردن آب استفاده می‌کردند تا اینکه المنت های استخری وارد بازار شدند. این المنت ها به دلیل برتری هایی که داشتند خیلی سریع جای روش های سنتی را گرفتند و به ابزاری محبوب برای گرم کردن آب استخرها تبدیل شدند. دلیل اول بهتر بودن المنت استخری این است که این المنت ها آب را به طور یکنواخت گرم می‌کنند و گرم شدن یا سرد شدن ناگهانی رخ نمی‌دهد که این امر برای حفظ سلامت آبزی ها امری ضروری است. مورد دوم هزینه پایین تر و مصرف انرژی پایین این المنت هاست به طوری که مصرف المنت استخری در مقایسه با روش های سنتی 40 الی 70 درصد پایین تر است. اگر به دنبال خرید المنت استخری هستید می‌توانید از این صفحه برای ثبت سفارش خود استفاده کنید.

المنت سرامیکی چیست؟

این المنت ها معمولا برای ایجاد گرما تا 400 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این المنت ها ضدآب هستند و طول عمر بالایی نیز دارند اما به علت تشکیل سطح روکش آن ها از سرامیک، در صورت ضربه دچار شکنندگی می‌شوند. پس اگر به دنبال خرید المنت سرامیکی هستید توجه کنید که از ضربه مستقیم و محکم به این المنت خودداری کنید. در زیر می‌توانید تصویری از این المنت را مشاهده کنید:images_1658937968.jpg

کاربرد المنت های حرارتی

همان طور که در ابتدا نیز مطرح شد المنت های حرارتی کاربردهای بسیار گسترده ای دارند و هم در موارد خانگی و هم در موارد صنعتی استفاده های زیادی از آن ها می‌شود. از جمله کاربردهای این المنت ها می‌توان به:

  • استفاده در آبگرمکن ها
  • استفاده در استخر ها
  • استفاده در موارد بسته بندی
  • استفاده در صنایع لاستیک سازی
  • استفاده در دستگاه های جوجه کشی
  • استفاده در تولید صنایع غذایی
  • استفاده در تزریق پلاستیک و ... اشاره کرد.

 موارد استفاده المنت حرارتی فقط به موارد ذکرشده محدود نیست بلکه این المنت ها کاربرد بسیار زیادی دارند که ذکر همه آن ها در این مقاله ممکن نیست.

خرید المنت های حرارتی

در این بخش مهم ترین مواردی که هنگام خرید المنت های حرارتی باید در نظر بگیرید را ذکر می‌کنیم.

اولین مورد هنگام خرید توجه به سابقه کارگاه تولید کننده است. ممکن است کارگاهی قیمت پایین تر برای محصولاتش ارائه دهد ولی کیفیت آن محصولات به شدت پایین باشد در مقابل ممکن است کارگاهی قیمت محصولاتش کمی بالاتر باشد اما کیفیت محصولات درجه یک باشد.

مورد بعدی شناسایی دقیق نیازمندی ها می‌باشد. اولا که المنت ها انواع و اقسام مختلفی دارند پس اول باید مشخص شود که در کجا قرار است این المنت مورد استفاده قرار بگیرد در ثانی خود آن المنت هم دارای ابعاد و توان متفاوتی است که مجددا هنگام خرید باید دقیقا به کارگاه سازنده موارد استفاده را توضیح داد.

قیمت انواع المنت حرارتی

درباره قیمت المنت های حرارتی و همچنین سایر قطعات صنعتی نمی‌توان با قطعیت حرف زد چرا که مواد اولیه این محصولات تماما خارجی می‌باشد و وابسته به نرخ ارز و از آن جایی که قیمت دلار تلورانس بسیار بالایی در ایران دارد بنابراین طبیعی است که قیمت المنت ها هم به سرعت دستخوش تغییرات شوند. مورد دوم نوع المنت است. ممکن است شما المنت برای آبگرمکن خود نیاز داشته باشید که ابعاد آن بسیار کوچک است و یا برای استخر خود نیاز به المنت داشته باشید که ابعاد آن بسیار بزرگتر است. هر چقدر ابعاد و پیچیدگی نوع المنت بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است پس درباره همه المنت ها نمی توان نسخه واحدی پیچید و یک قیمت ثابت برای آن ها در نظر گرفت.

سخن پایانی

در این مقاله از ایران online سعی کردیم درباره سوال ترند شده این روزها یعنی "المنت حرارتی چیست" صحبت کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. شما می‌توانید تمام سوالات و نظرات خود درباره قیمت و خرید انواع المنت حرارتی را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

 

کپی