اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

گزارش تکمیلی از جزئیات رتبه‌بندی معلمان

معلمان پژوهنده قدر می‌بینند

معلمان پژوهنده قدر می‌بینند

هر سال اخباری با قطعیت از اجرای رتبه‌بندی اعلام می‌شد که باز روند اجرای آن در چرخه اختلاف نظرهای مجلس و دولت قرار می‌گرفت، اما حالا از همه مراحل گذشته و از طرف دولت هم ابلاغ شده و جزئیات بیشتری از اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان مبنی بر ارزیابی هر سه سال یک‌بار برای جمعیت ۸۰۰ هزار نفری ذینفعان رتبه‌بندی اعلام شده است.

روزنامه ایران: شاید بتوان گفت رتبه‌بندی، هم شرایط را برای معیشت معلمان  و هم  برای دیگر ذینفعان آموزش و پرورش به جهت لزوم ارتقای کیفیت کار معلمی بهتر می کند . به گفته یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش اگر معلم‌ها نتوانند به رتبه بالاتر برسند وارد مراحل اداری شده و دیگر نمی‌توانند به عنوان معلم خدمت کنند، از این‌رو معلم باید همواره خودش را آماده و به روز کند.


نوری همچنین گفته است: اگر هرکدام از همکاران فرهنگی کف امتیاز را کسب  و احراز رتبه نکنند از مزایای رتبه اول یعنی آموزشیار معلم برخوردارند ولی یک سال برای کسب رتبه به آنها مهلت داده می‌شود. از طرفی کسانی که جدیدالاستخدام هستند تبدیل وضعیتشان منوط به کسب رتبه «مربی» است و اگر بعد از دو دوره ارزیابی، رتبه مربی را کسب کنند تبدیل وضعیت می‌شوند.آنچه که برای فرهنگیان بسیار مهم است زمان دقیق اعمال رتبه‌بندی در حقوق و دستمزد آنهاست. وزیر آموزش و پرورش درباره تسریع بر اجرای رتبه‌بندی می‌گوید: اجرای این موارد زمانبر است، به‌عنوان‌مثال قانون نظام پرداخت هماهنگ سال ۸۶ تصویب شد، اما سال ۸۸ اجرا شد، اما دولت رتبه‌بندی را بعد از شش ماه اجرایی کرد و بودجه آن‌هم تأمین شد؛ باید بتوانیم به اهداف مد نظر برسیم. آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی، ویرایش ۲۶گانه  و حذف و اضافه‌ای داشت؛ ندیده‌ام روی آیین‌نامه‌های قوانین دیگر به این اندازه کار شده باشد.


یوسف نوری می‌گوید برای نهایی شدن رتبه‌بندی زمانی بیش از یک هفته، متصور نیستیم. وزیر آموزش‌ و پرورش با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان، درباره زمان اجرا و نحوه پرداخت معوقات ناشی از اجرای این قانون گفت: طبق قانون رتبه‌بندی باید از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اجرایی شود که ۳۸ هزار میلیارد تومان بودجه برای آن در سال‌ جاری درنظر گرفته شده است. طبق وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از صدور احکام، پرداخت‌ معوقات بر‌اساس مقتضیات دولت صورت خواهد گرفت. یوسف نوری با حضور در شبکه خبر سیما، جزئیاتی از نحوه اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان اعلام و اظهار کرد: آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شده است و نسخه اولیه شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه روز سه‌شنبه آماده و جلسات مشترک با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه‌ و بودجه تشکیل می‌شود و برای نهایی شدن آن نیز زمانی بیش از یک هفته، متصور نیستیم.


وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کسانی که قبل از تاریخ شهریور ۱۴۰۰ بازنشسته شده‌اند مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند اظهار کرد: رتبه‌بندی ویژه معلمان شاغل است. ما با سرعت و دقت لازم به سمت اجرای رتبه‌بندی می‌رویم. رتبه‌بندی شامل نیروهای اداری نمی‌شود و اگر آنها واجد شرایط معلمی شوند و کار معلمی انجام دهند شامل رتبه‌بندی می‌شوند، اما دیگر نمی‌توانند به اداره برگردند که البته برگشتن آنها به بخش آموزش بر اساس نیازی است که ما داریم. وی در پاسخ به اینکه آیا برای رسیدن به اهداف رتبه‌بندی، سقف زمانی مشخص شده است، عنوان کرد: در آیین‌نامه پیش‌بینی شده است که وزارتخانه باید بعد از دو سال اجرا، گزارشی را از تأثیر رتبه‌بندی بر نظام تعلیم و تربیت آماده و به هیأت‌ وزیران ارائه کند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی