اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

رئیس ستاد مکه مکرمه: مشاعر مقدسه منتظر قدوم حجاج ایرانی است

رئیس ستاد مکه مکرمه: مشاعر مقدسه منتظر قدوم حجاج ایرانی است

به گزارش ایران آنلاین،رئیس ستاد مکه مکرمه در حج 1401 اظهار کرد: مشاعر مقدسه در عرفات، مشعر و منا منتظر قدوم حجاج ایرانی است.

به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی حج 1401، دکتر اکبر رضایی با اعلام اینکه ظرف ساعات آتی، مشاعر مقدسه در عرفات و مشعر و منا مملو از عاشقان و حجاج ایرانی می شود، گفت: ایام تشریق بخش بزرگ و مهم حج تمتع را شامل می شود که در همین راستا برای اعزام و انتقال حجاج ایرانی به مشاعر مقدسه تلاش و برنامه ریزی های دقیقی صورت گرفته است.


وی افزود: تلاش شده تا خدمات مناسبی در حوزه ایام تشریق در عرفات و مزدلفه و منا برای حجا ج تدارک دیده شود؛ در حوزه های خیام، حمل نقل ترددی، استقرار و تفکیک کاروان ها، تغذیه و تدارکات و مهیا شدن برای حضور در مشاعر مقدسه، آمادگی لازم و کافی اندیشیده شده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.


رئیس ستاد مکه مکرمه تصریح کرد: توصیه های مرتبط با جلوگیری از گرمازدگی و همچنین دستور العمل های بهداشتی برای اجرای اعمال به بهترین شکل برای کاروان ها و مدیران مربوطه و روحانیون ارسال شده است که موجب سلامت زائران در زمان حضور در مشاعر مقدسه می شود.


وی افزود: توصیه می شود تا زائران برای پیشگیری از گرمازدگی تمامی نکات مربوطه را رعایت کنند و به نوع تغذیه و زمان استراحت خود دقت داشته باشند.
رضایی با بیان اینکه زائران به صورت جد به نظم و همراهی با کاروانها در مشاعر مقدسه توجه کنند، گفت: پرهیز از حرکت انفرادی در مشاعر، عدم جدایی از همراهان و کاروان در زمان اعمال ایام تشریق و توجه به توصیه های مدیران کاروان و روحانیون ضروری است.


وی افزود: امیدواریم حجاج ایرانی با توجه به نکات ضروری عنوان شده و روحیه معنوی بالا و آمادگی جسمی مناسب در ایام تشریق، بهره کافی را از اعمال در مشاعر مقدسه ببرند و با کسب معنویت کامل از سرزمین عرفات و منا بازگردند.


اعمال زائران حج تمتع از پنج شنبه 16 تیرماه مصادف با هشتم ذی‌الحجه یوم الترویه، با محرم شدن زائران در شهر مکه و حرکت به سمت صحرای عرفات آغاز می‌شود.
زائران در فاصله زمانی غروب هشتم ذی‌الحجه تا ساعات اولیه بامداد نهم ذی‌الحجه وارد صحرای عرفات شده و در چادرهای عرفات استقرار می‌یابند.


وقوف (یعنی ماندن) در سرزمین عرفات با قصد قربت، پس از محرم شدن دومین عمل واجب برای انجام حج تمتع است و زائران روز جمعه 17 تیر ماه مصادف با نهم‬ ذی‌الحجه (روز عرفه)، از ظهر تا غروب در صحرای عرفات وقوف خواهند کرد. بعد از غروب آفتاب زائران از صحرای عرفات به مشعرالحرام رفته و تا طلوع آفتاب در مشعر یا مزدلفه وقوف خواهند داشت.


اعمال زائران در حج تمتع با حرکت از مشعر الحرام به سمت منا و رمی، قربانی، حلق و تقصیر و بیتوته در منا ادامه می‌یابد و روز شنبه 18 تیر ماه مصادف با دهم ذی‌الحجه روز عید قربان است.
در روز دوشنبه 20 تیر ماه مصادف با دوازدهم‬ ذی‌الحجه نیز زائران با پایان بیتوته در منی و رمی جمرات سه گانه پس از اذان ظهر به سمت مکه حرکت خواهند کرد.


زائران پس از ورود به مکه مکرمه به مسجدالحرام خواهند رفت و اعمال حج تمتع شامل طواف، نماز زیارت، سعی بین صفا و مروه و طواف و نماز طواف نساء را انجام خواهند داد و به این ترتیب اعمال حج تمتع به پایان رسیده و زائران حاجی می‌شوند.


انتهای پیام/ 

کپی