اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر راه و شهرسازی بر لزوم تحول بنیادین در حوزه حمل‌ونقل کشور برای ترانزیت تأکید کرد

پیش به سوی تحقق ترانزیت 20میلیون تنی

پیش به سوی تحقق ترانزیت 20میلیون تنی

وزیر راه و شهرسازی ضمن تأکید بر لزوم تحول بنیادین در حمل‌ونقل کشور به منظور افزایش ترانزیت گفت: تکمیل کریدورها، تقویت زیرساخت‌ها و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور منجر به افزایش ترانزیت در مرزها می‌شود.

روزنامه ایران/ رستـــــــم قــــاسمــــی، در دویســــــت ‌و‌بیست‌و‌دومین جلسه شورای عالی هماهنگی ترابری کشور، افزایش ترانزیت را علاوه‌ بر ارتقای درآمدهای اقتصادی، فراهم‌کننده فرصت‌های، سیاسی، ‌امنیتی و اجتماعی دانست و افزود: تحقق هدف ۲۰ میلیون تن ترانزیت که برای سال‌جاری در نظر گرفته شده با توجه به ابزارها، ظرفیت‌ها و شرایط موجود دور از دسترس نیست کما اینکه حوزه ترانزیت ریلی و جاده‌ای در سال گذشته با رشد قابل توجه ترانزیت همراه بوده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که می‌توان حوزه ترانزیت کشور را توسعه داد، ‌افزود: روابط ما در دولت قبل با کشورهای همسایه مثل ترکمنستان به دلایل مختلف قطع بود و طی برگزاری جلسات مختلف با این کشور روابط نیز برقرار شد، بنابراین می‌توانیم از ترکمنستان به‌عنوان یکی از مبادی ترانزیت به کشورهای مختلف استفاده کنیم.
قاسمی از انجام رایزنی‌ها با ترکمنستان به منظور افزایش حجم ترانزیت و کاهش تعرفه‌ها خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد تعرفه‌های کنونی برای کامیون‌های ایرانی چندان منطقی نیست.
این مقام مسئول ادامه داد: با کشورهایی مثل ارمنستان نیز جلسات مختلف برای افزایش همکاری‌ها در حوزه ترانزیت برقرار شده است.


قاسمی به انجام مذاکرات با کشور روسیه اشاره کرد و گفت: اتفاقات رخ داده برای روسیه از جمله اعمال تحریم‌ها پس از جنگ اوکراین، فرصتی فراهم کرده تا حجم ترانزیت این کشور از طریق ایران افزایش یابد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محدودیت‌ها در حوزه حمل‌ونقل اظهار کرد: وجود کامیون‌های فرسوده در بخش جاده‌ای و کمبود لکوموتیو یا فرسودگی لکوموتیوها در بخش ریلی از جمله محدودیت‌های این حوزه بوده و باتوجه به اینکه مشکلات و هزینه‌های حمل‌ونقل ریلی برای بسیاری از صاحبان بار مؤثر است بنابراین برای برطرف کردن این موانع اقداماتی را باید در دستور کار قرار داد.
وی تکمیل کریدورهای ریلی مانند رشت- آستارا یا چابهار به سمت سرخس را از موضوعات مهم و در مراحل خوبی دانست و افزود: قطعاً با انجام برنامه‌ها و اقدامات لازم که در دستور کار است، تحول بنیادین و بزرگی در بخش حمل‌ونقل کشور رخ خواهد داد.
قاسمی خاطرنشان کرد:‌ افزایش ترانزیـــــــت عـــــلاوه‌بــــر درآمــــدهای اقتصـــادی، فــــرصت‌هــای زیادی در حوزه سیاسی، اجتماعی و امنیتی فراهم خواهد کرد، بنابراین باید از فرصت‌های موجود برای تحقق هدف ۲۰ میلیون تن ترانزیت در سال‌جاری استفاده کنیم.


وزیر راه و شهرسازی در ادامه به فرایند طولانی انجام آزمایش‌ها و نمونه‌گیری بار در مرزها اشاره کرد و گفت: این فرایند طولانی منجر به معطل ماندن کامیون‌ها در مرز می‌شود در حالی که مرز محل عبور است نه توقف و بازرسی.
قاسمی افزود: یکی از موضوعات مهم برای رسیدن به اهداف مشخص شده در ترانزیت، تعیین تکلیف مرزهاست و آزمایش‎ها و نمونه‌گیری بارها و... باید در جای دیگری غیر از مرز انجام شود که با استفاده از تکنولوژی و ابزارهای پیشرفته، این موضوع قابل اجراست.


