اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام‌کرد:

وثیقه سهام؛ راهی برای رفع مشکل و نیاز مالی سهامداران

وثیقه سهام؛ راهی برای رفع مشکل و نیاز مالی سهامداران

به گزارش ایران آنلاین، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:  اکنون سهامداران می‌توانند به جای فروش سهام، سهام خود را به عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهند و وام دریافت کنند.

«مجید عشقی» در مراسم رونمایی از فاز نخست سامانه وثیقه‌گذاری الکترونیک (ستاره) افزود: یکی از برنامه های جدی سازمان بورس این است تا با استفاده از برنامه‌های الکترونیک بتواند خدمات زیادی را در بازار سرمایه به سهامداران به‌ویژه سهامداران خرد ارائه دهد.

وی گفت: از سال گذشته برنامه‌های سازمان بورس و ارکان بازار سرمایه به‌ویژه شرکت سپرده گذاری مرکزی این بوده که پرداخت سود به صورت متمرکز از طریق سجام انجام شود که این اقدام بار سنگینی را از دوش سهامداران خرد برداشت.

عشقی بیان‌داشت: اکنون دیگر هیچ سهامداری مجبور نیست برای دریافت سودهای ناچیز از این بانک به آن بانک برود.

رییس سازمان بورس و اواراق بهادار خاطرنشان‌کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم ما توثیق الکترونیک هوشمند انواع دارایی های مالی است که به موقع کار خود را انجام دادیم و این اقدام از امروز در سامانه سیستم بانکی عملیاتی می شود.

وی ادامه‌داد: اگر سهامداران خرد در بازار سرمایه نیازمند وجه باشند چاره ای جز فروش سهام نداشتند و اگر بازار وضعیت خوبی نداشت فروش به صرفه نبود.

عشقی گفت: اکنون دیگر سهامداران می توانند به‌جای فروش سهام، سهام خود را به عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهند و وام دریافت کنند.

رییس سازمان بورس و اواراق بهادار اظهار داشت: سهام در وثیقه بانک قرار می گیرد و بعد از بازپرداخت، سهام آنها آزاد می شود و در اختیار فرد قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، توثیق سهام یکی از درخواست هایی بود که نظام مالی و بانک‌ها و همچنین مسوولان اقتصادی از سازمان بورس و اوراق بهادار داشتند. عملیات اجرایی این طرح از ماه ها پیش در دولت سیزدهم آغاز شد و امروز مراسم رونمایی از سامانه وثیقه‌گذاری الکترونیک با حضور دادستان کل کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون راهبردی قوه قضائیه و رؤسای بانک‌های عامل به میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در محل ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد.

عملکرد این سیستم به این شکل است که اگر سهامداری (حقیقی یا حقوقی) قصد وثیقه‌گذاری نزد شخص دیگری را داشته باشد، می‌تواند طی مراحلی و تحت نظارت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهام خود را به عنوان وجه‌الضمان نزد شخص دیگری (حقیقی یا حقوقی) توثیق کند.

بر همین اساس، در گام‌های بعدی پذیرش سایر دارائی‌ها نظیر سکه، اندوخته بیمه‌عمر، گواهی کسر از حقوق و غیره برای انجام اموری که نیاز به وثیقه‌گذاری وجود دارد، به این سامانه اضافه خواهد شد.

انتهای پیام/

کپی