اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
امیر عبداللهیان در نشست خبری باوزیر خارجه قطر:

مذاکرات قطر،برای اخذ تضمین اقتصادی از آمریکا بود/هیچ مطالبه فرا برجامی نداریم

مذاکرات قطر،برای اخذ تضمین اقتصادی از آمریکا بود/هیچ مطالبه فرا برجامی نداریم

به گزارش ایران آنلاین،وزیر خارجه کشورمان گفت:در دوحه بر موضوع تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی که نفع اقتصادی ایران در برجام را تحت تاثیر قرار دهد، مذاکره کردیم،طرف آمریکایی نتوانسته در این زمینه ما را مطمئن کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان امروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران حضور یافت.

مشکلی برای اقامت طولانی مدت تجار ایرانی در قطر وجود ندارد

در ابتدای این نشست وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برخی از تجار ما در گذشته با مشکل اقامت طولانی‌مدت در دوحه مواجه بودند که این مساله در جریان سفر روسای جمهور دو کشور در دستور کار قرار داشت. خوشبختانه در گفت‌وگوهای روز جاری ما از زبان وزیر امور خارجه دولت قطر این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که از این به بعد مشکلی برای اقامت طولانی مدت تجار ایرانی در کشور دوست و همسایه قطر نخواهد بود.

وی افزود: همچنین در زمینه تسهیل حمل و نقل و تسهیل مشکلاتی که به دلیل شرایط کرونایی برخی از لنج‌داران ایرانی با آن مواجه بودند گفت‌وگو کردیم و امیدوار هستیم در آینده نزدیک شاهد رفع این مشکلات و مباحثی که نگرانی‌هایی را در مسیر افزایش حجم تبادل تجاری ایجاد کرده و یا همکاری‌های استان‌های ما با دولت قطر تحت تاثیر آن قرار گرفته است، باشیم و همکاری‌ها در سطح بهتری به پیش برود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: من از حسن میزبانی دولت قطر برای گفتگو های ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفتگو های سه جانبه غیر مستقیم در دوحه تشکر می‌کنم از تلاش های سازنده امیر قطر برای تسهیل گفتگو ها تشکر می کنم.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به توافق خوب قوی و پایدار مصمم هستیم گفت: بر خلاف ادعای رسانه‌ای آمریکا، جمهوری اسلامی هیچ گونه مطالبه زیاده خواهانه و فرا برجامی ندارد،مطالبات ما در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ است.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: در دوحه بر موضوع تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی که نفع اقتصادی ایران در برجام را تحت تاثیر قرار دهد، مذاکره کردیم، در مسیر اخذ تضمین ها آمریکا باید متعهد شود ایران از مزایای توافق سال ۲۰۱۵ بهره مند خواهد بود، طرف آمریکایی نتوانسته در این زمینه ما را مطمئن کند.

وزیرامو خارجه قطر: گفتگو بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌تواند نتایج مثبتی برای منطقه داشته باشد

در ادامه محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران گفت:مهم است که همه طرف ها و شرکا در کشورهای همسایه تلاش های سازنده داشته باشند برای موفقیت‌های هسته‌ای و راه اندازی گفت‌وگوهای منطقه‌ای از ایران برای اعتمادی که به قطر داشت، تشکر می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما از گفتگوهای منطقه‌ای حمایت می‌کنیم، اظهار داشت: ما همیشه تلاش می کنیم از این گفتگوها برای رسیدن به توافق که نگرانی همه طرف ها را از بین ببرد،حمایت کنیم و زمینه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات را فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه قطر تصریح کرد: گفتگوهایی که بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود ،می‌تواند نتایج مثبتی برای ما داشته باشد،روابط شکوفا بین کشورهای منطقه می‌تواند به نفع ملت‌ها باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که ایرانی ها بتوانند با خوبی در قطر به تشویق تیم ملی کشورشان بپردازند.


انتهای پیام/


 

کپی