اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

اروپا و آسیا

اروپا و آسیا

ترکیه صبح دیروز خبر داد، قرار است تا پایان جمعه شب، روسیه و اوکراین توافقنامه‌ای را امضا کنند که به موجب آن بنادر اوکراینی دیگر بار بازگشایی می‌‌شوند تا بتوانند صادرات گندم به سایر نقاط جهان را از سر گیرند. این در حالی است که همزمان وزیر امور خارجه روسیه، اتهامات غرب به روسیه بابت صادرات گرسنگی به جهان را رد کرده است.

روزنامه ایران: به گزارش سایت شبکه خبری بی‌بی‌سی، توافقنامه‌ای که به موجب آن صادرات گندم اوکراین از سر گرفته می‌‌شود، قرار است به امضای ترکیه و سازمان ملل هم برسد. ترکیه دیروز در حالی خبر داده بود این توافقنامه تا پایان روز جمعه امضا می‌‌شود که وزارت خارجه اوکراین ضمن تأیید مذاکرات اما تأکید کرده بود احتمال دارد توافقنامه امضا نشود. تردید اوکراین در امضای این توافقنامه موجب گمانه‌زنی‌هایی درباره این مسأله شد که اوکراین بخواهد در نشست، از صادرات گندم به عنوان ابزار فشار مقابل روسیه استفاده کند. زیرا روسیه در واقع با این توافق قصد دارد خط بطلانی بر اتهامات غربی‌ای بکشد که این کشور را متهم می‌‌کنند با به راه انداختن جنگ اوکراین باعث افزایش بهای گندم در جهان و گرسنگی در آن و به طور خاص در آفریقا می‌شود.


با این حال تا زمان تنظیم این خبر هنوز گزارشی درباره نتایج نشست ترکیه منتشر نشده بود. دیروز در حالی که ناظران احتمال می‌‌دادند اوکراین بخواهد از بازگشایی بنادر خود و ازسرگیری صادرات گندم به عنوان کارت امتیاز استفاده کند، خبرگزاری تاس با انتشار نامه‌ای به امضای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، خبر داد تمامی ادعاهای غرب درباره صادرات گرسنگی توسط مسکو دروغ محض است. بنابر این گزارش، لاوروف در این نامه که صبح دیروز روی وبسایت وزارت خارجه روسیه قرار گرفت، نوشت: «علاقه‌مندم به این مسأله اشاره کنم، ادعاهای تبلیغاتی غرب و اوکراین درباره اینکه روسیه گرسنگی صادر می‌‌کند، کاملاً بی‌اساس است. در واقع این تلاش دیگری از سوی آنان برای کشاندن سرزنش‌ها به سمت کرملین است.»  او همچنین تأکید کرد: «بعد از اینکه همه‌گیری کرونا وضعیت غذایی جهان را وارد بحران کرد، کشورهای غربی تلاش کردند با استفاده از مکانیسم صادرات ارز برای جذب کالاها و در دست گرفتن جریان مواد غذایی به سمت خود، استفاده کنند. اما همین باعث بدتر شدن وضعیت در کشورهای توسعه‌یافته که نیازمند واردات مواد غذایی هستند، شد. پس از آن نیز تحریم‌های غرب علیه روسیه اوضاع را وخیم‌تر کرد.» به گزارش رویترز، لاوروف فردا راهی مصر می‌‌شود و پس از آن تا روز 28 جولای (6 مرداد) به ترتیب به کشورهای اتیوپی، اوگاندا و کنگو خواهد رفت.

دفع حمله هوایی رژیم صهیونیستی به اطراف دمشق

پدافند هوایی ارتش سوریه، حمله هوایی رژیم صهیونیستی به حومه دمشق را دفع کرد. به گزارش ایسنا به نقل از سانا (خبرگزاری رسمی سوریه)، یک منبع نظامی سوریه خبر داد، ساعت 23 دقیقه بامداد روز جمعه ارتش رژیم صهیونیستی اقدام به پرتاب موشک‌هایی از بلندی‌های اشغالی جولان به سمت حومه دمشق کرد که پدافند هوایی سوریه موفق به رهگیری و انهدام تعدادی از این موشک‌ها در آسمان دمشق شد. با این حال این حمله موجب شهادت سه سرباز سوری و مجروح شدن 7 نفر دیگر از آنان شد. بنا بر این گزارش حمله بامداد دیروز اسرائیل خساراتی جزئی بر جا گذاشته است.

انتهای پیام/

 

 

کپی