اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

برگزاری آیین طشت گذاری در مسجد جامع روستای یکن آباد

برگزاری آیین طشت گذاری در مسجد جامع  روستای یکن آباد
فاطمه صنیعی وحید خبرنگار

آیین طشت ‌گذاری یکی از قدیمی ‌ترین سنتها و مناسک ایرانی است که جمع کثیری از مردم برای پیشواز عزاداریهای محرم برگزار می کنند، این آیین برای دومین بار امروز در مسجد جامع روستای یکن آباد برگزار خواهد شد.

به گزارش ایران آنلاین،  مسئول برگزاری این آیین غلامرضا عطایی اظهار داشت:  این سنت، با الهام از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین(ع) است؛ بر اساس روایتها عزاداران در روز ۲۷ذیحجه آب مشکها را در طشتها ریخته و لشکر حر و اسبان سپاه او را سیراب کردند، است.

وی ادامه داد: واقعه کربلا و بسته شدن فرات به روی امام حسین(ع) و یارانشان و ایثارگریهای سقای کربلا برای رساندن آب به تشنگان و حماسه آفرینی یارانی که با لبانی تشنه، شهد شهادت را نوشیدند، به یقین قداست و جایگاه والای آب را در فرهنگ شیعیان و به خصوص ایرانیان که از دیرباز نیز از جایگاه خاص و معنوی برخوردار بوده، عمق و وسعت بسیاری بخشیده است تا جایی که انعکاس این امر را در فرهنگ مردم و به خصوص در شکل گیری آداب و رسوم و آیینها شاهد باشیم.

عطایی خاطر نشان کرد: این مراسم عمدتا در شهرستان اردبیل برگزار می‏شود و طشتهای آب را که رمزی از فرات بود در مساجد و حسینیه ‏ها می‏آورند که این سنت به تاسی از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر است که به روایتی آن حضرت، در روز 27 ذیحجه‏، آب مشکها را در طشتها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند، است.

لازم به ذکر است، آیین طشت‌ گذاری در استانهای آذری زبان، از ریشه ‌دارترین آیین های ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی‌ الحجه برگزار می ‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان را نوید میدهد،  چند سالی است که در استانهایی غیر از استانهای آذری زبان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

کپی