اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اعتراف یک تروریست به قتل عام ۱۲۰ دانشجوی نظامی عراق

اعتراف یک تروریست به قتل عام ۱۲۰ دانشجوی نظامی عراق

به گزارش ایران آنلاین، دستگاه امنیت ملی عراق اعترافات یک تروریست در کشتن ۱۲۰ دانشجوی نظامی پایگاه هوایی اسپایکر این کشور را منتشر کرد.

 دستگاه امنیت ملی عراق امروز ( یکشنبه ) اعترافات این تروریست را منتشر کرد که در جریان آن وی اعتراف کرد که در کشتن ۱۲۰ دانشجوی پایگاه اسپایکر مشارکت داشته است.

طبق اعترافات ، او در جریان قتل عام دانش آموختگان پایگاه یاد شده که بر اساس آمار دولتی اعلام شده تعداد آنها یک هزار و ۷۰۰ دانشجوی نظامی بوده است، ۱۲۰ سرباز عراقی را کشته است.

این تروریست در آن زمان ۲۲ ساله بوده است و  ۱۲۰ سرباز را که در راه رفتن به پایگاه هوایی اسپایکر در استان صلاح الدین بودند، قتل عام کرده است.

قتل عام  پایگاه هوایی اسپایکر به‌ دست نیروهای داعش در پایگاه هوایی اسپایکر و کاخ ریاست‌جمهوری صدام در تکریت عراق اتفاق افتاد.

این قتل عام  پس از سقوط موصل و تکریت و هجوم داعش به پایگاه هوایی اسپایکر در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۴ شروع شد و چند روز به طول انجامید.

بر اساس اعلام منابع رسمی عراق در جریان این قتل عام یک هزار و ۷۰۰ سرباز عراقی که دانشجوی این پایگاه نظامی بودند به دست گروه تروریستی داعش کشته شدند.

گفته می شود در زمان سقوط موصل، حدود پنج هزار تا ۱۰ هزار دانشجوی نظامی غیرمسلح در پایگاه هوایی اسپایکر حضور داشتند که بنابر گزارش منابع، سه هزار نفر آنها توسط باقی ماندگان حزب بعث اسیر شده و به کاخ ریاست‌ جمهوری صدام در تکریت منتقل شدند. باقی ماندگان حزب بعث به این نتیجه رسیدند تا اسیران شیعه و غیر مسلمان را به قتل برسانند.

قتل‌عام اسیران از ظهر روز ۱۲ ژوئن آغاز شد و در روز ۱۳ ژوئن، اسیران به نیروهای داعش تحویل شدند. پس از برقرار شدن دادگاه شرع داعش، باقی اسیران شیعه به اعدام محکوم و اسیران سنی به شرط توبه، آزاد شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی عراق یک هزار و ۷۰۰  دانشجوی شیعه غیرمسلح این پایگاه هوایی به‌ طور جمعی قتل‌عام شدند. این کشتار از نظر تعداد قربانیان، بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ پس از حملات ۱۱ سپتامبر است.

/انتهای پیام

کپی