اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تحقق برتری هوایی در عمق اقیانوس‌ها با جهش پهپادی

تحقق برتری هوایی در عمق اقیانوس‌ها با جهش پهپادی
سید رضی عمادی معاون سیاسی سازمان عقیدتی- سیاسی ارتش

در ادامه ارتقای قابلیت دفاعی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخصوص در حوزه پهپادی، نیروی دریایی راهبردی ارتش در تیرماه موفق شد از ناودسته پهپادبر رونمایی کند.

روزنامه ایران: این موفقیت نیروی دریایی یک ماه پس از ارائه گوشه‌ای از توانمندی پهپادی خود در قالب پایگاه سری پهپادی ۳۱۳ به دست آمد. به دلیل سرعت بالای تغییرات در صحنه نبرد و جنگ‏‌های آینده، پهپادها از قابلیت بالایی در پاسخگویی به حملات دشمن برخوردارند؛ به‌گونه‌ای که تولید، ساخت و بهینه‌سازی این فناوری شتاب خاصی نسبت به گذشته گرفته و در سال‌های آینده نیز اهمیت این پرنده‌های ارزشمند چند برابر خواهد شد. منازعات اخیر از جمله در اوکراین نیز نشان داد که پهپادها توانسته‌اند در جنگ‌های نوین جای خود را باز کنند و به‌خوبی از عهده ایفای وظایف و مأموریت‌های مختلفی از قبیل مأموریت‌های اکتشافی، شناسایی، تجسسی، رزمی، حمله به اهداف، دیده‌بانی و همچنین انواع و طیف وسیعی از مأموریت‌های غیرنظامی از مرزبانی گرفته تا گشت‏زنی در بزرگراه‌ها و شهرها برآیند. در همین راستا، ارتش جمهوری اسلامی ایران سالیان متمادی است که توانمند شدن در حوزه پهپادی را در دستور کار خود قرار داد و علاوه بر تجهیز پایگاه‌های پهپادی زیرزمینی، اخیراً از اولین ناودسته پهپادبر توسط نیروی دریایی راهبردی ارتش رونمایی شد.


اولین ناودسته پهپادبر نیروی دریایی راهبردی ارتش متشکل از یگان‌های شناور سطحی و زیرسطحی با حمل انواع پهپادهای رزمی، شناسایی و انهدامی است. یکی از دلایل اهمیت این دستاورد در این است که با تکیه بر دانش بومی ایرانی و با بهره‌گیری از قابلیت دانش‌بنیان به دست آمده است که در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و شعار سال 1401 با عنوان «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» انجام شد.


یکی دیگر از موارد اهمیت این موفقیت پهپادی این است که به گفته امیر سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارتقای توان دفاعی در حوزه‌های نوپدید محسوب می‌شود. با توجه به اینکه، ماهیت استقلال‌طلبانه جمهوری اسلامی ایران موجب عصبانیت دشمنان شده و از هیچ تهدیدی علیه کشور فروگذار نمی‌کنند، این دستاوردهای نظامی می‌تواند قابلیت بازدارندگی دفاعی را بخصوص در حوزه تهدیدهای نوپدید ارتقا دهد. در همین حال، این موفقیت بیانگر عزم ارتش جمهوری اسلامی ایران در جهت هوشمند شدن تجهیزات نظامی و به روز بودن تجهیزات است.
نکته مهم دیگر این است که رونمایی از ناودسته پهپادبر تسلط عملیاتی و کسب برتری هوایی ارتش در عمق اقیانوس‌ها را نشان می‌دهد. این پهپادهای شناسایی اشراف اطلاعاتی شناورهای ارتش را تا صدها کیلومتر فراسوی مرزهای کشور افزایش می‌دهد. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که قدرت ایران را در آب‌های بین‌المللی و آزاد نشان می‌دهد و ثابت می‌کند ارتش جمهوری اسلامی ایران تقویت قابلیت نظامی و دفاعی در همه ابعاد و به طور خاص انجام «عملیات ترکیبی» را پیگیری می‌کند. ناودسته پهپادبر قابلیت حمل انواع پهپادهای رزمی، شناسایی و انهدامی را دارد و این پهپادها می‌تواند هم از روی عرشه و هم از زیردریایی به پرواز درآید. با توجه به فعالیت‌های رو به رشد برون مرزی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، این موفقیت امنیت و قابلیت فعالیت برون مرزی را افزایش می‌دهد. در همین راستا، امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت با توجه به اینکه نیروی دریایی ارتش تقریباً تا 2 هزار و 200 کیلومتر دورتر از مرزهای آبی کشور جهت برقراری امنیت کشتیرانی مستقر هستند، مراحل مقدماتی رونمایی از ناودسته پهپادبر با هدف افزایش شعاع عملیاتی و تسلط اطلاعاتی طی یک برنامه عملیاتی انجام شد.


موضوع مهم دیگر این است که با رونمایی از ناودسته پهپادبر توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دشمنان نظام مجبور شدند قدرت نظامی ایران بخصوص در حوزه پهپادی را باور کرده و آن را بپذیرند. در همین راستا، «الکسوس گرینکویچ» که به تازگی مسئولیت فرماندهی نیروی هوایی مرکز فرماندهی سنتکام را برعهده گرفت، گفت «جنگنده‌های امریکا همچنان در آسمان خاورمیانه برتری دارند اما ایران با اتکا به پهپادهای خود تاکتیک‌هایش را تطبیق داده و پیشرفت قابل توجهی به دست آورده است.» گرینکویچ افزود: «اگر یک دشمن بتواند آنچه را که می‌خواهد انجام دهد و ما نتوانیم جلوی آن‌را بگیریم، آنها به برتری هوایی محلی دست یافته‌اند.» پیش از این، «مایکل اریک کوریلا»، فرمانده جدید سنتکام گفته بود با توسعه توانمندی پهپادی ایران، ما برتری هوایی در منطقه غرب آسیا را از دست دادیم. این نوع اظهارنظر از سوی یکی از فرماندهان ارشد نظامی امریکا گویای این است که واشنگتن ناچار شده دست برتر نظامی ایران را به طور خاص در منطقه غرب آسیا بپذیرد. این موفقیت‌ها با وجود تحریم‌های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است تا جایی که تحلیلگران سرشناسی نظیر «فرید زکریا» عنوان می‌کنند «از پیشرفت‌های پهپادی ایران علی‌رغم تحریم‌ها جا خوردم.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی