اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
بدون توجه به نقض حاکمیت کشورها؛

چاوش اوغلو: عراق نمی تواند تروریستها را بیرون کند، ما این کار را می کنیم!

چاوش اوغلو: عراق نمی تواند تروریستها را بیرون کند، ما این کار را می کنیم!

به گزارش ایران نلاین،وزیر امور خارجه ترکیه در سخنانی عراق را به "ناتوانی مبارزه با تروریسم" متهم کرد و آن را دلیلی برای نقض حاکمیت این کشور از سوی آنکارا دانست و گفت: چون عراق نمی تواند این کار را انجام دهد، ما آن را انجام می دهیم. 

به نقل از پایگاه خبری النشره، «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (چهارشنبه) با اتهام زنی به عراق گفت: بغداد نمی تواند تروریست ها را از خاک خود اخراج کند و بر این اساس، ما اینکار را می کنیم.

وی در عین حال بدون اشاره به حضور غیرقانونی نظامیان ترکیه در شمال عراق و ایجاد دهها پایگاه در این منطقه مدعی شد که ترکیه به وحدت سرزمینی عراق احترام می گذارد!

پیش از این وزارت خارجه عراق اعلام کرده بود که ترکیه در پس حملات خود به عراق اهداف توسعه طلبانه ای علیه این کشور دارد.

برخی از پژوهشگران عراقی از جمله رئیس مرکز مطالعات عراق و استرالیا نیز دولت ترکیه را متهم کرده اند که به بهانه مبارزه با تروریسم بدنبال جدا کردن استان های کرکوک و موصل از عراق همانند شمال سوریه است.

«جمعه عناد» وزیر دفاع عراق اخیرا اعلام کرد: ترکیه از جنگ علیه داعش برای یورش به داخل عراق سوء استفاده می کند.

عناد از وجود مجموعه ای از نیروهای ترکیه در حد "یک تیپ که به عمق ۲۰ کیلومتر در داخل خاک عراق نفوذ کرده است"، خبر داد و افزود: "ترکیه به درخواست های عراق برای خارج کردن نیروهایش از پادگان زلیکان در شمال عراق پاسخ مثبت نداده است و ما از گلوله باران اخیر ترکیه شوکه شدیم که بدون هماهنگی با ما صورت گرفت و بغداد پیشنهاد ایجاد مراکز هماهنگی در دیاربکر و دیگری در موصل را داده است".

اوغلو در ادامه اتهام زنی به عراق افزود: دولت عراق نمی تواند نبرد موثری را علیه سازمان های تروریستی مدیریت کند و این امر علت تحریک ها علیه ما است.

وی بدون اشاره به حمایت آنکارا از گروه های تروریستی - تکفیری در سوریه همزمان مدعی شد که اقدامات کشورش باعث تضعیف گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه شده است!

اوغلو در این باره گفت: سازمان های تروریستی در عراق همچنان فعال هستند و گروه تروریستی داعش بر بخشی از این کشور سلطه یافت و با حمایت ما، در سوریه و عراق دیگر قدرتمند نیست.

وی با وجود مخالفت طرف های ذیربط در سوریه و دولت دمشق با حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه نیز گفت: "هدف از عملیات نظامی آتی ترکیه، بیرون راندن تروریست ها از شمال سوریه است. ترکیه یک هدف سیاسی هم دارد و آن حفظ وحدت سرزمینی سوریه است! "

وزیر خارجه ترکیه در پایان تاکید کرد: آمریکا در مبارزه با تروریسم صادق نیست.

وزارت خارجه عراق اخیرا از ارسال نامه شکایت این کشور علیه ترکیه به سازمان ملل خبر داد و اعلام کرد: نامه بغداد به شورای امنیت بیش از ۲۲ هزار و ۷۴۰ مورد نقض حاکمیت عراق را مستند سازی کرده است.

فواد حسین وزیر خارجه عراق پیشتر گفته بود که مطابق توافق سال ۱۹۸۴ ترکیه و عراق به این کشور اجازه داده شد که نیروهای آن تا مسافت ۵ کیلومتری از مرز وارد خاک عراق شوند و این مجوز تنها برای مدت یک سال صادر شد.

وزیر امور خارجە عراق بامداد امروز چهارشنبه در جلسه شورای امنیت گفت: بغداد تلاش دارد تا شورای امنیت را مجاب کند که قطعنامه‌ای برای بیرون راندن نیروهای ترکیه‌ای از خاک کشور صادر کند.

ترکیه چهارشنبه گذشته، تفرجگاه «پره رخ» در استان دهوک در شمال عراق را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن ۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۳ نفر شد.

ارتش ترکیه در طول روزهای اخیر نیز به حملات هوایی و زمینی خود به شمال عراق و شمال سوریه ادامه داده است.

انتهای پیام/

کپی