اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چگونه برد یخچال را تعمیر کنیم و بهترین تعمیرکار برد یخچال کیست؟

چگونه برد یخچال را تعمیر کنیم و بهترین تعمیرکار برد یخچال کیست؟

چکیده : از آن جایی که تعمیر تمامی قطعات یخچال در محل و منزل امکان پذیر است، استثناعا تعمیر برد الکترونیکی در محل و منزل امکان پذیر نمی باشد، چرا که برای تعمیر برد الکترونیکی یخچال علاوه بر مهندسین متخصص به دستگاه های شبیه ساز ولتاژ و سایر قطعات متنوع و مختلف الکترونیکی نیاز است.

همان طور که می دانید یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است، اختلال در عملکرد هر قطعه موجب اختلال در فرایند کلی یخچال می شود، با توجه به پیشرفت تکنولوژی عیب یابی و تعمیر قطعات معیوب یخچال علاوه بر دقت و توجه به تخصص نیاز دارد.

یکی از اساسی ترین قطعات یخچال، برد الکترونیکی است که قطعه ای حساس است، این قطعه در صورت عیب و ایراد برای تعمیرات به تخصص و دانش تکنسین متخصص نیاز دارد، تعمیر برد الکتریکی در انواع یخچال ها از جمله یخچال ساید بای ساید، فریزر دو قلو، 4 درب و... متفاوت است.

برد الکترونیکی یخچال

برد الکترونیکی قطعه ای بسیار مهم است که در تمامی وسایل الکترونیکی وجود دارد، برد الکترونیکی در یخچال داخل یا بر روی بدنه دستگاه قرار دارد.

این قطعه به عنوان مرکز کنترل و فرمان دهی در تمامی وسایل عمل می کند و در واقع مغز دستگاه می باشد، در صورتی که برد یخچال به هر دلیلی دچار ایراد و خرابی شود، در عملکرد کلی یخچال تأثیر گذاشته و یخچال را به طور کلی از کار می اندازند پس این قطعه در یخچال عملکردی بسیار مهم دارد.

وظیفه برد الکترونیکی چیست؟

جهت افزایش کیفیت میزان سرمای موجود در یخچال و کنترل کردن سایر قطعات به جای قطعات بزرگ و زیاد از برد الکترونیکی استفاده می شود.

برد الکترونیکی قطعه ای هوشمند است که فضای کمی را در یخچال اشغال می کند و به صورتی دقیق تر از قطعات مکانیکی به کنترل سایر قطعه ها در یخچال می پردازد.

علائم خرابی برد الکترونیکی یخچال

تعدادی علائم و نشانه وجود دارد که پیش از خرابی برد می توانیم آن ها را به عنوان علائم خرابی برد الکترونیکی بشناسیم که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم، این علائم معمولاً در تمامی انواع یخچال ها و برند ها به یک شکل نمایان می شود.

1.خاموش روشن شدن سریع صفحه نمایش یخچال

2.خاموش بودن صفحه نمایش یخچال و عدم روشن شدن آن
3.عدم نمایش اداد روی صفحه نمایش و خاموشی اعداد
4.نمایش ارور بر روی صفحه نمایش یخچال
5.از کار افتادان قطعات مختلف همچون موتور، سیستم دیفراست و...
6.شنیده شدن صدای بوق ممتد یخچال
7.عدم نمایش دقیق و درست دمای یخچال

مواردی که اشاره کردیم از رایج ترین و مهم ترین علائم خرابی برد الکترونیکی محسوب می شوند که برای برطرف کردنشان و جلوگیری از خرابی جدی برد نیار به بررسی و عیب یابی دقیق توسط تکنسین متخصص دارند.

علت روشن نشدن صفحه نمایشگر یخچال چیست؟

برد الکترونیکی یخچال قطعه ای است که از اجزای مختلفی تشکیل می شود، مهم ترین جزء این قطعه منبع تغذیه است که با ورود برق به قطعه فعالیتش را شروع می کند، این قطعه به تولید ولتاژ های مختلف AC و DC برای کارکرد سایر نقاط می پردازد.