وی با اشاره به برگزاری جلسات با رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان در این خصوص، خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت‌ها و ناوگان به‌عنوان دو عامل تعیین‌کننده، می‌توانیم استاندارد ظرفیت مرزها برای جابه‌جایی و ترانزیت را افزایش دهیم.


وزیر راه و شهرسازی ایجاد تحول بنیادین در حمل‌ونقل کشور را برای افزایش ترانزیت ضروری دانست و افزود: تکمیل کریدورها، تقویت زیرساخت‌ها و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل کشور منجر به افزایش ترانزیت در مرزها می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی به حجم تقاضای بالای صادرات زغال‌سنگ روسیه به هند اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود کریدورهای متعدد، می‌توان این حجم ترانزیت را به مسیر عبوری ایران جذب کرد.
قاسمی خاطرنشان کرد: باید آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم به گونه‌ای تدوین شود که دست و پاگیر و پیچیده نبوده بلکه تسهیل‌کننده در جهت افزایش حجم و سرعت ترانزیت باشد.


10 میلیون تن ترانزیت بار روسیه
در ادامـــــه ایــن جلســــه شــهریـــار افندی‌زاده، معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای ترابری در خصوص تأمین بار ترانزیتی، در پی سفر اخیر به روسیه و توافق‌های صورت گرفته از جمله هدف‌گذاری ترانزیت ۱۰ میلیون تن کالا با کشور روسیه خبر داد. همچنین معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت که با توجه به هدف‌گذاری عبور کالای ترانزیت ۲۰ میلیون تن از کشور در سال‌جاری، نیاز به برنامه‌ریزی مناسب در بخش حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و دریایی است.


افندی‌زاده با اشاره به هدف انتقال ۴ میلیون تن کالای ترانزیت به‌صورت حمل ریلی از کشور در سال‌جاری خاطرنشان کرد: بر این اساس باید شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برنامه عملیاتی مناسب برای تحقق این هدف را اتخاذ و گزارش عملکرد مستمر خود را به شورای عالی هماهنگی ترابری کشور برای پایش و کنترل ارائه کند. همچنین با توجه به هدف ۱۶ میلیون تن ترانزیت کالا به‌عنوان هدف در بخش جاده‌ای، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم برنامه عملیاتی خود را برای تحقق این امر به‌صورت مستمر به شورای عالی هماهنگی ترابری کشور ارائه کند.
وی رفع موانع حمل یکسره کالای ترانزیتی از کشور را دیگر اولویت سال‌جاری عنوان کرد و گفت: مقرر شد سازمان بنادر و دریانوردی با همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران به‌صورت آزمایشی نسبت به تعیین فضای اختصاصی کانتینرهای ترانزیتی در محوطه کانتینری (CY) و همچنین محوطه ارزیابی گمرکی پس از ایستگاه X-ray در بندر شهیدرجایی اقدام کند تا زمینه برای حمل یکسره کالای ترانزیتی فراهم شود و گزارش مستمر را مشتمل بر نحوه اجرا و ارزیابی بازخوردهای اجرای طرح آزمایشی فوق برای تصمیم‌گیری بعدی به شورای عالی هماهنگی ترابری کشور منعکس کند.
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه تأکید کرد: به منظور تحقق نظارت بر کامیون‌های ترانزیتی عبوری از کشور و امکان تعیین مسیر مجاز تردد و محل‌های مجاز توقف، مقرر شد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نسبت به پیاده‌سازی سامانه ردیابی کامیون‌های ترانزیتی عبوری از کشور اقدام کند که در این خصوص سازوکار ارائه دسترسی به سایر سازمان‌ها از قبیل گمرک جمهوری اسلامی ایران و فراجا و برنامه زمان‌بندی و نحوه اجرا، پس از طرح و بررسی در کارگروه روان‌سازی و توسعه ترانزیت به منظور تصویب به نشست بعدی این شورا ارائه می‌شود.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی