اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

روشن شدن چراغ صنایع چوب کاغذ مازندران با تولید 30هزارتن کاغذ کتب درسی

روشن شدن چراغ صنایع چوب کاغذ مازندران با تولید 30هزارتن کاغذ کتب درسی
سارا ربیعی خبرنگار

با انعقاد قرارداد بین وزرات آموزش و پرورش با صنایع چوب و کاغذ مازندران 30 هزار تن از 45 هزار تن کاغذ مصرفی کتاب‌های درسی همه مقاطع تحصیلی را این شرکت تولید خواهد کرد تا گامی بزرگ در جهت خودکفایی صنایع کاغذی کشور برداشته شود.

به گزارش ایران آنلاین، خط تولید کاغذ چاپ و تحریر شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران که به دلیل کمبود مواد اولیه چوب به مدت حدود یکسال تعطیل شده بوده از انتهای سال 1400  احیا و  با آغاز به کار دولت سیزدهم و عزم دولت مبنی بر قطع دستان مافیای واردات کاغذ تحریر و همچنین امضای قرارداد توسط معاونت وزارت آموزش و پرورش دولت سیزدهم با این شرکت مبنی بر تحویل 30 هزار تن کاغذ برای چاپ کتب درسی سال آینده، امیدها به تولید باکیفیت و خودکفایی در کاغذ تحریر افزایش یافت.
در همین راستا با حضور «حجت‌الاسلام لطیفی» معاون وزیر آموزش و پرورش و  رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و تالیف کتب درسی، معاونت فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد، استاندار مازندران، مدیرعامل مجمع ناشران دفاع مقدس، مدیرکل دفتر سلولزی چاپ و نوشت‌افزار وزارت صمت و دو تن از نمایندگان مردم استان در خانه ملت، آیین آغاز تولید کاغذ چاپ و تحریر ویژه کتب درسی دانش‌آموزان در محل شرکت صنایع چوپ و کاغذ مازندران در ساری برگزار شد.
معاون امور فرهنگی  وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی در این آیین ضمن قدردانی از تمام افرادی که در احیای خط تولید کاغذ تحریر مازندران تلاش کردند، گفت: دو اصل تولید با کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده به نفع مصرف‌کننده نباید از کانون توجه مدیران کارخانه خارج شود؛ ضمن اینکه تعهد تحویل در زمان مقرر نیز باید مورد توجه باشد.
یاسر احمدوند ادامه داد: به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌کنیم عبارت «این کتاب با کاغذ تولید داخلی در شرکت چوب و کاغذ مازندران تولید شد» را در کتب درسی درج کنند چرا که هم نشان‌دهنده عزت ملی و هم قدردانی از تلاش کارگران و کارمندان این مجموعه است.
در ادامه حجت‌الاسلام علی لطیفی، معاون وزیر آموزش و پرورش نیز اظهار داشت: در زمینه افزایش کیفی تولیدات داخلی باید ریسک پذیر باشیم، همانطور که می دانید، تولید بموقع کاغذ برای ما بیسار مهم است چرا که کتب درسی باید بموقع دست دانش آموزان برسد و اینکه مازندران توانسته، تولید این مهم را عهده‌دار شود، نشان از توانایی کشور در تولید کاغذ دارد.
وی گفت: قرار داد ۳۰ هزار تن کاغذ امسال برای سال آتی در سال آینده حتماً افزایش خواهد داشت و ما هم از افزایش ظرفیت حمایت می‌کنیم.
سید محمود حسینی‌پور، استاندار مازندران هم با بیان اینکه این خطه در تأمین محصولات مورد نیاز کشور پیشگام بوده است، تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته ۷۰ درصد کاغذ کتب‌های درسی دانش‌آموزی در استان مازندران تولید می‌شود.
وی با اشاره به وجود مافیا در بازار کاغذ تصریح کرد: دولت کنونی برابر این مافیا ایستادگی و از تولید داخل حمایت می‌کند.
امید نیک‌نژاد مدیرعامل مجموعه چوب و کاغذ مازندران نیز در این آیین گفت: وضعیت تولید و صادرات در مجموعه چوب و کاغذ بسیار مطلوب است‌ و اینکه مقرر شد ۳۰‌هزار تن کاغذ تحریر تولید و طی بازده زمانی مشخص، تحویل آموزش و پرورش شود در حقیقت ۷۰ درصد نیاز سازمان چاپ کتب درسی کشور است و این موضوع، نشان می‌دهد که تولید این شرکت هدفمند و کارگشاست.
وی  از استاندار و نمایندگان مردم خواست در خصوص مطالبات این شرکت از سازمان جنگل‌ها و مراتع و همچنین اجازه استفاده از درختان شکسته افتاده و حل مشکل واردات چوب و خمیر الیاف بلند مساعدت کنند تا بخشی از مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه مورد نیاز این مجموعه رفع شود.


 

کپی