اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گو با ایران آنلاین:

تغییر رنگ کرونایی آذربایجان شرقی / لزوم تسریع در تزریق دز یادآور واکسن کرونا

تغییر رنگ کرونایی آذربایجان شرقی / لزوم تسریع در تزریق دز یادآور واکسن کرونا
فرزاد ملازاده خبرنگار

با تغییر رنگ نقشه کرونایی استان آذربایجان شرقی و نواخته شدن زنگ خطر ورود به موج هفتم کرونا در این استان همانند اغلب استان های کشور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن توصیه های بهداشتی از عموم مردم خواست نسبت به تزریق دز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

دکتر بهمن نقی پور در گفت و گو با ایران آنلاین با اشاره به افزایش مراجعان مشکوک یا مبتلا به کرونا به مراکز درمانی سرپایی و دانشگاه های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی تبریز از سرایت پذیری سویه جدید کرونا خبر داد و از عموم مردم در گروه‌های سنی بالای 18 سال خواست در صورت گذشت 6 ماه از تزریق دز سوم واکسن کرونا، حتماً نسبت به دریافت دز یادآور یعنی دز چهارم واکسن  اقدام کنند.
به گفته این مسئول، تمام مراکز واکسیناسیون استان اعم از خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت آماده ارائه خدمات واکسیناسیون به مردم هستند و مشکلی از نظر کمبود واکسن در سطح استان وجود ندارد.
نقی‌پور تصریح کرد: در سایت هر شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های تابعه استان و نیز در سایت مرکز بهداشت استان برنامه واکسیناسیون مراکز منتخب بارگذاری شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه اکنون بیش از 240 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سطح استان بستری شده اند، تصریح کرد: اینکه طی 24 ساعت گذشته 75 بیمار کرونایی شناسایی و از این تعداد نیز 60 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند، زنگ خطر جدی است که مردم باید ضمن توجه به هشدارهای بهداشتی نسبت به دریافت دز یادآور واکسن کرونا هرچه زودتر اقدام کنند.
نقی‌پور با تأکید بر اینکه تزریق واکسن کرونا بر طبق مطالعات علمی – پزشکی می‌تواند تا حد قابل توجهی از ابتلای فرد به این بیماری جلوگیری کند، در پاسخ به این پرسش که برخی مردم تصور می‌کنند، این واکسن نمی‌تواند بر سویه جدید کرونا اثربخشی داشته باشد، تصریح کرد: واکسیناسیون هیچ گاه به معنای ریشه‌کنی کامل بیماری نیست اما طبق تجارب و پژوهش های علمی – پزشکی، تکمیل پوشش واکسیناسیون علاوه بر اینکه تا حد بسیاری زیادی از ابتلای افراد به بیماری جلوگیری می‌کنند، در مواقع ابتلا نیز دیگر ما با بیمار بدحال، نیازمند بستری در مراکز درمانی و بیمارستانی، بویژه بخش مراقبت‌های ویژه و از همه مهمتر آمار بالای مرگ و میر مواجه نخواهیم بود.
وی ادامه داد: همانطور که بر همگان روشن است، طی چند ماه گذشته با تکمیل پوشش واکسینانسیون در کنار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تا حد بسیار زیادی آمار ابتلا به کرونا بویژه مرگ و میر در سطح دنیا و از جمله کشور ما کاهش یافت؛ بنابراین مردم باید نسبت به مزیت‌های تزریق واکسن آگاه باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تزریق دز یادآور واکسن کرونا در سطح استان را نامطلوب دانست و گفت: آگاهی‌بخشی مردم نسبت به ضرورت تکمیل پوشش واکسیناسیون با کمک رسانه‌ها در صدر برنامه‌های ماست.
وی از مردم خواست در صورت داشتن هرگونه علامت شبه‌سرماخوردگی اعم از تب، گلودرد، بدن درد و ... ضمن پرهیز از درمان خودسرانه، فوراً به پزشک مراجعه کرده و برای جلوگیری از چرخش ویروس در جامعه، دوران قرنطینه از 5 تا 10 روز را رعایت کنند.

 

کپی