اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

رایزنی‌های منطقه‌ای، دستور کار سفر علی باقری به عمان

رایزنی‌های منطقه‌ای، دستور کار سفر علی باقری به عمان

به گزارش ایران آنلاین،علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان امروز صبح به مسقط سفر کرد تا با مقامات عمانی دیدار و گفتگو کند.

سفر علی باقری به عمان با هدف افزایش و گسترش رایزنی‌ها و همکاری های منطقه‌ای صورت گرفته است.

این در حالی است که تهران روز گذشته نیز میزبان وزیر خارجه قطر بود تا با وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفتگو کند.

اظهارات وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری با همتای قطری، و همچنان اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دیدار با وزیر خارجه قطر حاکی از این است که موضوعات مهمی در زمینه موضوعات دوجانبه ای و منطقه ای در جلسات روز گذشته مطرح شده است.

گسترش رایزنی‌های منطقه‌ای از ابتدای دولت سیزدهم در دستور کار سیاست خارجی جمهوری اسلامی قرار گرفته و بر همین اساس دیدارهای متعدد و متنوع با سران کشورهای منطقه‌ برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

همکاری و تعامل با جهان خارج از جمله کشورهای همسایه و همچنین سفرهای اخیر مقامات کشورمان به کشورهای پیرامونی را می توان در راستای سیاست خنثی سازی تحریم ها ارزیابی کرد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان صبح روز گذشته (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت بار دیگر بر ضرورت استفاده از فرصت‌های ایجاد شده برای تقویت مبادلات تجاری با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان تاکید کرد.

هر چند که این سیاست علاوه بر ایجاد فرصت های اقتصادی، همگرایی سیاسی و رفع چالش های موجود در زمینه های مختلف را دنبال می کند. گفتگوهای ایران و عربستان در بغداد، و همچنین اخباری در زمینه گفتگوهای ایران و مصر حاکی از این سیاست است.

تحولات و تعاملات در منطقه طی یکسال گذشته و دوران تصدی دولت سیزدهم، شاهد افزایش چشمگیری بوده است که ایران یک پای ثابت آن بوده است. این سیاست فراتر از تعاملات تهران با پایتخت های منطقه ای بوده و در نگاهی جامع تر، همگرایی و همکاری همه کشورهای منطقه را دنبال می کند.


انتهای پیام/


 

کپی