اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری:

انعطاف زیادی در مذاکرات داشتیم

انعطاف زیادی در مذاکرات داشتیم

به گزارش ایران آنلاین،سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران انعطاف زیادی در روند مذاکرات داشته است،گفت: نزدیک یا دور بودن به توافق مستلزم تصمیم سیاسی آمریکا است.

 نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه دقایقی پیش با حضور خبرنگاران در محل وزارت امور خارجه آغاز شد. ‌

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد احیای برجام چقدر با منافع ملی سازگاری دارد، گفت: به هرحال سیاست اصولی دولت سیزدهم مبنی بر این است که اقتصاد و معیشت مردم به روند مذاکرات رفع تحریم گره نزد و ایران به روند مذاکرات پایبند و مستلزم است و این مسیر را تا رسیدن به توافق خوب و قوی ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: ایران میز مذاکرات را ترک نکرده است و واقعیت این است که فارغ از مواضع رسانه ای که مقامات دولت آمریکا در روند مذاکرات مطرح میکنند و فشارهایی که به ایران وارد می‌کنند، اما ایران نه احساسی و نه شتاب زده عمل می‌کند. روند گفت و گو ها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در سطح وزیر امور خارجه و هم در سطح مذاکره کننده ما با آقای مورا مذاکرات در حال انجام است. سایر کشورها نیز دیدگاه ها و ابتکاراتی را مطرح کردند و حتی در منطقه برخی از وزرای خارجه عمان و قطر ابتکاراتی را مطرح کردند و هر کدام به سهم خودشان تلاش هایی میکنند.

کنعانی با بیان اینکه ایران انعطاف خوبی در مذاکرات داشته است،افزود: توافق خوب و قوی و پایدار خواسته ایران است و ابتکارات زیادی را هم ارائه کرده است و اگر طرف آمریکایی هم سازنده  و مثبت عمل کند، ما به توافق نزدیک هستیم و نزدیک یا دور بودن به توافق مستلزم تصمیم سیاسی آمریکا است.

گروسی همواره در مورد برنامه‌های برنامه هسته‌ای ایران رویکرد غیر حرفه‌ای و غیرمنصفانه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات گروسی در مورد ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و عضو معاهده عدم اشاعه است، در طول سال‌های اخیر با نگاه تعاملی و سازنده سعی کرده به سوءتفاهمات پایان بدهد و اجازه داده تا بازرسان آژانس به دفعات متعدد از مراکز هسته‌ای ایران بازدید کنند.

کنعانی افزود: این اقدامات سازنده ایران متاسفانه با واکنش سازنده آژانس مواجه نشده و آقای گروسی همواره در مورد برنامه های برنامه هسته‌ای ایران رویکرد غیر حرفه ای و غیر منصفانه دارد و علاقه مند است هر از چند گاهی مباحثی علیه ایران مطرح کند. ما معتقدیم در مقابل همکاری های سازنده ایران آن‌ها باید رویکردی سازنده و تعامل گرا داشته باشند. متاسفانه اظهارات آقای گروسی حرفه‌ای و فنی نبوده و برخی از این اظهارات متاسفانه مواضع رژیم صهیونیستی است.

وی تاکید کرد: ایران همواره عضو پادمان است و ایشان بهتر است به این همکاری سازنده ایران توجه کند و از طرفی نیز به فعالیت های غیرقانونی رژیم صهیونیستی نیز توجه کند که امنیت بین‌المللی و محیط زیست منطقه را در خطر انداخته است و به ایشان توصیه می‌کنیم نقش سازنده‌ای در روند مذاکرات داشته باشد.

هیچ تغییری در موضع ایران در جنگ اوکراین اتفاق نیافته است

سخنگوی وزارت امورخارجه  در پاسخ به سوالی در مورد فضاسازی‌های رسانه‌ای علیه سفر پوتین به تهران به حمایت تهران از روسیه گفت: موضوع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها توسط وزیر امور خارجه نیز بیان شده است و ما توضیحات کافی در این خصوص داده‌ایم، جمهوری اسلامی ایران با هرگونه راهکار نظامی و جنگی در هر کشوری مخالف است و لازم می‌داند که اختلافات باید از طریق حل و فصل سیاسی حل شود  ارتباط‌ها و مشورت های مستمر بین طرفین ادامه دارد و هیچ تغییری در موضع ایران در جنگ اوکراین اتفاق نیافته است، ایران خواهانه جنگ و درگیری در هیچ کشوری نیست.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد ادامه مذاکرات ایران و عربستان گفت: پنج دور مذاکرات بین ایران و عربستان انجام شد که با میزبانی دولت عراق در بغداد بود و نتایج بسیار خوب و دلگرم کننده ای داشته است،بعد از اجلاس جده فواد حسین وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان تماس تلفنی داشت و ایشان را در جریان برخی مسائل مرتبط با اجلاس جده قرار داد.

اسدی بیگناه است/باید بی قید و شرط آزاد شود

وی در مورد حکم دادگاه اسدالله اسدی اظهار داشت: گفتگوها و تماس های ما با دولت بلژیک برقرار است ما معتقد به بی گناهی دیپلمات ایرانی هستیم و معتقد بر لزوم آزادی بی قید و شرط ایشان هستیم، بر ضرورت رعایت مقررات کنوانسیون ژنو تاکید می کنیم.

هیچ برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط با سوئد نداریم

وی در مورد حکم دادگاه نوری در سوئد گفت: هیچ برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط نداریم، با توجه به اهمت موضوع سرنوشت نوری و حکم غیر اصولی و غیر سازنده، سفیرمان را برای مشورت به تهران فرا خواندیم، این مشکل باید در سایه گفتگوی دوجانبه حل شود.

انتهای پیام/

کپی