اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پاکستان: مشتاقانه در انتظار عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای هستیم

پاکستان: مشتاقانه در انتظار عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای هستیم

به گزارش ایران آنلاین، وزیر امور خارجه پاکستان با استقبال از پیوستن سوریه و جمهوری آذربایجان به عنوان شریک جدید گفت‌وگو و عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای، گفت: مشتاقانه منتظریم تا جمهوری اسلامی ایران به زودی جایگاه خود را به عنوان عضو دائم سازمان شانگهای بگیرد.

«بلاول بوتو زرداری» طی سخنرانی در نشست امروز وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به میزبانی دولت ازبکستان در تاشکند گفت: ما وارد دهه سوم تاسیس این سازمان می شویم لذا تنظیم مجدد، اصلاح، تقویت و ساده سازی روش ها و مکانیسم های کاری پیرامون سازمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: پاکستان از آمادگی برخی کشورها برای پیوستن به سازمان شانگهای به عنوان عضو ناظر و شرکای گفت‌وگو استقبال می‌کنیم.

زرداری اظهار داشت: ما مشتاقانه منتظریم تا کشور برادرمان ایران به زودی جایگاه خود را به‌ عنوان عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای بگیرد.

وی اظهار داشت: گسترش عضویت سازمان همکاری شانگهای گواهی بر اهمیت و اهمیت روزافزون آن در معماری چندجانبه جهانی است، لذا پاکستان از تمایل جمهوری عربی سوریه، جمهوری آذربایجان، عربستان، قطر، مصر، مالدیو، ارمنستان و امارات متحده عربی برای پیوستن به خانواده شانگهای به عنوان اعضای ناظر و یا شرکای گفت‌وگو استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه سخنانش اوضاع فعلی افغانستان را حساس تلقی کرد و بر لزوم تبعیت حاکمان موقت این کشور از حقوق بشر، تکریم حقوق زنان و حق آموزش دختران تاکید کرد.

وی با اشاره به معضل تروریسم و چالش‌های ناشی از آن پیش روی جامعه جهانی از جمله اعضای شانگهای، گفت: عزم جمعی ما برای مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی باید به طور مستمر تقویت شود و استراتژی های کشورهای عضو بر این اساس تنظیم شود.

وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه اجلاس وزیران امور خارجه سازمان شانگهای در تاشکند با «امیر خان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان دیدار و طرفین آخرین تحولات مرتبط با افغانستان را بررسی کردند.


/انتهای پیام

کپی