اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
براساس طرح «توسعه و ایجاد کانون‌های جمعیتی در سواحل مکران»؛

شهرک‌هایی با جمعیت ۵۰هزار نفری در فاصله ۱۵ کیلومتری سواحل تأسیس می‌شود

شهرک‌هایی با جمعیت ۵۰هزار نفری در فاصله ۱۵ کیلومتری سواحل تأسیس می‌شود

به گزارش ایران آنلاین،رییس اندیشکده حکمرانی شریف در نشست شورای راهبری طرح‌های نخبگانی با موضوع بررسی «طرح توسعه و ایجاد کانون‌های جمعیتی در سواحل مکران» گفت: در این طرح، ایجاد شهرک‌هایی با جمعیت ۵۰ هزار نفری در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری از سواحل و تلاش برای ترویج فرهنگ سکونت در مناطق ساحلی، تأکید شده است.

به نقل از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سیدجواد سادات فریزنی معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی این مرکز در نشست شورای راهبری طرح‌های نخبگانی، اهداف محوری برگزاری این سلسله جلسات را توضیح داد.

فریزنی تشکیل شورای راهبری طرح‌های نخبگانی را اقدامی در راستای توسعه شبکه نخبگانی و از جمله ماموریت‌های چهارگانه مرکز بررسی‌های استراتژیک دانست و گفت: این شورا به منظور نهادینه کردن ارتباط نخبگان دانشگاهی و کارشناسان اندیشکده‌ها با دولت سیزدهم و ارائه پیشنهادات راهبردی به دستگاه‌های اجرایی تشکیل شده است.

رضا روستاآزاد، رئیس اندیشکده حکمرانی شریف و رئیس اسبق دانشگاه صنعتی شریف با تشریح طرح «توسعه و ایجاد کانون‌های جمعیتی در سواحل مکران» بیان کرد: تأسیس شهرک‌هایی با جمعیت ۵۰ هزار نفری در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری از سواحل، لکه‌گذاری و آمایش سرزمین در سواحل مکران، ترویج و توسعه فناوری ماهی‌گیری در قفس، استفاده از انرژی تجدیدپذیر تابش خورشید و تلاش برای ترویج فرهنگ سکونت در مناطق ساحلی از جمله راهکارهایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.

لزوم پیوست‌نگاری فرهنگی و اجتماعی قبل از اجرای طرح، مشارکت و همفکری نخبگان و اندیشکده‌های محلی در توسعه سواحل مکران، لزوم توسعه جوامع محلی موجود و لزوم تدوین دقیق شرح وظایف شورای توسعه سواحل مکران نیز از دیگر موضوعاتی بود که توسط کارشناسان حاضر در این نشست، بر آن تأکید شد.

چالش‌های تأمین مالی و هزینه‌های اجرای طرح، چالش ایجاد هماهنگی بین‌بخشی، نبود آیین‌نامه‌های اجرایی روزآمد در زمینه قوانین ساحلی کشور، نبود محرک‌های انگیزشی کافی برای مشارکت فعالان توسعه‌ای و مردم، وجود مخاطرات اجتماعی و فرهنگی احتمالی اجرای طرح‌های وسیع مسکونی‌سازی در مناطق مرزی از جمله چالش‌های پیش روی اجرای این طرح بود که توسط خبرگان و کارشناسان حاضر در این نشست عنوان شد.


انتهای پیام/ 

کپی