اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چین: علاقمند به تقویت همکاری راهبردی با روسیه هستیم

چین: علاقمند به تقویت همکاری راهبردی با روسیه هستیم

به گزارش ایران آنلاین، وزارت امورخارجه چین اعلام کرد معاون وزیر امورخارجه چین با سفیر روسیه در پکن دیدار و بر سر مسائل همکاری‌های دوجانبه در آینده ابراز امیدواری کردند.

به نقل  از پایگاه خبری «سی جی تی ان»، وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای از دیدار «ما ژائوشو» معاون وزیر امورخارجه و «آندری دنیسوف» سفیر روسیه در پکن خبر داد.

«ما ژائوشو» در سخنانش گفت چین تمایل به تقویت همکاری‌های راهبردی با روسیه و تحکیم همکاری‌ در چارچوب‌های چندجانبه از جمله سازمان ملل متحد دارد. 

سفیر روسیه در چین نیز خاطرنشان کرد روسیه به تقویت ارتباطات با چین برای پیشرفت و بهبود روابط دوجانبه خواهد پرداخت. 

آندری دنیسوف  همچنین امروز در گفت و گو با کانال تلویزیونی «روسیه ۲۴» گفت: چین از تلاش های ائتلاف آتلانتیک شمالی(ناتو) برای اشاعه نفوذ خود به منطقه آسیا-اقیانوس آرام نگران است.

این دیپلمات ارشد روسیه افزود: «تمایلات ناتو برای ورود به ماوراء محدود جغرافیایی اعلام شده ناتو در زمان تأسیس آن، و بویژه به آن سوی اروپا، مشخصا، فرای اروپای غربی و اشاعه آنچه که در چین «چنگ ها» می نامند، به منطقه آسیا-اقیانوس آرام بویژه موجب نگرانی می شود.

به گفته دنیسوف، اینها شرایطی غیر قابل قبول برای چین هستند و پکن می کوشد این نیات را افشا کند و به سایر کشورهای منطقه آسیا-اقیانوس آرام نیز توضیح بدهد. روسیه با این رویکرد چین هم‌نظر است.

ناتو هفته گذشته، در جدیدترین  سند «مفهوم استراتژیک» که هر  ۱۰ سال یک بار منتشر می‌شود، چین را به عنوان منبع «چالش‌های سیستمی» برای امنیت حوزه «یورو-آتلانتیک» معرفی کرده و از همکاری پکن و مسکو در تضعیف ارزش‌ها و منافع کشورهای ناتو انتقاد کرد.


انتهای پیام/ 

کپی