اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تامین پایدار برق ارتباطی به قیمت بیت‌کوین ندارد/چرا برق در تابستان قطع نشد؟

تامین پایدار برق ارتباطی به قیمت بیت‌کوین ندارد/چرا برق در تابستان قطع نشد؟

به گزارش ایران آنلاین،کاهش قیمت بیت‌کوین به واسطه هزینه ناچیز برق در ایران تاثیری بر انگیزه سودجویان در استخراج رمز ارز نداشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایرنا، یکی از شایعاتی که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود، نقش کاهش قیمت بیت‌کوین و سایر رمزارزهای دیجتال در پایداری تامین برق است.


این مسئله بیش از آنکه یک موضوع فنی به حساب بیاید، یک شایعه بی‌ارزش است که بیشتر فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.
برای آکاهی از صحت و دقت نقش قیمت بیت‌کوین در تامین پایدار برق باید ابتدای این گزاره را اثبات کنیم که عملا نوسان قیمت بیت‌کوین هیچ تاثیری در انگیزه مزارع استخراج رمز ارز غیر مجاز ندارد.


مطابق اظهار نظر کارشناسان صنعت برق، با فناوری مزارع رمزارز غیر مجاز در ایران، استخراج هر بیت کوین نیاز به ۳۰۰ هزار کیلووات ساعت انرژی برق دارد. با فرض قیمت متوسط برق به ازای هر کیلووات ساعت ۱۰۰ تومان، هزینه برق به منظور استخراج هر بیت کوین معادل ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد.


این هزینه در شرایطی رقم می‌خورد که بر مبنای آخرین قیمت رمزارزها در لحظه نوستن این مطلب، هر بیت‌کوین ۲۱ هزار ۳۱۶ دلار ارزش دارد. به ازای فرض قیمت هر دلار معادل ۲۵ هزار تومان یعنی کف قیمت اتفاق افتاده در یک ماه گذشته، استخراج هر بیت‌کوین، ۵۳۲ میلیون ۹۰۰ هزار تومان درآمد دارد.


به معنای دیگر متاسفانه به دلیل قیمت غیر کارشناسی برق در ایران، استخراج هر بیت کوین با احتساب هزینه ۳۰ میلیون تومانی برای تامین برق زمینه کیب سود بیش از ۵۰۰ میلیون تومانی را برای سودجویان مهیا کرده است.


بر این اساس می‌توان بیان کرد، که کاهش ارزش بیت کوین به میان ۰.۰۵ قیمت کنونی و معادل ۱۲۰۰ دلار نیز همچنان زمینه ایجاد سود برای استخراج‌کنندگان رمزارز را فراهم کرده و عملا کاهش قیمت اتفاق افتاده در این بازار تاثیر بر انگیزه سودجویان مزارع غیرمجاز در مصرف برق ندارد.


 در سال جاری، توسعه ۶۰۰۰ مگاواتی ساخت نیروگاه، کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق ادارات و دستگاه‌های دولتی در کنار سیاست‌های نرم‌افزاری در حوزه تعرفه برق خانگی و کشاورزی از جمله مواردی بود که تا این لحظه زمینه تامین پایدار برق را در یکی از گرمترین تابستان‌های یک دهه اخیر فراهم آورده است.

انتهای پیام/


 

کپی