اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
دیوان عالی ورزش، ویلموتس را مستحق دریافت 6 میلیون یورو ندانست

وکیل پرونده: بله! رأی شکسته شده

وکیل پرونده: بله! رأی شکسته شده
محمدمحمدی سدهی

در روزهای گذشته نام مارک ویلموتس، سرمربی سابق و مغضوب تیم ملی فوتبال یک‌بار دیگر سر زبان‌ها افتاد. مربی‌ای که در خرداد 98 در مرحله انتخابی جام جهانی قطر هدایت تیم ملی را برعهده گرفت و آذر همین سال ساز جدایی کوک کرد.

روزنامه ایران: مرد بلژیکی که تنها در 6 بازی (4 دیدار رسمی و 2 دیدار دوستانه) روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران نشست و شکست‌های تلخ برابر عراق و بحرین را به یادگار گذاشت، در ادامه قراردادش را یک‌طرفه فسخ و با شکایت به فیفا، فدراسیون و در واقع فوتبال ایران را با چالشی بزرگ مواجه کرد. او که در مقطع حضورش بالغ بر 2 میلیون یورو از قراردادش را دریافت کرده بود، با شکایت به فیفا خواستار غرامت 6 میلیون یورویی شد. رأیی که باعث شد فدراسیون فوتبال ایران، پرونده را به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) ببرد و با استخدام وکلایی تلاش کند بلکه حکم غرامت شکسته شود. در شرایطی که اعلام رأی پرونده چند بار توسط CAS به تأخیر افتاده، دیروز صفی‌الله فغانپور، سرپرست سابق دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال مدعی شد که رأی پرونده ویلموتس به 3 میلیون یورو کاهش یافته است. او گفت: «هنوز رأی ابلاغ نشده اما حکم صادر شده و این موضوع قطعی است. شکسته شدن رأی کمیته انضباطی فیفا برای اولین بار اتفاق می‌افتد و ان‌شاءالله فصل جدیدی از دفاعیات ما باشد تا بتوانیم در آینده نیز در مجامع بین‌المللی نیز خوش بدرخشیم. پیش از این همه پرونده‌هایی که در سطح ملی و باشگاهی داشته‌ایم بدون اینکه دیده و مطالعه شوند یا به دفاعیات ما توجه شود، تأیید شد و محکوم شدیم.» پس از ادعای فغانپور، فدراسیون فوتبال با صدور اطلاعیه‌ای تأکید کرد که برخلاف برخی اخبار منتشر شده از منابع غیر رسمی و افرادی که هیچ گونه سمتی در این خصوص ندارند، هنوز رأی پرونده ویلموتس از جانب دادگاه عالی ورزش اعلام نشده است. فغانپور هم در مورد بی‌اطلاعی فدراسیون فوتبال گفت: «همین هفته رأی ابلاغ می‌شود و به دست همه می‌رسد. محکومیت ما با احتساب 5 درصد و خسارت تأخیر و تأدیه حدود 12 میلیون یورو می‌شد اما این رأی نقض شد و با حساب خسارت تأخیر در پرداخت باید حدود 3 میلیون یورو پرداخت کنیم. بحث مبلغ یک طرف است و نقض شدن حکم بحثی دیگر. مهم‌تر از مبلغ پرداختی اصل ماجرا برای ما این بود که این رأی در CAS نقض شود که شد. به این دلیل که همیشه بازنده این ماجراها بودیم، شکسته شدن رأی برای اولین بار گام مثبتی است.» نکته اینکه اگر ادعای فغانپور مبنی بر شکسته شدن رأی صحت داشته باشد بازهم فدراسیون فوتبال موظف به پرداخت رقمی حدود 100 میلیارد تومان می‌شود که نشان از قرارداد ننگین مسئولان وقت فدراسیون با این مربی بلژیکی دارد.


در این میان دیروز روزبه وثوق احمدی یکی از وکلای فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس درباره شکسته شدن رأی کمیته تعیین وضعیت فیفا و نصف شدن آن، گفت: «من به عنوان وکیل پرونده که در دیوان داوری ورزش حضور دارم، می‌گویم که هنوزهیچ ابلاغی مبنی بر صدور رأی دریافت نکرده‌ایم و تمام این مواردی که مطرح شده گمانه‌زنی است. پرونده فدراسیون فوتبال ایران و مارک ویلموتس، تیر سال گذشته جلسه رسیدگی‌اش برگزار شد و الان در چند مرحله به تعویق افتاده اما در 25 - 20 روز گذشته، CAS اخطاری فرستاد که شما باید مبلغی به عنوان مابقی هزینه رسیدگی پرداخت کنید تا بعد از آن رأی ابلاغ شود. این گمانه‌زنی‌ها به همین دلیل به وجود آمده است. در حال حاضر این مبلغ پرداخت شده و رأی در آستانه صادر شدن است.»این وکیل ایرانی در CAS در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال شکسته شدن رأی پرونده ویلموتس وجود دارد؟ گفت: «من به شکسته شدن رأی امیدوارم. تلاش‌های گروهی زیادی انجام شد و امیدواریم رأیی که کمیته تعیین وضعیت فیفا صادر کرده بود، شکسته شود. با این حال هیچ چیز مشخص نیست و تا زمانی که رأی ابلاغ شود نمی‌توان چیزی گفت.»


