اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ایجاد 7 هزار شغل صنعتی در خراسان رضوی تا پایان امسال

ایجاد 7 هزار شغل صنعتی در خراسان رضوی تا پایان امسال
سیدکمال ضیایی خبرنگار

با بهره برداری از 600 واحد صنعتی در استان خراسان رضوی تا پایان سال جاری، 7 هزار نفر صاحب شغل می‌شوند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی در مراسم افتتاح کارخانه دوچرخه‌سازی بردسکن خراسان رضوی ضمن بیان این مطلب از بهره‌برداری 96 طرح صنعتی با سرمایه‌گذاری 900 میلیارد تومان طی سه ماهه نخست امسال در این استان خبر داد و گفت: با افتتاح این طرح‌های صنعتی، برای یکهزار و ۹۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

امیررضا رجبی در ادامه با بیان اینکه 8 درصد از اشتغال صنعت در کشور مربوط به خراسان رضوی است، میزان اشتغال در حوزه معدنی این استان را نیز 12 درصد اعلام کرد و افزود: از 5 هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی، معدنی و تولیدی در استان ۳۷۰ واحد راکد هستند که ۲۰ واحد آن در شهرستان بردسکن است و طی امسال مشکلات تمامی واحدها بررسی و تعیین تکلیف خواهند شد.
این مسئول با اشاره به اینکه ۱۲ واحد صنعتی راکد طی سه ماهه نخست امسال وارد چرخه تولید خراسان رضوی شده اند اظهار داشت: در همین مدت ۴۸۰ جواز تاسیس به ارزش ۱۹ هزار میلیارد تومان صادر شده که طی دو سال آینده عمده این واحدها به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه در چارچوب آمایش سرزمین که به تصویب مجلس هم رسیده، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های هر منطقه مشخص شده است، ادامه داد: در شهرستان بردسکن عمده ظرفیت، در زمینه صنایع معدنی است؛ از این رو، توسعه صنایع مرتبط با صنایع معدنی جزء اولویت‌هاست.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع بانکی در حوزه صنعت، معدن و تجارت، از راه‌اندازی سامانه‌ای تحت عنوان هدایت اعتبار را با هدف شفاف‌سازی تسهیلات و اعتبارات مهم خبر داد.

نماینده مردم شهرستان‌های بردسکن، کاشمر، خلیل آباد و کوهسرخ در خانه ملت نیز در این مراسم با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در حوزه اشتغال گفت: ۳۷ بانک در کشور با نام‌های مختلف فعالیت می‌کنند در حالی که باید سه نوع بانک ارزی، ریالی و خاص داشته باشیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین جواد نیک‌بین با تأکید بر اینکه باید مشخص شود طبق قانون چند درصد از درآمد معادن به شهرستان می‌آید و در کجا سرمایه‌گذاری می‌شود، بر سرمایه‌گذاری در حوزه   فرآوری محصولات معدنی تأکید کرد.

گفتنی است، کارخانه تولید دوچرخه در بردسکن  با هزینه ثابت ۳۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۰ نفر به طور مستقیم در شهرک صنعتی بردسکن به بهره‌برداری رسید.

کپی