اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

مذاکرات با روسیه برای تولید ال 90 جواب داد

مذاکرات با روسیه برای تولید ال 90 جواب داد

چند هفته پیش، هیأت ایرانی به سن‌پترزبورگ رفت تا ضمن حضور در بیست ‌و پنجمین مجمع بین‌المللی اقتصادی، درباره همکاری‌های مشترک، گفت‌وگوهایی صورت گیرد، بر اساس طرفین در مورد تولید دوباره ال 90 در ایران مذاکرات ابتدای انجام دادند.

روزنامه ایران: حال در حاشیه سفر هیأت پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران، گفت‌وگوها رنگ و بوی عملیاتی به خود گرفت و آن گونه که معاون وزیر صمت خبر داده، خودرو ال ۹۰ با قوای محرکه جدید داخلی یا خارجی از سال آینده به خطوط تولید برمی‌گردد. منوچهر منطقی با بیان اینکه در سفر اخیر روس‌ها به ایران بحث بازگشت خودروی ال ۹۰ مطرح شد، گفت: این خودرو دارای یک پلتفرم مدرن و  به‌روز است، از طرفی هم مجموعه‌ای که در کشور روی آن سرمایه‌گذاری شده بیش از ۷۰ درصد خط و قطعات آن در داخل وجود دارد، اما در حال خاک خوردن است لذا ما درصدد هستیم این مجموعه را فعال کنیم.


او ادامه‌داد: روس‌ها گزینه‌های خوبی برای قوای محرکه ال۹۰ معرفی کردند که بررسی شده و در کنار آن گزینه‌های داخلی نیز مطرح است. به همین جهت می‌توان دوباره خودروی ال۹۰ کیفی و به‌روز که همه مردم از آن راضی بودند، تولید کرد.
معاون وزیر صمت گفت: در تلاشیم نمونه‌های اولیه این خودرو را تا پایان سال تولید کنیم، اما خط تولید آن سال آینده راه‌اندازی خواهد شد؛ باید ببینیم از نظر کیفیت و سطح قیمتی کدام قوای محرکه مناسب این محصول خواهد بود تا بتوانیم خودرویی بهینه به بازار عرضه کنیم.


واردات خودرو‌های بالای ۱۰ هزار دلار هدف ما نیست
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت درباره موضوع واردات خودرو گفت: واردات خودرو‌هایی بالای ۱۰ هزار دلار، خودرو‌های اقتصادی را شامل نمی‌شود و فقط درصدی که از تمکن مالی بالایی برخوردارند، می‌توانند چنین خودرو‌هایی خریداری کنند که قطعاً هدف ما واردات چنین خودروهای نیست.
منطقی افزود: در جهان حدود چهار میلیارد نفر با درآمد سرانه کمتر از ۲ هزار دلار امرار معاش می‌کنند و به همین دلیل خودروسازان یک دهه فکر کردند تا محصولات با طراحی جدید و قیمت مناسب برای این دسته از مردم تولید کنند. به نظر می‌رسد ما متوجه تغییرات فناوری در جهان نیستیم، زیرا امروز خودروسازان در تلاشند تا قابلیت‌های محصولات خود را ارتقا و قیمت‌ها را کاهش دهند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص تدوین آیین‌نامه واردات خودرو گفت: باید نظر همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه گرفته و سپس متناسب با آن طرح، آیین‌نامه اجرایی تنظیم شود که تلاش می‌کنیم در آن از دیدگاه‌های همه تشکل‌ها و بخش خصوصی نیز استفاده کنیم. او ادامه داد: امروز می‌خواهیم وارد دورانی از خودروسازی شویم که محصولات مناسب با قیمت مناسب تولید یا وارد شود و اتفاقات خوبی از نظر فناوری در این صنعت رخ دهد.

انتهای پیام/

 

 

کپی