اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اسپوتنیک: نشست روسیه، ایران و ترکیه موجب نگرانی رهبران غرب شده است

اسپوتنیک: نشست روسیه، ایران و ترکیه موجب نگرانی رهبران غرب شده است

به گزارش ایران آنلاین،خبرگزاری اسپوتنیک در تشریح نگرانی رهبران غربی از نشست سه جانبه اخیر روسای جمهوری روسیه ایران و ترکیه نوشت: تصاویر دست در دست پوتین، رئیسی و اردوغان، خاطر دولتمردان غربی را مشوش کرده است و آلمان در بحبوحه جنگ اوکراین و پیامدهای متعدد اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن، منطق ترکیه را زیر سوال می‌برد.

 به نقل از تارنمای اسپانیایی خبرگزاری اسپوتنیک، نشست سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران موجب ناراحتی رهبران غربی شده است و اینبار «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان هشدار داد که نشست ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) در تهران را می‌توان ارسال پیامی چالش‌برانگیز برای اتحاد آتلانتیک شمالی (ناتو) دانست.

آنالنا بائربوک در مصاحبه با نشریه آلمانی بیلد و در واکنش به عکس مشترک آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری کشورمان، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: این عکس به زبان ساده نمایانگر یک چالش است.

به نوشته اسپوتنیک، در بحبوحه درگیری در اوکراین و پیامدهای متعدد اقتصادی و ژئوپلیتیکی آن، بائربوک منطق ترکیه در پیوستن به نشست سران روسیه و ایران همزمان با ارائه «کمک نظامی گسترده» به کی‌یف را درک نمی‌کند. روزنامه ال اسپانیول نیز اخیرا مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرد: بازی دوگانه اردوغان؛ دیدار با پوتین در ایران پس از جلب رضایت ناتو.

در ادامه این گزارش آمده است: توجه رسانه‌های جهان در حالی به گردهمایی سران ایران و روسیه و ترکیه جلب شده است که دو کشور، یکی به دلیل برنامه هسته‌ای و دیگری به دلیل بحران اروپای شرقی هدف تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا هستند.

در جریان نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه، رهبران این سه کشور، غرب و توسعه طلبی بازوی نظامی آن یعنی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را عامل بحران کنونی در اوکراین دانستند. پدیده ای که مشکلات جهانی مانند تورم، افزایش قیمت سوخت و ناامنی غذایی را تشدید کرده است.

تصاویر دست در دست پوتین، رئیسی و اردوغان، خاطر دولتمردان غربی را مشوش کرده است و روایتی که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده مطرح می‌شود بدون تغییر ادامه دارد: فدراسیون روسیه باید هزینه اقدامات نظامی خود در خاک اوکراین را بپردازد.

با این حال، تحریم‌های اقتصادی و تجاری اعمال شده علیه مسکو اثر بومرنگ داشته و آسیب جانبی آن‌ها در تمام عرض‌های جغرافیایی قابل لمس است. آمریکایی‌ها برای بنزینی که مصرف می‌کنند پول بیشتر می‌پردازند و با بدترین تورم خود در ۴۰ سال اخیر مبارزه می‌کنند. کشورهای عضو بلوک اروپا از بحران انرژی زمستان‌های سرد و تابستان‌های جهنمی بیم دارند. منطقه یورو با بدترین تورم از زمان ایجاد خود مواجه است. اسپانیا و انگلیس نرخ تورم تاریخی را تجربه می‌کنند و همه این‌ها با وجود این واقعیت است که کاخ سفید بر حفظ یک روایت مثبت و قهرمانانه در مورد دخالت رهبران غربی در اوکراین اصرار دارد.

آنچه واضح است اینکه نشست آستانه در تهران به فاصله چند روز از سفر جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه انجام شد و تلاش‌های غرب برای به انزوا کشاندن کشورها از مسیر تحریم‌ها را زیر سوال برد. دولت جو بایدن با گذشت حدود نیمی از دوره ریاستش با خروج از افغانستان، به جنگی جدی‌تر وارد شد. جنگی که به نوشته اسپوتنیک، همه عرض‌های جغرافیایی را درگیر کرده است. نکته حائز اهمیت اینکه رسانه‌های غربی سعی دارند با کمرنگ جلوه دادن تلاش مسکو- تهران- آنکارا برای نزدیک کردن مواضع به منظور حل‌وفصل بحران سوریه که می‌توان آن را مصداق روشنی از دیپلماسی در نظر گرفت، نقاط اختلاف میان کشورها را برجسته کنند. حال آنکه جنگ اوکراین را می‌توان موهبتی برای غرب در نزدیک کردن شرکای دو سوی آتلانتیک و ترمیم شکاف روابطی دانست که تنها از طریق یافتن دشمنی مشترک ممکن بود!

انتهای پیام/

کپی