اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد:

دنبال تحول در روابط فرهنگی ایران با جهان هستیم

دنبال تحول در روابط فرهنگی ایران با جهان هستیم

به گزارش ایران آنلاین، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید برترویج گفتمان انقلاب اسلامی، رایزنان فرهنگی را سربازان خط مقدم جهاد تبیینی دانست و تاکیدکرد:در دوره جدید سازمان به دنبال کارآمدسازی هستیم تا ظرفیت‌های غیر فعال را فعال و ظرفیت‌های بالقوه را توسعه داده تا در روابط فرهنگی ایران با جهان تحول ایجاد کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی‌پور درآیین گشایش دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، با یاد و خاطره شهدای اقتدار فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با قدردانی از حمایت‌های رئیس جمهور محبوب کشورمان در دوره جدید مدیریت این سازمان، تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های این دوره و خواسته‌های مشترک مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، رئیس جمهور، مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «تحول» است، بر این اساس در نظر داریم تحولی را در روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کنیم.

تاکید بر تبدیل مدیریت امور فرهنگی ـ بین‌المللی از مدیریت سازمانی به مدیریت قرارگاهی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این تحول را از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی شروع خواهیم کرد تا مدیریت امور فرهنگی ـ بین‌المللی از مدیریت سازمانی به مدیریت قرارگاهی تبدیل شود از این رو بنای ما در دوره جدید مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نگاه تحول‌گرایانه است.

حجت الاسلاام ایمانی پور ابراز امیدواری کرد که با تأسی بر بیانیه گام دوم انقلاب حرکت رو به جلو برای پیشبرد اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور داشته باشیم از این رو تمام تلاش و ظرفیت های موجود را بکار خواهیم بست تا گامهای رو به جلویی در این جهت برداشته شود.

ضرورت روایتگری و حضور مؤثر فرهنگی با تأکید بر ترویج انقلاب اسلامی در خارج از کشور

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین در ادامه سخنان خود روایتگری و حضور مؤثر فرهنگی با تأکید بر ترویج انقلاب اسلامی در خارج از کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: اگر ما واقعیت‌های جامعه هدف را به درستی نمایش دهیم، سیاستگذاران به درستی می‌توانند هدف گذاری کرده و در در جهت نیل به اهداف و افق های از پیش تعیین شده حرکت کنند.

وی با اشاره به نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عرصه دیپلماسی فرهنگی، بر لزوم ایجاد تحول در عرصه امور بین‌المللی و فرهنگی تأکید کرد و افزود: رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به عنوان سربازان خط مقدم نبرد فرهنگی از همه ظرفیت‌های خود در عرصه جهاد تبیینی استفاده ‌کنند.

رایزنان فرهنگی بر ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در خارج از کشور تاکید کنند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از انتخاب رایزن بانو تا رایزن اهل سنت در دوره جدید مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خبر داد و عنوان کرد: ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در خارج از کشور تلاش همه جانبه رایزنان فرهنگی ایران را می‌طلبد.

وی در ادامه سخنان خود توجه به کنش گران بومی، تمرکز بر دیپلماسی عمومی و حضور پر بسامد و اجتماعی سازی گفتمان انقلاب و هم افزایی آنان در امور بین‌المللی و فرهنگی را یادآور شد و افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر این باور است که در چارچوب دیپلماسی فرهنگی دانش بنیان می‌توان به توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی در عرصه بین‌المللی کمک کرد و اگر این مهم محقق شود عملا کارآفرینی در حوزه کنشگران فرهنگی، محقق خواهد شد.

تاکید بر معرفی دستاوردهای ایران در خارج کشور توسط رایزنان فرهنگی

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور اظهار داشت: جذابیت فرهنگی ایران در خارج از کشور موجب شده فعالیت‌های دستگاه‌های مختلف در خارج از کشور فعال شده و شاهد رشد و شکوفایی و در عین حال معرفی دستاوردهای خوب جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور باشیم.

وی بر ضرورت ایجاد صندوق توسعه فرهنگی بین‌المللی تأکید کرد و گفت: صندوق توسعه فرهنگی بین‌المللی این امکان را می‌دهد که مدیریت فرهنگی را به طور ویژه داشته باشیم. همچنین، لازم است پیوست فرهنگی در کنار تحولات اقتصادی صورت گیرد چراکه دیپلماسی فرهنگی تأثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور دارد.

باید افق های درخشان را پیش رو ترسیم کنیم

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر امروز با استفاده از همه ظرفیت های موجود در زمینه های مختلف به ویژه فرهنگی و هنری موفق شویم تصویر خوبی از جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نمایش دهیم، بطور یقین آحاد مردم از آن بهره‌مند شده و افق های درخشانی را پیش رو ترسیم نمائیم.

دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی در یک نگاه

به گزارش ایرنا، دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور روز شنبه، اول مردادماه ۱۴۰۱با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی ایمانی پور و رایزنان فرهنگی کشورمان در خارج از کشور در محل حسینیه الزهرا(س) این سازمان، گشایش یافت.

دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی اریان در خارج از کشور یکم تا ششم مردادماه جاری با شعار «دیپلماسی فرهنگی دانش بنیان، همگرا، صادرات فرهنگی» در تهران برگزار می‌شود. اجلاس به گونه‌ای طراحی شده که همه بازیگران مؤثر در عرصه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حضور داشته باشند و سخنان و ایده‌های خود را بیان کنند.

طبق برنامه قرار است شماری از مسئولان کشوری، مقامات، وزرا، و شخصیت های مختلف همزمان با ایام برگزار یاین اجلاس به ایراد سخن بپردازند. این اجلاس عصر پنجشنبه ششم مردادماه جاری با برگزاری آیین اختتامیه و کنفرانس خبری رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کار خود پایان می دهد.

افتتاح نمایشگاه محصولات فرهنگی صادرات محور، زیارت مرقد مطهر امام خمینی (ره) بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران، برگزاری کارگاههای مختلف فرهنگی و ماموریت قرارگاهی، برگزاری نشست های تخصصی با حضور مسئولان و رایزنان فرهنگی از جمله برنامه های آتی این اجلاس است.

/انتهای پیام

 

کپی