منبع تغذیه به طور دائم برای میکروچیپ های یخچال، نواحی فرمان و IC ها ولتاژ فراهم و تولید می کند، از این جهت امکان خرابی در این قطعه نسبت به سایر قطعات بیشتر است.

عدم عملکرد صحیح منبع تغذیه برد یخچال از مهم ترین دلایل روشن نشدن این دستگاه محسوب می شود که در صورت خرابی نیاز بررسی، عیب یابی و به تعمیر و در صورت از کار افتادن گاها نیاز به تعویض دارد، در این صورت علاوه بر منبع تغذیه قطعاتی همچون خازن ها، ترانزیستور، ترانس و دیوید ها توسط تکنسین بررسی می شود.

علت نمایش ارور برروی صفحه نمایش یخچال چیست؟

ارورها یا کد های خطا اعداد و حروف و ترکیبی از اعداد و حروف انگلیسی بر روی صفحه نمایش یخچال اند که به معرفی عیب های داخلی و نقص در یچخال می پردازند، ارور ها در انواع و برند های مختلف یخچال با هم تفاوت دارند و معنی و مفهوم خاصی می دهند، گاهی امکان بر طرف کردن ارورها از طریق مطالعه دفترچه راهنمای یخچال امکان پذیر است.

علت کار نکردن مدار فرمان برد الکترونیکی یخچال چیست؟

در صورتی که همهٔ قطعات یخچال سالم هستند اما کار نمی کنند امکان خرابی برد الکترونیکی یخچال وجود دارد، در صورتی که تکنسین به بررسی و عیب یابی یخچال و قطعات بپردازد و هیچگونه مشکلی در آن ها پیدا نکند احتمال خرابی برد الکترونیکی را می دهد که نیاز به بررسی و تعمیر دارد.

مثلاا ممکن است متوجه که ترموستات یخچال کار نمی کند، اما زمانی که تکنسین ترموستات را بررسی و عیب بابی می کند متوجه سلامت آن می شود به ایراد و اختلال در برد الکترونیکی پی می برد.

تعمیر برد یخچال فریزر و ساید بای ساید

از آن جایی که تعمیر تمامی قطعات یخچال در محل و منزل امکان پذیر است، استثناعا تعمیر برد الکترونیکی در محل و منزل امکان پذیر نمی باشد، چرا که برای تعمیر برد الکترونیکی یخچال علاوه بر مهندسین متخصص به دستگاه های شبیه ساز ولتاژ و سایر قطعات متنوع و مختلف الکترونیکی نیاز است.

پس در زمانی که تکنسین متوجه نقص و ایراد در قطعه برد یخچال می شود، آن را از دستگاه جدا کرده و آن را برای تعمیر به تعمیرگاه منتقل کرده و پس از بررسی و رفع مشکل در مدت زمان کوتاهی باز می گرداند.

هزینه تعمیرات برد یخچال

هزینه تعمیر برد با توجه به مدل و برند یخچال متفاوت است، نگران هزینه تعمیر نباشید چرا که مراکز تعمیر معتبر مطابق با نرخ اتحادیه هزینه تعمیرات را دریافت می کنند و نیازی به پرداخت هزینه های گزاف نیست.

90% مشکلات برد های یخچال ها قابلیت تعمیر دارند، در صورتی که مشکل جدی باشد و قابلیت تعمیر نداشته باشد، لازم است که برد به طور کلی تعویض شود که هزینه بیشتری در پی دارد.

 

تعمیرگاه برد الکتریکی دکتر آچار

دکتر آچار تعمیرگاه مجاز و معتبر در شهر تهران است که دارای شعبه های مختلف در سطح شهر می باشد، این مرکز به تعمیر انواع لوازم خانگی و قطعات معیوب آن ها از جمله برد الکترونیکی می پردازد، بهترین تعمیرکار برد یخچال در تهران را میتوانیم تعمیرگاه دکتر آچار معرفی کنیم.

تمامی خدمات این مجموعه دارای گارانتی 12 ماهه بوده و توسط تکنسین های متخصص وآموزش دیده انجام می شود، هزینه های مرکز دکتر آچار مطابق با نرخ اتحادیه محاسبه شده و کاملاً منصافه هستند.

منبع:drachar.com
 

کپی