اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اعلام وضعیت اضطراری برای شیوع آبله میمون

اعلام وضعیت اضطراری برای شیوع آبله میمون

به گزارش ایران آنلاین، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، انتشار ویروس آبله میمون در کشورهای مختلف جهان یک خطر جدی است و باید تدابیر ویژه‌ای برای آن اتخاذ شود.

 سازمان جهانی بهداشت روز شنبه با صدور بیانیه‌ای شیوع آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشتی در سراسر جهان اعلام کرد و گفت خطر گسترش این ویروس متوجه همه کشورهای جهان است و دولت‌ها باید برای آن تدابیر ویژه‌ای در نظر بگیرند.

این سازمان بالاترین میزان هشدار را برای شیوع ویروس آبله میمون اعلام کرد که پیش از این برای بیماری‌هایی مثل ابولا، زیکا و کرونا و همچنین فلج اطفال اعلام کرده بود.

تدروس آدهانوم گبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت در نشست ماه ژوئن این سازمان، گسترش ویروس آبله میمون را یک وضعیت اضطراری ندانسته و گفته بود فعلا نگرانی جدی برای این بیماری وجود ندارد.

در جلسه روز پنجشنبه سازمان بهداشت جهانی هرچند اجماع کلی درباره اعلام وضعیت اضطراری گرفته نشد ولی تدروس گفت به زودی ممکن است چنین وضعیتی درباره بیماری آبله میمون اعلام شود.

تدروس گفت: تا کنون بیش از ۱۶هزار مورد ابتلا به ویروس آبله میمون در ۷۵ کشور جهان شناسایی شده که در قاره اروپا سهم انگلیس بیشتر از سایرین است.

مسئولان بهداشتی کشور انگلیس می‌گویند، در حال حاضر یک هزار و ۷۳۵ مورد تایید شده ابتلا به ویروس آبله میمون در این کشور ثبت شده است که سه چهارم این مبتلایان در شهر لندن زندگی می‌کنند.

آژانس امنیت بهداشت انگلیس ضمن بررسی شیوع و روند بیماری در این کشور گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد هیچ نشانه‌ای از کاهش همه‌گیری در این کشور دیده نمی‌شود و همچنان خطر ابتلای افراد به این ویروس وجود دارد.

این آژانس گفت، ۹۷ درصد موارد مبتلا به این ویروس در بین همجنس‌گرایان مشاهده شده است که به احتمال قوی از رابطه جنسی بین این افراد منتقل می‌شود.  البته دانشمندان هرگونه تماس فیزیکی با فرد مبتلا به آبله میمون را توصیه نمی‌کنند.

/انتهای پیام

 

کپی