اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تعطیلی ۷ استخر در استان همدان

تعطیلی ۷ استخر در استان همدان
فاطمه صنیعی وحید خبرنگار

مسئول نظارت بر کیفیت بهداشتی آب و نظارت بر استخر های استان همدان خبر از تعطیلی ۷ استخر از ابتدای سال داد که بعد از رفع نواقص بهداشتی مجددا شروع به فعالیت کردند.

به گزارش ایران آنلاین، مهدی خدابخشی با بیان اینکه نظارت بر بهداشت استخرهای شنا که جهت تفریح و ورزش مورد استفاده قرار می گیرند به دلایل گوناگون از جمله ورود شناگران، آب خام مورد استفاده ، بهسازی نبودن و عدم رعایت بهداشت فردی و محیط استخر ممکن است به انواع عوامل بیماری زا، آلوده گردند که سلامت شناگران را به خطر می اندازند، لذا بازرسین بهداشت محیط ضمن بازدید از این اماکن نسبت به بررسی محیطی و نیز نمونه برداری های میکروبی و شیمیایی و کلرسنجی اقدام میکنند، اطهار داشت: درصورت مغایرت ارزیابی ها با استانداردهای موجود ابتدا نسبت به آموزش و ارائه راهکار های رفع نواقص بهداشتی اقدام و درصورت تکرار این گونه موارد با استفاده از ابزار قانونی ماده 13 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی  و ماده 688 قانون مجازات اسلامی با متخلفان برخورد می شود.

به گفته وی،  صدور اخطار، جریمه ، پلمپ محل درصورت لزوم می تواند اجرا شود. 

خدابخشی افزوود: تامین و حفظ کیفیت آب استخرهای شنا از نظر سلامت عمومی بسیار اهمیت داشته و از انتقال بیماری‌های عفونی، خطرات بالقوه ناشی از محصولات جانبی گندزدایی و حتی خطرات آسیب دیدگی پیشگیری می‌کند.

وی گفت: اداره، نظارت و مراقبت بهداشتی از استخرهای شنا از نظر حفظ بهداشت عمومی اهمیت زیادی دارد، لذا باید مدیران استخر در جهت کنترل و اجرای دقیق مقررات بهداشتی و ایمنی، نهایت کوشش و مراقبت را به عمل آورند.

خدابخش  ادامه داد: آب استخرهای شنا توسط شناگران از طریق چربی و مواد دفعی بدن مانند ترشحات بینی، بزاق دهان، عرق بدن، کرم‌ها، لوسیون‌های مختلف بدن و ... آلوده می‌شود. همچنین در استخرهای روباز گرد و غباری که از طریق باد و از اطراف استخر وارد آن می‌شوند، آلودگی را افزایش می‌دهند.

این مقام مسئول تاکید کرد: برای حفظ سلامت افراد و جلوگیری از آلودگی آب استخر، افراد  باید در صورت ابتلا به بیماری گوارشی مانند اسهال و یا بیماری پوستی مانند قارچ  به استخر عمومی وارد نشوند.

خدا بخشی با اشاره به استفاده  از وسایل شخصی مانند مایو، کلاه، حوله و ...  گفت: قبل از ورود به استخر به طور کامل دوش گرفته شود و بعد از استفاده از استخر حتما دوش گرفته شود.

وی اذعان کرد:  به کودکان آموزش دهید که داخل استخرآب دهان و بینی و ... نریزند و قبل از استخر از توالت استفاده کنند و قبل از ورود به استخر و بعد از استفاده از توالت حتما از حوضچه کلر  عبور نمایید.

این مقام مسئول از شناگران درخواست کرد: در صورت مشاهده هر گونه نشانه آلودگی آب، کدورت بالای آب، استشمام گاز کلر شدید، عدم رعایت نظافت در بخش‌های مختلف استخر و پذیرش افراد بیش از ظرفیت استخر مراتب به مدیر استخر و مسئولین بهداشت گزارش شود.

خدابخشی در خصوص نکاتی که باید توسط متصدیان استخر رعایت شود، اشاره به نطافت تمام بخش‌های استخر به صورت مستمر کرد و گفت: کیفیت آب استخر از نظر کدورت، کلر آزاد باقیمانده، ph و میکروبی حداقل در هر سانس کنترل و ثبت شود.

وی با بیان اینکه کارایی سیستم تصفیه پایش شود، تاکید کرد:  از سامانه گندزدایی مورد تایید مدیریت بهداشت منطقه استفاده شود.

این مقام مسئول با اشاره به کنترل سیستم تهویه عمومی، ادامه داد:  دمای آب استخر عمومی و جکوزی و دمای هوا در محدوده  استاندارد حفظ شود.

خدا بخشی تاکید به حضور مستمر نجات غریق با تجهیزات لازم کرد و افزود: تعداد شناگران نیز در هر سانس با توجه به مساحت استخر و ظرفیت استاندارد (به ازای ۳ مترمربع ۱ نفر) باشد و ظرفیت استخر در تابلویی نوشته شده و در دید استفاده کنندگان قرار گیرد.

وی اتصریح کرد: برای حفظ ایمنی شناگران و کارکنان استخر برای گندزدایی استخر از گاز کلر استفاده نشده و از سایر ترکیبات کلر (مایع یا پودر) استفاده شود.

وی گفت: بازرسی، نظارت و پایش استخر های شنا و کنترل کیفی آب آنها از نظر آزمایشات معمول میکروبی کلیفرم گرماپای و کلر سنجی بصورت دوره‌ای توسط بازرسین بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌شود. اطلاعات کنترل کیفی ثبت شده توسط متصدیان استخر توسط بازرسین کنترل می‌شود.

مسئول نظارت بر کیفیت بهداشتی آب و نظارت بر استخر های استان افزود: هموطنان گرامی در صورت مشاهده  هرگونه تخلف بهداشتی مراتب را به سامانه بهداشت ۱۹۰ گزارش کنند.

کپی