اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پروین در صحن علنی مجلس:

محدودیت های نمایندگان را می‌دانم/ از حق کاندیداها در چارچوب قانون صیانت خواهم کرد

محدودیت های نمایندگان را می‌دانم/ از حق کاندیداها در چارچوب قانون صیانت خواهم کرد

به گزارش ایران آنلاین،نامزد انتخابات حقوق دانان شورای نگهبان گفت:محدودیت های نمایندگان را می‌دانم و از حق نمایندگان و سایر نامزد های انتخابات در چارچوب قانون صیانت خواهم کرد.

 در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه ۴ مرداد مجلس شورای اسلامی خیرالله پروین نامزد انتخابات حقوقدان شورای نگهبان گفت: مجلس یازدهم با عملکردی که داشته ثابت کرده است که انقلابی است.

وی در تشریح سوابق کاری اش اظهار داشت:  بنده در ایام جوانی در عرصه دفاع مقدس حضور یافتم، ۹ سال در اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعث بودم که در این بازه زمانی وظیفه خود را روشنگری دینی و سیاسی زندانیان دانستم. پس از جنگ تحمیلی خدمت  خود را در عرصه علمی ادامه دادم و این عرصه را به عنوان خط مقدم نبرد با دشمنان ایران عزیز می‌دانم و تلاش خود را در صرف تحصیل و تدریس در دانشگاه تهران در رشته دکترای حقوق اساسی کردم.

پروین گفت: در این عرصه شاگردان زیادی را آموزش دادم و کتاب های فراوانی را در مورد مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، حقوق و حاکمیت به رشته تحریر درآوردم و این عرصه مهم را خط مقدم توسعه کشور می‌دانم.

وی اظهار داشت: اکنون که از طرف قوه قضاییه به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شده‌ام انجام این مهم را ادامه رسالت خود در جبهه ها دانسته و با همان دغدغه پشتکار و تلاش خواهم کرد.

پروین در خصوص رسالت شورای نگهبان گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان نوع حکومت و حکمران انتخاب گردیده است در چنین نظامی نقش شورای نگهبان و شیوه ارتباط آن با سایر دستگاه‌ها از جمله مجلس شورای اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است اما مهم ترین وظایف اعضای شورای نگهبان در بررسی مصوبات تقنینی، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات است.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین صلاحیت های شورای نگهبان نظارت بر انتخابات است اصل ۹۲ قانون اساسی با توجه به جایگاه مستقل شورای نگهبان رسالت مهم را در صلاحیت این نهاد قرار داده است، انتخابات که از مهم‌ترین ابزارهای بازتولید مقبولیت نظام محسوب می شود بر این اساس نهاد ناظر بر انتخابات باید همه تلاش و توان خود را برای حفاظت از این حقوق اساسی ملت به کار گیرد اگرچه نظارت با شورای نگهبان است اما نقش این شورا در چند حوزه برجسته است اول در بررسی صلاحیت ها.

پرویندر تشریح این  موضوع گفت: یکی از مراحل مهم انتخابات که بر حق انتخابات مردم تأثیرگذار است، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری است به یقین عملکرد قانونمند شورای نگهبان می‌تواند ضمن فراهم نمودن زمینه حضور نامزدها، انتخاباتی پرشور را فراهم کند. در این راستا بررسی اسناد و مدارک متقن و عدم توجه به هرگونه گزارش بی مبنا می تواند به ورود افراد سالم کمک شایانی نماید در این راستا منشی اینجانب تلاش در این راستا است که هیچ حقی از هیچ فردی ضایع نشود تا افراد سالم در معرض انتخاب افکار عمومی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: بررسی و نظارت بر فرآیند انتخابات از وظایف مهم شورای نگهبان است، بررسی صلاحیت نامزدها بدون تضمین شرایط برگزاری انتخابات سالم میسر نخواهد بود، این مهم ضرورت نظارت شورای نگهبان بر کل فرایند انتخابات را بیش از بیش روشن می کند که باید در شرایط آرام و به دور از هرگونه حواشی انجام شود، مطمئناً ضابطه‌مند کردن و شفاف کردن این امر علاوه بر تضمین حداکثری سلامت انتخابات، اقبال عمومی مردم به مشارکت حداکثری در امر انتخابات را به دنبال خواهد داشت.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان تاکید کرد این جانب در طول عمر خود بالاخص بعد از ایام اسارت همیشه به دنبال انجام تکلیف بوده ام و هیچ وقت به دنبال تصاحب پست و جایگاهی در کشور نرفتم، بنده با ابعاد قانونگذاری آشنا هستم و محدودیت های نمایندگان را می دانم و سالهای سال، قانونگذاری را تدریس کردم و از حق شما و سایر کاندیداها در چارچوب قانون صیانت خواهم کرد.

انتهای پیام/ 

کپی