اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
معاون نماینده سازمان بهداشت جهانی:

اقدامات انتقال خون ایران تحسین برانگیز است

اقدامات انتقال خون ایران تحسین برانگیز است

به گزارش ایران آنلاین، معاون نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، اقدامات سازمان انتقال خون را در میان کشورهای منطقه تحسین برانگیز و تاثیرگذار دانست.

 "میکوکو سنگا" در دیدار با مصطفی جمالی مدیرعامل و معاونان و مدیران ارشد سازمان انتقال خون ایران افزود: من در جشن روز جهانی اهداء کنندگان خون در ایران (۲۴خردادماه امسال) تحت تاثیر زیرساخت ها و امکانات سازمان انتقال خون ایران قرار گرفتم.

وی با اشاره به تجربه کاری خود در کشورهای مختلف منطقه، ایران را کشوری تاثیرگذار در امر سلامت و بهداشت دانست و تاکیدکرد: انتقال خون پیشرفته ایران، فضای مناسب و مورد نیاز برای همکاری های بیشتر را فراهم می کند.

شاخص اهدای خون درایران به ۲۷ در هزار نفر رسید

در این جلسه مدیر عامل سازمان انتقال خون در گزارشی ارتقای شاخص های انتقال خون را نشان دهنده موفقیت سازمان در انجام اهداف خود دانست و اعلام کرد: افزایش ۱۳ درصدی اهدای خون در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاخص اهدا را به ۲۷ در هزار نفر رسانده است. 

وی با تاکید بر اهمیت توسعه زیر ساخت ها گفت: ایجاد مراکز انتقال خون در مناطقی که با کمبود این امکانات مواجه هستند در دستور کار قرار دارد.

جمالی با اشاره به مرکز جامع آموزشی و پژوهشی انتقال خون در شهر پرند گفت: قرار است در سه سال آینده این مرکز، علاوه بر پوشش چند شهرستان با مجموع جمعیت ۵ میلیون نفر، به یک مرکز آموزش بین المللی با سالن های آموزشی و امکانات کامل در زمینه انتقال خون تبدیل شود.

مدیر عامل سازمان انتقال خون همچنین برنامه ریزی برای گسترش اهدای خون در مناطق روستایی را از جمله اهداف بلندمدت دوره مدیریت خود دانست و از دکتر "سنگا" به عنوان معاون نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران درخواست کرد در راستای تحقق هدف ایجاد امکانات در مناطق محروم از سازمان انتقال خون حمایت کند.

در ادامه این دیدار معاون نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران به بازدید از بخش های مختلف سازمان از جمله بانک خون بند ناف، آزمایشگاه انعقاد، آزمایشگاه بانک خون های نادر، مرکز بانک خون سلول های بنیادی خون‌ساز و آزمایشگاه جامع ترسیم نقشه ژنتیک (HLA) پرداخت و مسئولان این بخش ها در خصوص فرآیندها و دستاوردهای این مجموعه ها توضیحاتی ارائه دادند. 

موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و سازمان انتقال خون ایران از سال ۱۳۹۲ به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده اند. این همکاری برای بار سوم و با اجرای موفق و کامل فعالیت‌های دوره دوم، در زمینه آموزش و پژوهش سلامت خون، مجددا از سپتامبر ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۵ تمدید شد.  

/انتهای پیام

کپی