با این اوصاف، رضا شاه‌منصوری یکی دیگر از وکلای فدراسیون در پرونده ویلموتس در خصوص اخبار منتشر شده به خبرنگار«ایران» گفت: «رأی فیفا در خصوص پرونده ویلموتس منصفانه نبود به این دلیل که ابهاماتی در قرارداد او وجود داشت. فدراسیون فوتبال در آن زمان اقدامات مناسبی در خصوص پرداخت مطالبات این مربی انجام داد که از جمله این اقدامات پرداخت 2 میلیون یورو توسط فدراسیون در بانک ترکیه بود.»


او افزود: «یکی دیگر از نکات مبهم این بود که ویلموتس پس از فسخ قرارداد مجدداً روی نیمکت تیم ملی نشست و به این دلیل اعلام رأی قاطع توسط مجامع بین‌المللی به این سادگی نبود و نیاز به بررسی چند باره داشت. این گونه نبود که فیفا بیاید و به سادگی فدراسیون فوتبال را محکوم و فدراسیون هم مبلغ 6 میلیون یورو را به این مربی پرداخت کند. زمانی که در خصوص رأی فیفا تجدیدنظرخواهی شد دیوان عالی ورزش اعلام کرد که ویلموتس مستحق دریافت این عدد نیست.» این وکیل پرونده ویلموتس در ادامه به ادعای فغانپور در خصوص شکسته شدن مبلغ 6 میلیون یورو این گونه واکنش نشان داد: «از نظر من رأی با کاهش خسارت شکسته خواهد شد و من هم معتقدم که مبلغ غرامت 3 میلیون یورو خواهد بود و قطعاً رأی پرونده در هفته جاری ابلاغ خواهد شد. در واقع در این پرونده انتظار می‌رود که رأی فیفا توسط دیوان عالی ورزش شکسته شود که قطعاً این اتفاق خواهد افتاد.»

نکته

پرداخت ۵ میلیون یورو و حراج ساختمان فدراسیون برای مربی ۴۵۰ هزار یورویی!
لطفاً ژست فاتح نگیرید

​​​​​​​دیروز صحبت‌هایی درخصوص شکسته شدن رأی 6میلیون یورویی مارک ویلموتس به 3میلیون یورو مطرح شد. در صورت صحت این ادعا که رأی پرونده ویلموتس شکسته شده و فدراسیون فوتبال باید 3میلیون یورو به این مربی بلژیکی پرداخت کند، آیا این یک پیروزی محسوب می‌شود؟ 2میلیون یورو پرداخت اولیه، 3میلیون رأی CAS به‌ اضافه جریمه دیرکرد آن، ساختمان فدراسیون فوتبال و 2دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس به‌ همراه پرداخت ده‌ها میلیارد تومان به شستا فقط برای یک امضا پای قرارداد ننگین مربی 450هزار یورویی! صفی‌الله فغانپور، سرپرست سابق دپارتمان حقوقی فدراسیون فوتبال در حالی از پیروزی شکوهمندانه صحبت کرده که در اظهارنظری عجیب، خسارت این پرونده را تا 12میلیون یورو افزایش داد تا در صورت کاهش آن به 3میلیون یورو، از آن پیروزی بزرگی بسازد. عددی که مبنایی ندارد و حکم فیفا 6میلیون یورو به‌ اضافه سالیانه 5درصد جریمه دیرکرد بوده که به هر شکل محاسبه‌ای به 12میلیون یورو نمی‌رسد. حالا مقصران کوچک و بزرگ پرونده‌ای که میلیاردها تومان سرمایه فوتبال ایران را به باد داده‌اند، نمی‌توانند بابت شکسته شدن رأی غرامت این قرارداد ننگین، ژست پیروزی بگیرند. جالب اینکه دو رئیس فدراسیون (تاج و عزیزی‌خادم) و دو سرپرست (حیدر بهاروند و میرشاد ماجدی) درگیر این پرونده جنجالی فوتبال ایران بودند.

انتهای پیام/

 

 

کپی